RETRO

BMW M5 (E28, 1984-1987): Prvá super päťka od BMW vyšla na cesty pred 40. rokmi

40 rokov BMW M5

Pravdepodobne nebude trvať dlho, kým sa predstaví nové BMW M5. Hovorí sa o plug-in hybride s výkonom až 800 koní. Na to pred 40 rokmi nikto nemyslel, keď svetlo sveta uzrela prvá generácia výkonného sedanu BMW M5. Posvietili sme si na históriu najsilnejšieho radu BMW s hrdým emblémom M5 a na model E28, ktorým to pred 40. rokmi začalo.

BMW M1 ako základ…

Do konca roku 1987 opustilo posvätné haly BMW Motorsport GmbH v Mníchove len 2 200 exemplárov.

Korene prvej M5-ky spočívajú v legendárnom modelu BMW M1. BMW stavalo tento superšportiak v rokoch 1978 až 1981. Pod plochou karosériou M1 sa nachádza motor s označením M88, konkrétne šesťvalec so zdvihovým objemom 3,5 litra. Postupom času sa však tento agregát už nepovažuje za základ pre motoršport, ale namiesto toho sa v konštrukčne zjednodušenej forme používa pre výkonné top modely existujúcich sérií. Začína modelom M635 CSi, po ktorom nasleduje M745i pre Južnú Afriku.

Vďaka dvom vačkovým hriadeľom v hornej časti hlavy a šiestim samostatným škrtiacim ventilom a optimalizovanej digitálnej elektronike motora tento štvorventilový motor produkuje 286 koní, čo je o deväť koní viac ako v modeli M1. Keďže rad 6 Coupé a rad 5 zdieľajú spoločnú platformu, vec je inžinierom v BMW Motorsport GmbH jasná: M88/3, ako sa motor nazýva, by sa mal presadiť do sedanu.

Výroba od októbra 1984…

Čo sa v BMW povedalo, to sa hneď urobilo. Prvé BMW M5 založené na sérii E28 sa vyrábalo od októbra 1984 do júna 1988 a debutovalo na autosalóne v Amsterdame vo februári 1985 na základe podvozku 535i. M5 prišiel na trh v lete 1985, prekvapivo s decentnejším vzhľadom ako M 535i s výkonom 218 koní.

„Podvozok musí byť vždy rýchlejší ako motor“ bolo heslom vtedajších automobilov BMW M, a tak prvá M5-ka dostala nielen zosilnenú päťstupňovú prevodovku a uzávierku diferenciálu v pohone zadnej nápravy s 25-percentným svorným efektom, ale aj aerodynamický športový podvozok a vysokovýkonný brzdový systém.

Treba uznať, že formálne sa vám séria E28 musí páčiť. Už pri svojom uvedení na trh v roku 1981 sa druhej generácii radu 5 dostalo veľa kritiky. Jeho dizajn je až príliš blízky svojmu predchodcovi. Ale dnes je to presne to, čo ho robí tak atraktívnym. Predná časť so žraločím nosom prináša štýl sedemdesiatych rokov do osemdesiatych rokov minulého storočia.

Poďme sa rýchlo pozrieť na rozmery vtedajšej vysokovýkonnej novinky. Dĺžka? 4,62 metra. Šírka? 1,70 metra. Výška? 1,40 metra. Relatívne krátky rázvor 2,62 metra je úžasný, na úrovni súčasného modelu VW Golf. To nevyhnutne neznamená, že proporcie prvej M5-ky sú krajšie. Zadná časť je tiež dosť jednoduchá. Ale čo už. Oveľa dôležitejšie sú dve ďalšie čísla: 1 430 kilogramov pohotovostnej hmotnosti a 286 koní. To v praxi znamená presne päť kíl na konskú silu.

Takto jazdí prvá M5-ka…

Veľké prekvapenie sa pri jazde nekoná. Žiadne divoké dunenie v štýle BMW M1. Šesťvalcový motor začína svoju prácu jemným šepotom. A zostane to tak, aj ak preradíte pomerne skoro pomocou päťstupňovej prevodovky, s ktorou sa naozaj ľahko radí.

Na krátkych cestách radiaca páka bezproblémovo cvaká po uliciach. Je to doslova pochúťka, ktorú by ste si radi dopriali častejšie, ako je potrebné. A je to návykové, pretože s M5-kou sa dá jazdiť aj lenivo. Kĺzať sa po vozovke pri uvoľnených 1 500 otáčkach? Žiaden problém. Tomu zodpovedá aj komfortne navrhnutý podvozok. A v riadení cítiť aj to, že E28-M5 sa do série zaraďuje až neskôr. Extrémne prejazdy zákrut nie sú doménou tohto vozidla.

Kde je však sľubovaných 6,5 sekundy na 100 km/h? Alebo maximálna rýchlosť 245 km/h? Je to veľmi jednoduché: zaraďte o dva rýchlostné stupne nižšie, zošliapnite plyn a môžete vyraziť! Hodvábny zvuk šesťvalca sa mieša s nahnevaným dunením a ručička otáčkomera sa vymyká spod kontroly. Pri 4 500 otáčkach je servírovaný krútiaci moment s hodnotou maximálnych 340 Newtonmetrov. Iste, dnes má Passat Variant TDI väčší krútiaci moment ako niekdajšia M5-ka, ale každá M5-ka zo série E28 je oslavou analógie a oslavou poctivého automobilového remesla.

Drahé aj vtedy, aj teraz…

Ako to bolo pri výrobe prvej série M5? Do konca roku 1987 opustilo posvätné haly BMW Motorsport GmbH v Mníchove len 2 200 exemplárov. Prečo je BMW E28-M5 stále také vzácne? Jeho subtílne telo naozaj nezodpovedá poslednej uvádzanej cene 86 000 mariek, za ktorú ho bolo možné kúpiť. Pre porovnanie, za o takmer 10 000 mariek menej sa dalo v 80. rokoch kúpiť Porsche 911 Carrera, na ktorom bolo vidieť, že jeho majiteľ má v peňaženke veľa peňazí.

A ešte iné porovnanie. Za cenu BMW M5 by ste si vtedy pre manželku, syna či dcéru mohli kúpiť aj BMW 535i plus k nemu dvojdverové BMW 320i. Jedinou útechou je, že prvé BMW M5 je dnes rovnako nedostupné a teda vzácne, možno dokonca ešte vzácnejšie ako pred 40 rokmi.

Zdroj: de.motor1.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button