TEST: MotocykleTesty

Nestarnúca legenda

Honda Super Cub C125

Nestarnúca ikona, filmový motocykel či najlacnejší dopravný prostriedok motoristov Ázie. Aj tak by sa dala charakterizovať malá, ale za to dostatočne silná motorka Honda Super Cub C125. Na trhu sa pohybuje už 62 rokov jej výroby presiahli už počet 110 miliónov kusov. Vďaka tomu právom drží titul najpredávanejšieho motocykla na svete. Na jej poslednej verzii sme mali možnosť zajazdiť si aj my. Model C125 s objemom 125 cm3 sme odskúšali v uličkách Bratislavy ako aj priľahlých obciach.

Pohodová retro jazda mestskými uličkami priniesla úsmev na tvárach okoloidúcich a záujem o motocykel tak zo ženskej ako i z mužskej strany. Roztomilé retro-krivky sú stále v móde a Honda Super Cub C125 je teda retro-motocyklom v pravom slova zmysle. A navyše je aj dokonalým módnym doplnkom každého mestského motorkára.

RETRO volá: “Nasadni a jazdi!”…

Hoci má motocykel retro dizajn a tvarovo odkazuje na svojich predkov, nechýbajú mu najmodernejšie technológie.

Pôsobivý retro dizajn akoby volal: “Nasadni a jazdi!”. Mužom jazdcom ako i ženám jazdkyniam  ponúka príjemné sedenie, pohodlnú jazdu a nezameniteľný dizajn. Vďaka veľkým kolesám sa dokáže popasovať aj s väčšími nerovnosťami. Predný guľatý LED svetlomet je nastavený tak, aby poskytol dostatočné osvetlenie aj pri jazde za šera či v noci. Motocyklu nechýba bezkľúčové štartovanie, palubný počítač či brzdový systém ABS. Rovnako preberá aj historické detaily z predchádzajúcich generácií Super Cub-ov, čo robí tento stroj výnimočným a zároveň stále ikonickým.

Okrúhly digitány displej je umiestnený tak, aby všetky dostupnú informácie boli bez problémov viditeľné. Zároveň je odetý do štýlu retro a dokonae zapadá do celkového dizajnu motocykla.

Kyvadlové preraďovanie rýchlostí je vďaka variátoru bezproblémové a jazdec sa tak nemusí sústrediť na spojku. Máte tak pocit jazdy na skutočnom motocykle s výhodami “skútrovej” jazdy.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Predný guľatý svetlomet preberá tvary svojich predkov. Vo svojom vnútri však ukrýva nové technológie v podobe LED svetla, ktorým dokonale ožiari priestor pred motocyklom a zvyšuje bezpečnost pri nočnej jazde.

Pochrómované komponenty, ako aj napríklad výfuk, dokonale prenesú jazdca do minulého storočia a ponúknu mu pocit nevšednosti a nezameniteľného lesku minulej éry.

  Menšie rozmery motorky neznamenajú neschopnosť zviezť aj 100-kilového jazdca…

  Drobnou nevýhodou je, že motocykel poskytne zážitok z jazdy len jednému pasažierovi. Pohodlné kožené sedadlo pod sebou ukrýva palivovú nádrž a malý odkladací priestor na lekárničku, prípadne na pár drobností. Dodatočný priestor na odloženie väčšieho množstva batožiny je možné získať doplnkami, vhodne umiestnenými na držiaku za sedadlom. Pri našom teste sme jazdili bez ďalších kufrov. Na riadidlách je displej s palubným počítačom, ktorý ukazuje informácie ako prejdené kilometre, zaradený stupeň, objem paliva a čas jazdy od štartu. Aj napriek menším rozmerom motocykla, nemá Honda Super Cub C125 problém pri jazde ani dvojmetrový či stodvadsať-kilový jazdec. O prehľad o premávke za chrbtom sa postarajú chrómové retro spätné zrkadlá umiestnené na riadidlách.

  Pocit z manuálneho preraďovania rýchlostí navodí kyvadlová prevodovka. Motorka však disponuje variátorom a preto netreba “mačkať” spojku.

  Vďaka poloautomatickému radeniu nohou na kyvadlovej prevodovke máte pocit, ako by ste jazdili na manuále. Rýchlosti radíte štýlom päta-špička, no nemusíte sa starať o ručné stláčanie a jemné popúšťanie spojky. Spojka je odstredivá ako poznáme pri skútroch. Predná brzda je kotúčová so systémom ABS a zadná, bubnová, je ovládaná nohou. Spotreba pri našej jazde sa pohybovala v okolí 1,5 litra na 100 km. Do rýchlosti 90 km/h sme sa dostali bez problémov aj napriek vyššej hmotnosti jazdca. Vyššiu rýchlosť však motocykel dosahuje len pri jazde z kopca. Motor má výkon 7,1 kW a jeho krútiaci moment je 10,4 Nm. Pri prejazde nerovnosťami sme sa cítili pohodlne. Nevadil nám ani rýchlejší prejazd retardérom.  Na dlhé trasy či na jazdu diaľnicou tento motocykel však určený nie je. V meste či na prvotriedkach – tam je jeho živná pôda.

  Kultový motocykel Honda Super Cub je štýlovým doplnkom každého vyznávača štýlového retro dizajnu. Je dokonalým a hlavne nenáročným partnerom na cestovanie do práce, po meste avšak nie je určený na diaľnicu či rýchlostnú komunikáciu. Jeho spotreba je nízka a vďaka 3,7 litrovej nádrži ponúkne dojazd až 245 km na jedno natankovanie. Zaujme tak staršiu ako i mladšiu generáciu jazdcov. Jazda je pohodová, kultivovaná a radenie nenáročné. Odpich na semaforoch je dostatočný na to, aby motorka predbehla automobil. Kompaktné rozmery zasa zaručia, že sa v zápche vždy preštrikujete pomedzi stojace automobily. Maximálna rýchlosť pohybujúca sa v okolí 95 km/h do mestskej i prímestskej premávky úplne postačí. Bezpečnosti napomáha LED osvetlenie ako aj brzdový systém ABS. Honda Super Cub C125 je dokonalá motorka s retro dizajnom a technológiami 21. storočia. Radosť nasadnúť a jazdiť.

  Plusy:

  • kultový dizajn
  • nízka spotreba
  • pohodlné sedenie

  Mínusy:

  • psedenie len pre jedného

  Cena:

  • 3390 eur

  Technické parametre:

  Motor Vzduchom chladený, štvortaktný, s rozvodom SOHC a s 2 ventilmi
  Zdvihový objem 125 cm3
  Maximálny výkon 7,1 kW pri 7 500 ot./min.
  Max. krútiaci moment 10,4 Nm pri 5 000 ot./min.
  Karburácia Elektronické vstrekovanie paliva PGM-FI
  Objem palivovej nádrže 3,7 litra
  Spotreba paliva 1,5 l/100 km (v režime WMTC)
  Štartovanie Elektrické
  Typ spojky Mokrá lamelová spojka a automatická odstredivá spojka
  Typ prevodovky 4-stupňová
  Rozmery (D × Š × V) / rázvor 1 915 × 720 × 1 000 mm / 1245 mm
  Výška sedla 780 mm
  Polomer otáčania 2,0 m
  Pohotovostná hmotnosť 109 kg
  Odpruženie vpredu / vzadu 26 mm teleskopická vidlica / dva tlmiče
  Brzda vpredu Jeden 220 mm hydraulický kotúč s ABS
  Brzda vzadu 130 mm bubnová
  Svetlá  LED

  Marcel Szabó

  Najkrajší zvuk je z vidlicového dvojvalca :) pokiaľ sa však jedná o dve stopy pocity sa násobia štyrmi

  Súvisiace články

  2 komentárov

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Back to top button