RETRO

Verili by ste tomu? Dacia Logan má už 20 rokov

20 rokov Dacia Logan

V dnešnej dobe je značka Dacia etablovanou súčasťou európskeho automobilového trhu a jej modely sa stávajú bestsellermi. V Španielsku bolo Sandero najpredávanejším novým autom v roku 2023 a vo Francúzsku a Taliansku je v prvej trojke nový Duster, ktorý sľubuje, že tu bude bestsellerom v roku 2024. Úspešný comeback značky Dacia sa začal pred 20 rokmi. Dnes sa pozeráme späť na jej prvého novodobého zástupcu, na model Dacia Logan.

Dacia Logan sa vyrába aj dnes, no u nás sa nepredáva…

Logan bol vytvorený na čistom hárku papiera, pričom cena bola základným marketingovým obmedzením.

Dacia, značka pomenovaná po rímskej provincii na území dnešného Rumunska, bola založená v roku 1966 a pôvodne vyrábala Renault 8 a od roku 1969 Renault 12 na základe licencie. Obmedzený na trhy vtedajšieho východného bloku, sedan po vypršaní licencie zmutoval na model 1310, ktorý zostal vo výrobe až do roku 2004. V roku 1995 Dacia uviedla na trh model Nova, ako novú sériu založenú na Peugeote 309.

V roku 1998 Renault, po rokoch neúspechu v Škode, konečne kúpil Daciu. Impulzom pre vývoj prvého novodobého modelu Logan bola návšteva francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca v Rusku. Tam si vtedajší generálny riaditeľ Renaultu Louis Schweitzer všimol, že 6000 eurové Lady sa u predajcov Lada a Renault predávajú veľmi dobre, kým Renaulty za 12 000 eur boli odstavené v showroomoch. Logan tak vďačí štartu svojej výroby práve ruskému trhu a ruským zákazníkom, ktorí nakopli značku Dacia k jeho výrobe.

Na margo modelov Lada Schweitzer poznamenal: “Keď som videl tieto zastarané autá, považoval som za neprijateľné, že technický pokrok zabránil výrobe dobrého auta za 6000 eur.” Neskôr tento cieľ dokonca revidoval na 5000 eur. Prvá generácia Loganu bola navrhnutá v Technocentre Renaultu neďaleko Paríža a bola výsledkom štvorročnej vývojovej fázy takzvaného projektu X90. Mimochodom, nie je jasné, odkiaľ pochádza meno Logan. Dá sa predpokladať, že „Lo“ je blízko k anglickému slovu „Low“ kvôli „nízkej cene“ a “gan” môže byť odkaz na “gun” – zbraň? Logan ako “Lacná zbraň”? Ale to je len naša veľmi šialená a asi aj poriadne uletená úvaha.

Logan bol vytvorený na čistom hárku papiera, pričom cena bola základným marketingovým obmedzením. Od začiatku do konca výroby prvej generácie sa používala metóda „Design to Cost“, (voľný preklad – dizajnované s ohľadom na cenu) ktorá bola v tom čase v automobilovom priemysle úplne nová. To v praxi znamená, že auto by neusí byť krásne, ale malo by byť čo najlacnejšie.

Okrem toho nový model musel zvládať jazdu aj na nekvalitný benzín, keďže bol určený aj pre rozvojové krajiny. A tiež keďže v najmenej priemyselných či rozvinutých krajinách nie sú takmer žiadne oficiálne servisy či zastúpenia značky, auto by malo prežiť veľmi dlhé obdobia bez kontroly a teda aj bez poruchy či zložitej opravy. Motory (benzínové motory so zdvihovými objemami 1,2, 1,4 a 1,6 litra (niektoré s LPG na želanie), neskôr aj naftový s objemom 1,5 litra) a prevodovka (JH) neboli moderné, ale osvedčené. Okrem toho sa všetko malo dať v prípade potreby ľahko opraviť aj v garáži.

Prvá Dacia Logan bola pred 20. rokmi založená na vtedy novej platforme aliancie Renault-Nissan s označením B, ktorá bola predstavená s modelom Nissan Cube I a Nissan Micra K12 a neskôr prevzatá do modelov Renault Modus a Renault Clio III. Išlo o verziu tejto platformy s predĺženým rázvorom s označením B0, ktorá umožnila maximalizovať vnútorný priestor vozidla. Prvou karosériou, ktorá sa dostala na trh, bol 4,25 metra dlhý sedan s interným kódovým označením L907.

Pri Dacii Logan siahli vývojári do poličiek Renault Group a vytiahli z nich staršie diely z modelov Renault, ako napríklad prednú nápravu z modelu Clio II a zadnú z Modusu. Kľučky dverí, volant, riadenie, otáčkomer a zadné brzdy sú z Clia II a výduchy vzduchu sú z Dacie Solenza. Ovládacie prvky, nádržka na brzdovú kvapalinu a expanzná nádrž pochádzajú z Megane II, popolník a niektoré vetracie otvory z Espace IV a hlavica radiacej páky z Espace III.

Systém ABS bol prevzatý z Megane II, prevodovka z Megane II a Laguna II a motor z modelu Kangoo. Nemôžeme nespomenúť ani príklady úspor v dizajne, ktoré mali zachovať čo najnižšiu cenu auta.
Anténa bola umiestnená vpredu, aby bolo možné ušetriť na kabeláži, použitie rovnakých dielov na ľavej a pravej strane auta, ako sú bočné lišty alebo spätné zrkadlá, aby sa nemuseli vyrábať diely rôzne pre obe strany auta. Alebo odliatok palubnej dosky z jedného kusu namiesto piatich dielov (čo je klasický spôsob), aby sa znížil počet foriem a manipulácia s dielom, či dokonca sa dbalo aj na nízke zakrivenie predných a zadných okien.

Logan sa pôvodne vyrábal v Rumunsku, kde sa nástupca Solenzy od jesene 2004 predával pod značkou Dacia. V nasledujúcich týždňoch sa Logan predstavil aj v okolitých krajinách (stredná Európa, Turecko), od polovice roku 2005 aj v Alžírsku, Maroku, západnej Európe, Rusku a Kolumbii. Neskôr sa dostal na globálny trh s mnohými menami: Nissan Aprio, Renault Tondar 90 a Mahindra Verito.

Cieľ 5 000 eur však nebol celkom splnený. V Rumunsku začínal Logan pri svojom debute na 6 280 eurách. V Nemecku sa začal predávať v polovici roku 2005 s prispôsobenou bezpečnostnou výbavou (dva airbagy a ABS) od približne 7 200 eur. Logan bol v Nemecku jedným z najdostupnejších nových áut vo svojej triede. V Rakúsku ho ponúkali od 7 960 eur vrátane dane. Vo februári 2006 Dacia predstavila koncept Logan Steppe Concept, štúdiu, ktorá predznamenala neskoršie kombi Logan MCV, ktoré prišlo na trh v roku 2007. Na trhu sa tiež objavila nákladná verzia s názvom Van a dokonca aj úžitkové prevedenie pick-up.

V júli 2008 prišla na trh prepracovaná verzia sedanu Logan. Model, ktorý vychádza z Dacie Sandero, obsahuje len optické retuše, technika zostáva nezmenená. Predná časť dostala väčšie svetlomety a širšiu masku chladiča s novým logom Dacia, ktorá obsahovala chrómové lišty v dvoch drahších variantoch. K novej prednej maske bol tiež vypracovaný nový nárazník a širší prívod vzduchu. Menilo sa veko kufra a pribudla nakladacia hrana. Upravené boli aj zadné svetlá a nárazník. Najvyššia línia výbavy mala chrómovú lištu aj vzadu.

V lete 2010 bol v Nemecku pre stále klesajúci dopyt ukončený predaj sedanu s menom Logan a v roku 2013 bol Logan nahradený druhou generáciou. Sedan je teraz vo svojej tretej generácii vyrábaný a predávaný globálne. A nie bez úspechu. Od roku 2004 sa predalo približne dva milióny kusov modelu Dacia Logan. Na našom trhu však už model Logan v tretej generácii nenájdeme. Nahradili ho iné modely ako Sandero či Jogger. A hoci má model Dacia Logan už 20 rokov, youngtimerom sa ešte nestal. A asi sa ani nestane. Bolo to však auto, ktoré spĺňalo všetky požiadavky nenáročného motoristu a hlavne, jeho cenovka bola na svoju dobu veľmi priaznivá. A tak si aj model Logan zapamätáme. Lacný, praktický a nenáročný.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button