RETRO

Volkswagen Golf II – Úspešný kompakt je už veteránom

Pred 38. rokmi bol verejnosti na autosalóne vo Frankfurte predstavený Volkswagen Golf II a stal sa tak úspešným nástupcom prvej generácie Golfu, ktorý započal éru kompaktných hatchbackov. Za deväť rokov trvania výroby sa ho vyrobilo viac ako 6 miliónov kusov a v roku 1984 sa v boji o titul Európske auto roka umiestnil na treťom mieste a v Británii na prvom mieste. Čo okrem nového vzhľadu priniesla druhá generácia obľúbeného kompaktu?

Aj napriek tomu, že Volkswagen Golf II nebol u nás veľmi rozšírený si naši rodičia a starí rodičia možno spomenú na obdiv, ktorý prežívali, keď uvideli, ako ich sused zaparkoval pod panelák medzi ich “120-ky” a Wartburgy svoj nový Golf. Hatchback zo západu s motorom vpredu a pohonom predných kolies bol u nás až do príchodu Favoritu čímsi nevídaným.

Len o trochu menej hranatý

Dizajnu 2. generácie Golfu stále dominovali hrany, no predsa len nabrali oblejší nádych. Nezaujatý človek by možno spredu 2. generáciu od tej prvej ani nerozoznal. Zachované totiž ostali aj okrúhle svetlomety. Plastové nárazníky s integrovanými smerovkami sa však zväčšili, na bok auta tiež pribudli plastové lišty. Zdaná časť dostala úplne nový dizajn svetlometov. V roku 1987 prišla modernizácia, ktorá zmenila dizajn mriežky a odstránila trojuholníkové okná v predných dverách.

Golf II zo začiatku výroby. Zdroj obrázku: Flickr.com

Neskôr sa pre potrebu zvýšenia bezpečnosti dodával na európsky trh Volkswagen Golf II so zväčšenými nárazníkmi so spojlerom. Karoséria narástla oproti prvej generácii do dĺžky o 18 cm a do šírky o 5,5 cm. Hmotnosť druhej generácie sa pohybovala v závislosti od zvolenej výbavy od 845 do 920 kg. Karoséria mohla byť trojdverová, alebo päťdverová a vďaka koncepcii všetko vpredu bol objem batožinového priestoru až 345 litrov. Volkswagen Golf II bol ponúkaný vo výbavách C, CL, GL a Carat (neskôr GT) a okrem verzie hatchback existoval aj dvoj a trojdverový sedan, nazvaný Jetta. Jetta mala totožný podvozok, no predné svetlomety boli obdĺžnikové.

Pohonné jednotky

Pod kapotu druhej generácie sa nasťahovali rôzne agregáty. Motory boli priečne uložené a všetky už mali moderný rozvod OHC. Základom bol benzínový štvorvalec s objemom 1.3 litra a výkonom 37 kW (50 k), ktorého výkon neskôr narástol na 40 kW (55 k). Aj najslabšia motorizácia dokázala Volswagen Golf II rozbehnúť až na 151 km/h. Kto chcel viac uprednostnil 1.6-litrový benzínový štvorvalec s 55 kW (75 k) a krútiacim momentom 125 Nm. Ručička tachometru sa potom zastavila na hodnote 167 km/h. Obe motorizácie si za svoju službu pýtali v priemere do 9 litrov benzínu na sto km.

Zdroj obrázku: Autozeitung

Pod kapotou nechýbali ani vznetové motory. Najslabším bol štvorvalec s objemom 1.6 litra a výkonom 40 kW (54 k), ktorý dokázal auto rozhýbať na postačujúcich 148 km/h. Spotreba na 100 km bola 6,5 l. Trochu inou kávou bol preplňovaný diesel s objemom 1.6 litra a výkonom 51 kW (70 k), montovaný do verzie GTD. Jeho spotreba sa pohybovala okolo 6,5 litra na 100 km. Do Jetty (verzia sedan) sa montovali zhodné motorizácie.

Volkswagen Golf II po modernizácii s väčšími nárazníkmi a pozmenenou mriežkou chladiča. Zdroj obrázku: Dominiccars.sk

Volkswagen Golf II vo verzii GTI

Volkswagen Golf II GTI viete ľahko spoznať podľa dvoch párov svetlometov a mriežke chladiča, lemovanej červeným pásom. V druhej generácii bola verzia GTI dostupná len pre trojdverové prevedenie. Variant GTI najprv poháňal benzínový štvorvalec s objemom 1.8 litra s nepriamym vstrekovaním paliva Bosch K-Jetronic a rozvodom OHC. Najvyšší výkon 82 kW (112 k) dosahoval pri 5500 ot./min a jeho najvyšší krútiaci moment, dostupný od 3100 ot./min, bol 155 Nm. Neskôr v roku 1986 sa začala ponúkať verzia 2xOHC (GTI 16V), ktorej výkon bol až 102 kW (139 k), ktorý dosahoval pri 6000 ot./min. Maximálny točivý moment, dosahovaný pri 4600 ot./min bol potom 168 Nm. Golf GTI 16V vyštartoval z 0 – 100 za slušných 9 s a dokázal uháňať rýchlosťou až 200 km/h. Okrem verzie 16V existovala ej verzia GTI pre americký trh, poháňaná dvojlitrovým 16-ventilom.

Zdroj obrázku: Classic-trader.com

Volkswagen Golf II Country – Štýl do terénu

Zaujímavou bola o 21 cm zvýšená verzia Country, ktorá využívala pohon všetkých štyroch kolies, nebola však prvým Golfom II s pohonom 4×4. Pohon štyroch kolies využívala už verzia Syncro, z ktorej Golf Country vychádza. Zážihový motor s objemom 1.8 litra a výkonom 73 kW (98 k) prenášal svoju silu na všetky kolesá prostredníctvom viskóznej spojky, pričom až 48 percent točivého momentu pripadalo na zadnú nápravu. Systém navrhla rakúska firma Steyr-Daimler-Punch. Karoséria auta disponovala ochrannou mrežou na prednej časti a ochranným krytom pod motor. Rezerva sa skrývala upevnená v zadnej časti na trojuholníkovom ráme. Vznikla dokonca aj verzia Country GTI s 85 kW (114 k).

Zdroj obrázku: Auto-Data.net

Okrem tejto vznikli aj iné menej známe, no zaujímavé verzie, medzi ktoré možno zaradiť napr. homologovaný špeciál Rallye z roku 1989 s rozšírenými blatníkmi, hranatými svetlami, pohonom 4×4 a benzínovým motorom 1.8 s výkonom 118 kW (160 k). Zaujímavým kúskom je aj sériovo vyrábaný elektrický Golf II citySTROMer, kde “Strom” znamená v nemčine prúd. Elektromotoru dodávalo energiu 16 akumulátorov pod zadnými sedadlami a dnom kufra, pričom dojazd bol 50 km.

Homologovaný špeciál Golf Rallye. Zdroj obrázku: Autoforum.cz

Zdroj titulného obrázku: AutoRevue.cz

Zdroje: Auto.cz, TopSpeed.sk, Auto.Pravda.sk

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button