TEST: AutáTesty
Trendy

TEST: Hyundai i10 – Mestský drobec, ktorý nastavuje ostatným konkurentom latku veľmi vysoko

TEST: Hyundai i10 1.2i 16V DOHC Style

Najmenší predstaviteľ automobilov juhokórejskej značky po facelifte zakotvil aj v našej redakcii. Ani by sme to nepovedali, no tento model je na trhu už 17 rokov. Jeho tretia generácia prišla na trh už pred piatimi rokmi a facelift sa teda veru poriadne pýtal na svet. Hoci je naozaj drobným autom, vo svojom vnútri ponúkne solídny priestor nielen pre šoféra a menší nákup, ale aj na prepravenie štvorice kompaktnejších pasažierov. Okrem toho, jeho cenovka v základe je takmer najnižšia na trhu. Lacnejšia je už len Dacia Sandero. Hyundai i10 poskytuje dokonalé proporcie pre mestskú mobilitu a čo je jeho najväčšia prednosť, je stále štvorvalcový, hoci len s 1,2 litrovým motorom, vďaka ktorému s ním jazdíte s naozaj nízkou spotrebou. A ako sa nám maličký Hyundai páčil, si povieme v našom redakčnom teste.

Dizajn je milučký a hravý…

Automobil pôsobí veselo a hravo. Aj vďaka tomu je obľúbeným u mladšej generácie mestských motoristov, ktorí chcú kompaktný automobil s nízkymi prevádzkovými nákladmi, ale aj s veselým a hravým dizajnom. Okrem príjemnych tvarov prednej masky či modernizovaným LED svetlám (namiesto kruhového dizajnu dostali kosoštvorcový) a rovnako aj mierne prepracovanej zadnej časti, ponúkne drobný Hyundai i10 slušnú svetlú výšku 149 resp. 152 mm. Vďaka nej sa s ním nemusíte báť prejsť po poľňačke na chalupu či záhradu. 

  S kufrom nielen na kabelku…

  Do kufra sa nevmestí len jednodňový nákup, ale vďaka 252 litrom tu vložíte aj menšiu palubu batožinu, ruksak či nákupné tašky s potravinami na víkend. Po sklopení zadných sedadiel objem kufra narastie na 1050 litrov.

   Obľúbený pre svoje kompaktné rozmery…

   Okrem kufra, ktorý využijete aj na viac ako len dvoj-trojdňový nákup, ponúkne kompaktný mestský automobil aj slušné miesto na sedenie aj pre dlhších pasažierov. Dvojmetrový šofér si sadne za seba nielen vďaka rázvoru 2425 mm, ale aj vďaka stavbe sedadiel, ktorých prevedenie je úzke, klenuté na zadnej strane a sed zadného radu sedadiel je krátky. Neverili sme tomu, že si dvojmetrový šofér sadne sám za seba, ale dokázal to a na videu k testu uvidíte, že sa síce musel trošku pracnejšie do auta dostať, ale na kratšiu vzdialenosť by sa za sebou odviezol viec-menej v pohode. Pre menších pasažierov to tak nebude žiadny problém a môžu auto využiť aj na dlhšie cesty. Nie nadarmo je model Hyundai i10 obľúbeným automobilom v európskych autopožičovniach.


    Infotainment preberá od väčších súrodencov…

    Naša testovačka dostala výbavu Style, v ktorej pod volantom nachádzame digitálny prístrojový štít s príjemnou grafikou a ovládacími prvkami väčších súrodencov. Okrem toho nechýba ani dotykový displej infotainmentu, ktorý okrem dotykov viete čiastočne ovládať aj z volantu. Rozmery tak digitálneho prístrojového štítu, ako aj displeja infotainmentu sú zodpovedajúce  rozmerom auta a teda nie sú ani zbytočne veľké a ani malé, čo je výhoda. Nechýbajú ani klasické tlačítkové prepínače na bežné funkcie. Displej tak nepreberá komplet ovládnie jednotlivých funkcií auta, čo považujeme stále za výhodu. Testovaný Hyundai i10 dostal aj poriadnu nádielku asistenčných prvkov, ktoré sme chválili aj v Kone či vo väčšom Tucsone. Doslova vám zabraňujú búrať, čo je super. Ich vypínanie je však sem-tam obťažujúce, pokiaľ nechcete, aby vám každú chvíľu pípal iný asistent. Cez multifunkčný volant, sa cez menu na digitálnom prístrojovom štíte prekliknete k ovládaniu asistenčńych systémov, ktoré si ďalej dokážete povypínať a ponastavovať podľa svojho želania na druhom displeji infotainmentu. Je to lepšie ponastavovať si pred jazdou, nakoľko počas jazdy musíte zrakom odísť z vozovky a potočiť hlavou doprava na displej infotainmentu. To sa predsa len neodporúča, hoci po čase si na to zvyknete a asistentov dokážete vypnúť za pár sekúnd.

     Štvorvalec postačí, neohúri, ale ani veľa nespapá…

     Hyundai i10, ktorý sme mali možnosť testovať, nás potešil vďaka tomu, že nedostal trojvalcový jednoliter, ktorý úprimne nemáme až tak radi, ale nafasoval, asi ako jediný zástupca triedy malých mestských áut, 1,2 litrový štvorvalcový motor, ktorý aj keď nedisponuje turbom, tak ponúkne v meste tak akurátne čo do obratnosti tak do výkonu na pohodovú a pokojnú jazdu z bodu A do bodu B. Horšie je to na obchvatoch či na diaľnici. Štvorvalec s objemom 1,2 litra, s výkonom 84 koní a krútiacim momentom 117,6 Nm a k tomu bez turba, je tak trochu lenivý, hlavne keď sa potrebujete čo najrýchlejšie dostať ku rýchlosti 100 km/h a vyššej. Výrobca udáva, že na stovku sa dokáže vyšplhať za 12,6 sekundy. Avšak tento údaj až tak podstatný nie je, keďže Hyundai i10 je prevažne mestské vozidlo, ktoré v pohode použijete aj na dochádzanie po prvotriedkach do mesta za prácou či zábavou. Okrem toho, jeho spotreba nás veľmi potešila. Oproti tej, ktorú udáva výrobca, sme jazdili počas nášho testu so spotrebou ani nie o liter vyššou, čo je na naše pomery naozaj úspech, keďže s malými motormi máme problém robiť výrobcom udávané spotreby. Hyundai i10 tak ukázal aj nám, že pri normálnej jazde je dostatočne ekonomickým autom, hoci v ňom sedia dve ponad stokilové osoby. Prejav auta je však trošku lenivší, keďže turbo v testovačke absentovalo. Po čase sme si na to zvykli a zvytočne sme netlačili na plynový pedál (čo nemalo význam, keďže to s autom nič nerobilo), ale prispôsobili sme sa možnostiam automobilu. Prevodovka našej testovačky bola päťstupňová manuálna. Ocenili sme to hlavne vtedy, keď sme potrebovali napríklad obehnúť a podradením sme si hneď zvýšili otáčky a nemuseli sme čakať na reakciu automatu. Vďaka päťstupňovej manuálnej prevodovke auto dokážete lepšie donútiť pridať vtedy, kedy potrebujete. Test sme skončili s kombinovanou spotrebou 6,2 litra na 100 km. Najviac tomuto modelu sedí mesto a rovinaté prvotriedky. Ideálny pre Bratislavu a okolie a každodenné dochádzanie z mestského satelitu do mesta za prácou.

      Interiér jednoduchší, ale štýlový a dizajnový…

      Automobil hrá celý čas na perfektný pomer cena a výkon. V interiéri je to rovnako ako pod kapotou. Prémiu síce nedostanete, čo v tejto cenovej relácii asi ani nie je možné, ale zato prémiové prvky tu nájsť vieme. Začnime však tým, čo nás po otvorení dverí osloví ako prvé. Sedačky sú jednoduché, ale zato pohodlnné. Sú mäkkšie, čo ocenia jazdci v meste používajúci auto na presun na krátkych tratiach. Nechýbajú nám pri nich ani športovejšie bočnice či kožené čalúnenie. Načo aj. V zmysle udržania ceny a oslovení širšej škály zákazníkov sú sedačky úplne postačujúce a príjemné. Pred sedačkami nájdeme prístrojovú dosku, na ktorej sa v našej testovanej verzii nachádzali dva displeje. Jeden pod volantom – displej digitáneho prístrojového štítu a druhý displej, dotykový, máme možnosť vidieť v strede. Ten slúži infotainentu. Rozmerovo sú oba dostatočne veľké v porovnaní s veľkosťou automobilu a čo je asi najpodstatnejšie je fakt, že rozhranie dostalo rovnaký grafický dizajn, ako pri väčších súrodencoch, čo je v tejto triede automobilov naozaj veľké plus. Okrem toho sa v aute nachádza aj množstvo asistentov, ktoré sme obdivovali tak v Kone, ako aj v Tucsone. Upozorňujú vodiča na rôzne veci, čo je na jednej strane výborné a snažiace sa o vašu maximálnu bezpečnosť, na druhej strane trochu otravné, keďže každý systém vás informuje svojim zvukom. Materiály použité v inteiéry sú síce tvrdé, plastové, no v tejto kategórii automobilov, v ktorom nafullovaný Hyundai i10, ktorý sme testovali, stojí 15 090 eur, je to úplne bežné. Čo je ich plusom, tak je určite mladistvý dizajn s prvkami, ktoré aj z tvrdého plastu robia zaujimavý štýlový doplnok. Máme na mysli prevedenie plastovej časti prístrojovky či obloženia dverí, ktoré dostali také trojrozmerné kosoštvorcové či oválne výlisky, ktoré pôsovia športovo a dizajnovo zároveň.

       A ako hodnotíme mestský Hyundai i10 my?

       Je to malý mestský automobil za rozumnú cenu, ktorý oceníte hlavne v prepchatých uliciach veľkomiest, ako aj pri dochádzaní do centra z mestského satelitu. Naša testovaná verzi dostala štvorvalcový 1,2 litrový benzínový motor bez turba, čo je v dnešnej dobe už skôr rarita. My sme ho patrične ocenili, lebo nám sadol oveľa lepšie ako trojvalcový jednoliter s turbom a to sa odrazilo aj na našej spotrebe, ktorá sa po prejdení zhruba 600 km vo všetkých podmienkach, ustálila na hodnote 6,2 litra na 100 km. Je pravda, že pri absencii turba mu dynamika chýbala hlavne pri zrýchľovaní na diaľničné rýchlosti. Je to však pochopiteľné, keďže automobil s týmto motorom je skôr určený do mesta. Nemusíte sa s ním však báť ísť ani na dlhšiu cestu, no musíte si zvyknúť na pomalšie rozbehy. Pre dlhšie cestovanie sú dokonale stvorené aj sedadlá, ktoré aj napriek malým rozmerom ponúknu solídny priestor pre pasažierov tak vpredu, ako aj vzadu. Do kufra vložíte až 252 litrov batožiny. Interiér zodpovedá cene automobilu, ktorý bol pri našej testovačke vo výbave Style 15 090 eur. V základe pri tom stojí 11 690 eur. Hoci sú na obloženia použité tvrdé plasty, dizajnéri sa pohrali s ich vyzážou a aj napriek svojej tvrdej konštrukcii vyzerajú veľmi príjemne. Tak vyzerá celkovo aj drobný mestský automobil tak navonok, ako aj vo vnútri. Je ideálnym mestským i mimomestským presúvadlom a okrem toho je aj dostatočne bezpečný vďaka množstvu asistenčných prvkov. V triede malých mestských automobilov je Hyundai i10 naozaj silným bojovníkom, ktorý drží tento segment pri živote a zároveň nastavuje ostatným konkurentom latku veľmi vysoko.

       Foto: Matúš Paločko   Video: Marcel Szabó

       Celkové hodnotenie

       Pohodlie - 80%
       Motorizácia - 80%
       Jazda - 75%
       Spracovanie - 80%
       Variabilita - 80%

       79%

       Mestský drobec s veľkým priestorom a malou spotrebou

       Malý mestský automobil za rozumnú cenu. Naša testovaná verzi dostala štvorvalcový 1,2 litrový benzínový motor bez turba. Po prejdení zhruba 600 km sa naša spotreba ustálila na hodnote 6,2 litra na 100 km. Je pravda, že pri absencii turba mu dynamika chýbala hlavne pri zrýchľovaní na diaľničné rýchlosti. Automobil s týmto motorom je však skôr určený do mesta. Do kufra vložíte až 252 litrov batožiny. Interiér zodpovedá cene automobilu, ktorý bol pri našej testovačke vo výbave Style 15 090 eur. V základe pri tom stojí 11 690 eur. Hoci sú na obloženia použité tvrdé plasty, dizajnéri sa pohrali s ich vyzážou Hyundai i10 je ideálnym mestským i mimomestským presúvadlom a okrem toho je aj dostatočne bezpečný vďaka množstvu asistenčných prvkov.

       User Rating: 4.48 ( 13 votes)

       Plusy:

       • vnútorný priestor
       • nízka spotreba
       • pomer cena-výkon
       • štvorvalec bez turba

       Mínusy:

       • dynamika motora
       • menší kufor

       Cena základného / testovaného modelu:

       • 11 690 eur / 15 090 eur

       Technické parametre:

       Motor:

       zážihový radový štvorvalec

       Typ:

       1,2i 16V DOHC

       Objem:

       1197 cm3

       Maximálny výkon:

       61,7 kW / 84 k

       Maximálny krútiaci moment:

       117,6 Nm

       Objem palivovej nádrže:

       36 l

       Prevodovka:

       5-stupňový manuálna

       Maximálna rýchlosť:

       171 km/h

       Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:

       12,6 s

       Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom):

       5,2 – 5,5 l/100 km

       Pohotovostná hmotnosť:

       932 – 1007 kg (so šoférom)

       Dĺžka/Šírka/Výška:

       3675 / 1680 / 1483 mm

       Rázvor:

       2425 mm

       Polomer otáčania:

       4,9 m

       Svetlá výška:

       152 mm

       Objem batožinového priestoru:

       252 / 1050 l (po sklopeni)

       Matúš Paločko

       Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

       Súvisiace články

       3 komentárov

       1. V clanku o testovani novej Hyundai i10 mate uvedene:
        Cena základného / testovaného modelu:
        22 590 eur / 28 990 eur

        Dalej uvadzate, ze cena testovaneho auta vo verzii style je 15090€, co vsak nieje pravda. Ta cena je naozaj pre vybavu style, ale vase testovane auto podla toho co pisete a podla fotografii a videa malo priplatkove veci. Ma farbu meta blue co je +590 €, ma 16 palcove disky, chromove klucky, zatmavene zadne skla, start-stop tlacidlo, co je style pack +700 €, navyse spominate navigaciu (nie navigaciu cez android auto) co je +1200 €, takze vami testovane auto vo vybave style + priplatkove veci stoji 15090+590+700+1200=17580 € co je oproti 15090 € celkom velky rozdiel.

         1. K danemu dnu, t.j. podla datumu z displeja auta 27.1. 2024 bola cena testovaneho auta vo vybave style + style pack + navigacia + farba meta blue za 15090€? o)))))))))))))))))) Kedze i10 sme objednavali a kupili ovela skor ako ste testovali, na 100% takato cena nebola, v case ked sme auto objednavali (2023), bola ta ista cena ako teraz, t.j. cena 15090 (style zaklad)+590(farba)+700(style pack)+1500(navigacia atd) vo vasej vybave (samozrejme vysledna cena je trochu ina ako cennikova, ale po spravnosti by ste mali uvadzat cennikove ceny), takze vysledna cena testovaneho auta nemohla byt 15090 ale 17580 ako som pisal. Samozrejme vysku zlavy neviem povedat, lisi sa od predajcov.

       Pridaj komentár

       Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

       Back to top button