TEST: MotocykleTesty

TEST: Honda Rebel 1100 – Všetci sa budú za vami obzerať! Budete rebel na dvoch kolesách

TEST: Honda Rebel CMX1100

Po predchádzajúcich skúsenostiach s menším súrodencom Rebel 500, ktorý bol na nás (110 kilových a dvojmetrových jazdcov) jednoducho malý, nás veľmi potešil jeho väčší a zároveň silnejší brat Rebel 1100. Poskytol nielen oveľa vyšší výkon a agresívnejší prejav, ale aj potrebnú veľkosť pre naše potreby. Keď sme k týmto prednostiam pripočítali naozaj dokonalý dizajn, zábava v sedle Hondy Rebel 1100 mohla začať. Plnokrvný bobber je frajerina do mesta, za ktorou sa budú všetci otáčať.

Žiadne zbytočné doplnky

Kožené sedlo Hondy Rebel 1100 je umiestnené len 700 mm nad zemou, vďaka čomu sa na motorku ľahko vyšvihnú aj nižší jazdci.

Čo je to vlastne bobber? Keď si zhrnieme všetky možné definície do jednej spoločnej, môžeme povedať, že je to oholený motocykel, ktorý nie je vyzdobený zbytočnými doplnkami a spĺňa všetky požiadavky pre jazdu v bežnej premávke. Honda Rebel 1100 takým motocyklom je. Zbytočne nie je posiata chrómovými, veľakrát nevkusnými, doplnkami, na aké sme zvyknutí napríklad pri chopperoch.


  Frajerina do mesta…

  Aj keď po vysadnutí na Hondu Rebel 1100 máte chuť vyraziť v ústrety zapadajúcemu slnku, tento stroj nie je veľmi určený na dlhé cestovanie. Posed je mierne nepríjemný. Nohy držíte v polohe ako na klasickom bajku a teda na stúpačkách pri motore. Pri takomto type motocykla by sme preferovali chopperové stúpačky pred motorom. O to viac, že testovaný bobber Honda Rebel 1100 mal osadenú automatickú DCT prevodovku. Nohu tak na radenie nepotrebujete a kľudne by mohla byť vystretá dopredu. Celkovo by tak bolo pohodlnejšie aj celé sedenie. Ako sme už ale spomenuli, na dlhé cesty bobber určený nie je. Je skôr frajerinou do mesta, kde chcete byť videní, počutí a hlavne obdivovaní. Tak sme sa v sedle Rebelu 1100 cítili aj my.

  Retro tvary vs nové technológie…

  Bobber Honda Rebel 1100 svojim dizajnom odkazuje na svojich prvých predchodcov. Je to veľkým plusom v tejto dobe, keď dizajnu vládne retro. Kožené sedlo je umiestnené len 700 mm nad zemou, vďaka čomu sa na motorku ľahko vyšvihnú aj nižší jazdci. Pod ním sa nachádza zhruba trojlitrový odkladací priestor napríklad na lekárničku. Aj napriek retro dizajnu nezanedbali konštruktéri nového Rebela 1100 ani využitie technológií 21. storočia. Azda najviditeľnejším prvkom moderna je LED-osvetlenie motocykla. Štvorica LED-iek vložená do okrúhleho svetlometu spája minulosť s budúcnosťou. LED-ky dominujú aj ostatnému osvetleniu. Okrúhly tvar dostal aj prístrojový LCD panel. Je nielen dobre čitateľný, samozrejme pri pražiacom slnku je to trošku problém, ale to aj pri iných motocykloch, ale zobrazuje aj všetky potrebné informácie o jazde. Dokonca aj omnoho viac. Nájdete tu aj informácie o zvolenom jazdnom režime Standard. Rain, Sport či User. Jazdné režimi sa volia pomocou tlačidiel na riadidlách. O plynulejšiu jazdu pri dlhšom tripe sa postará tempomat. Pre milovníkov, niekedy až zbytočných, technilogických “serepetičiek” ponúkne nová Honda Rebel 1100 aj USB-C konektor, umiestnený pod sedadlom. Vďaka nemu sa vám navigácia v mobile nevybije v tej najnevhodnejšej chvíli.

   Rýchla a stabilná…

   Honda Rebel 1100 dostala overený motor od veľkého cestovného endura Africa Twin. Jeho objem je 1084 cm3. Výkon je oproti Africa Twin o niečo nižší. Motor Rebela 1100 bol naladený na 64 kW s krútiacim momentom 98 Nm. Bobber dostal aj elektronicky ovládanú škrtiacu klapku vďaka ktorej je jazda plynulejšia a komfortnejšia. Nechýba ani wheelie control. Postaviť na zadné bude pri Rebeli 1100 teda veľký problém. Čo sa nám však pri jazde veľmi páčilo, je pevný trubkový rám motocykla a jeho pomerne veľké no stabilné kolesá, vďaka ktorým sa aj rýchlejší prejazd zákrutou nestal našou nočnou morou. Motorka na ceste nepláva a tiež neuteká spod zadku ani pri väčšom náklone. Prilepenú motorku pri zemi držal aj rázvor 1520 mm a  dokonale rozložená hmotnosť stroja 233 kilogramov. Stabilita tak bola naozaj perfektná.

   Vďaka štyrom jazdným režimom sme si mohli navoliť vždy ten, ktorý nám najviac zodpovedal. V režime User sme si dokonca mohli navoliť jednotlivé možnosti podľa svojich preferencií. Tento režim sme ocenili aj v sedle väčšieho súrodenca Honda Africa Twin. Bobber Honda Rebel 1100 dostal automatickú prevodovku DCT. Čo na to hovoríte? My sme na jednej strane ocenili bezproblémovosť radenia, ako aj pohodlie pri jazde, koniec-koncov, cítite sa ako na chopper-skútri, ale na druhej strane nám chýbal pôžitok s preraďovania a ten pocit nefalšovanej jazdy na motocykle. Ak by sme naše pocity položili na misky váh, asi by prevážilo to pohodlie a bezstarostnosť, ktorú ponúka automat DCT. Jediným problémom, ktorý sme badali aj pri Honde Africa Twin, bolo preraďovanie motocykla napríklad pri prejazde križovatkou, kedy po vyštartovaní na svetlách sme v náklone cítili preradenie na druhý či tretí prevodový stupeň čo zapríčinilo trhnutie a “kašlanie” motocykla. Neskúseného jazdca to môže nemilo prekvapiť. Hoci sme nejazdili ale že vôbec na spotrebu a užívali sme si silu a odpich stroja, počas nášho testu sme zajazdili s kombinovanou spotrebou na 100 km len 5,5 litra. Výrobca udáva priemerku pod päť litrov a veru pri úspornejšom štýle sa na túto hranicu ľahko dostanete. Tiež nás pri jazde veľmi tešil mohutný zvuk výfuku. Aj bez Akrapoviča nás bolo počuť a obzrela sa za nami nejedna kočka. Ale aj “kočkoš”.

    A aký je náš verdikt?

    Ako sme už v úvode spomenuli, Honda Rebel 1100 je čistokrvný bobber. Zbytočné chrómové či plastové čačky-mačky veru na ňom nečakajte. Čo však môžete očakávať a aj dostanete, je pútavý a drsný retro vzhľad, silný motor, kvalitné spracovanie, pevný rám, solídnu spotrebu a hlavne štýlový a nezameniteľný motocykel. Okrem koženého sedadla pre šoféra je nad zadným blatníkom aj ďalšie miesto pre “ľadvinku”. Na dlhé jazdenie síce nie je, ale v meste, ako aj na kľukatých prvotriedkach,  s ním viete narobiť poriadny rachot. Výfuk je perfektne vyladený s hlbokým zvukom. Oproti svojmu menšiemu a slabšiemu súrodencovi je to naozaj neporovnateľne schopnejší motocykel, na ktorý sa nemusí hanbiť vysadnúť ani väčší a ťažší jazdec. Automatická prevodovka DCT síce vezme malý pôžitok z nefalšovanej jazdy, konkrétne z manuálneho preraďovania podľa svojich predstáv, no voliteľné jazdné režimy tento pocit prinavrátia. A okrem toho, pri dlhšej jazde veľkú časť práce odvedie aj tempomat v spolupráci s automatom. O vybitie telefónu s navigáciou sa už nemusíte báť. Pod sedlom nájdete USB-C prípojku. Pod sedlom sa nachádza aj asi trojlitrový odkladací priestor pre lekárničku a ďalší pár drobností. V noci rozožiari cestu pred vami LED-osvetlenie. S cenovkou 9 490 eur za manuál a 10 490 eur s DCT automatom je Honda Rebel 1100 strojom, nad ktorým sa oplatí porozmýšľať. Do mesta a na kratšie výlety je tento dizajnový retro bobber ako stvorený.

    Foto & video: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Motorizácia - 95%
    Pohodlie - 90%
    Jazda - 95%
    Variabilita - 90%
    Spracovanie - 95%

    93%

    S rebelským vzhľadom, silným motorom a technikou 21. storočia

    Čistokrvný bobber bez zbytočných doplnkov s pútavým a drsným retro vzhľadom, silným motorm, kvalitným spracovaním, pevným rámom, solídnou spotrebu a nezameniteľným dizajnom. Výfuk je perfektne vyladený s hlbokým zvukom. Problém vysadnúť nemá ani väčší a ťažší jazdec. Automatická prevodovka DCT síce vezme malý pôžitok z manuálneho preraďovania no voliteľné jazdné režimy tento pocit prinavrátia. Pod sedlom nájdete USB-C prípojku, ako aj asi trojlitrový odkladací priestor pre lekárničku. V noci rozožiari cestu pred vami LED-osvetlenie. S cenovkou 9 490 eur za manuál a 10 490 eur s DCT automatom je Honda Rebel 1100 strojom, nad ktorým sa oplatí porozmýšľať.

    User Rating: 3.92 ( 5 votes)

    Plusy:

    • silný motor
    • dokonalá stabilita pri náklone
    • dizajnové a štýlové retro spracovanie
    • pomerne nízka spotreba
    • vyspelé technologické prvky

    Mínusy:

    • slabšie čitateľný displej pri ostrom slnku
    • nepredvídateľné preraďovanie DCT v nižších rýchlostiach

    Cena modelu:

    • 10 490 eur

    Technické parametre:

    Vrtánie × zdvih valcov:

    92mm x 81,5mm

    Príprava zmesi:

    PGM-FI elektronické vstrekovanie paliva

    Kompresný pomer:

    10,1:1

    Emisie CO2:

    123g/km

    Zdvihový objem motora:

    1 084 cm3

    Typ motora:

    Kvapalinou chladený štvortaktný radový dvojvalec s 8 ventilmi s rozvodom SOHC

    Maximálny výkon/krútiaci moment:

    64kW /98 Nm

    Predné brzdy:

    330-mm plávajúci kotúč s radiálne uchyteným 4-piestikovým strmeňom, ABS

    Zadné brzdy:

    256-mm plávajúci kotúč s 2-piestikovým strmeňom, ABS

    Predné zavesenie:

    43-mm vidlica Showa kartridžového typu, nastaviteľné predpätie

    Zadné zavesenie:

    Kyvná vidlica, nastaviteľné predpätie

    Rozmer pneumatík vpredu/vzadu:

    130/70B18 / 180/65B16

    Rozmery (D × Š × V x Rázvor):

    2 240mm x 834mm x 1115mm x 1520 mm

    Typ rámu:

    Oceľový rám

    Objem palivovej nádrže:

    13,6L

    Spotreba paliva udávaná výrobcom:

    5,3L/100km

    Svetlá výška:

    120mm

    Pohotovostná hmotnosť:

    233kg

    Výška sedadla:

    700mm

    Závlek:

    110mm

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button