Automobily

47-ročná Lada Niva sa dožije roku 2024 s “fantastickými vymoženosťami” ako ABS či ESP

Lada Niva

Rovnako, ako nedávno aktualizovaná Toyota Land Cruiser 70 Series, aj ruská Lada Niva odmieta zomrieť. Napriek tomu, že Lada existuje od roku 1977, stále stavia sparťanský off-road, ktorý dokonca dostáva aktualizáciu pre budúci rok 2024.

Jednou z veľkých aktualizácií, ktoré AvtoVAZ vracia, sú protiblokovacie brzdy po tom, čo museli dočasne prerušiť montáž ABS po sankciách proti Rusku. Keď sa v polovici roku 2022 obnovila montáž, Niva sa zbavila airbagov, ABS a ďalších základných funkcií, ktoré autá mali už mnoho desaťročí. Teraz sú protiblokovacie brzdy späť od roku 2024 pre klasický model Lada Niva Legend aj pre dobrodružný Lada Niva Travel. Dokonca sa vracia aj systém ESP.

Lada Niva je legenda…

Zmodernizovaná Lada Niva dostane aktualizovaný motor, ktorý spĺňa emisnú normu Euro 5.

V prípade, že nie ste oboznámení s tým druhým sponínaným modelom, tak toto auto existuje od roku 1998 pod označením VAZ-2123. V roku 2003 bolo premenované na Chevrolet Niva. Keď sa spolupráca GM-AvtoVAZ v roku 2020 skončila, jednoduché SUV bolo premenované na Lada Niva Travel.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Zmodernizovaná Lada Niva tiež dostane aktualizovaný motor, ktorý teraz spĺňa emisnú normu Euro 5. Norma existuje od roku 2009, čiže môžeme povedať, že je nesmierne zastaraná. Aby sme nezabudli, Euro 6 bolo zavedené v roku 2014, Euro 7 bude nasledovať okolo roku 2025. Model Lada Niva, ktorého výroba sa znovy spustila minulý rok, spĺňal len normu Euro 2, ktorá bola predstavená v roku 1996, čo bolo pre predaje v rámci EÚ neakceptovateľné.

Model Lada Niva Travel ponúkne hneď niekoľko výbav. V tej najvyššej získate skvelé vychytávky: tempomat (s obmedzovačom rýchlosti), palubný počítač, plne podsvietený prístrojový panel a dvojfarebné zliatinové kolesá. ESP sa podľa ruského magazínu Auto Pro News vracia koncom tohto mesiaca. Výroba oboch modelov s aktualizáciami pre modelový rok 2024 už začala.

Ako by sa dalo očakávať, požadovaná cena zaznamenala výrazný nárast. Predtým Lada Niva Legend začínala na 829 900 rubľov (8 370 eur), ale teraz tá najlacnejšia štartuje na 927 500 rubľoch (9 355 eur). Modernejšia Niva Travel štartovala na 1 198 900 rubľoch (12 093 eur), no teraz začína na 1 215 000 rubľoch (12 255 eur).

AvtoVAZ mal v úmysle uviesť na trh úplne novú Nivu v spolupráci s Renaultom. V roku 2018 predstavil koncepčný automobil, ale budúcnosť modelu je nateraz neistá. Renault predal svoj podiel v AvtoVAZ v máji roku 2022.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

2 komentárov

  1. Lada NIVA je prvé SUVko na svete čiže legenda. Toto auto je v dnešnej dobe využívané hlavne na prácu v lesníctve, farmárčenie, poľovníctvo, rybárstvo, chalupárčenie atď. To že sa jednoducho udržiava, je nenáročné a lacné, ho stavia celosvetovo na 3 pozíciu najpredávanejšie 3 dverové SUVko.

  2. Lada NIVA je prvé SUVko na svete, čiže legenda. Je celosvetovo na 3 mieste v predaji 3 dverových SUV. V dnešnej dobe sa využíva hlavne ako pracovné auto, hlavne kôli jednoduchému udržiavaniu, jednoduchej údržbe a nízkej cene. Využívajú ho hlavne lesníci, farmári, poľovníctvo, rybárstvo, chalupári atď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button