Automobily

Nová generácia modelu Dacia Duster prichádza na cesty! Cena štartuje na cene 18 950 eur

Dacia Duster

Duster je azda najúspešnejší model značky Dacia. Od roku 2010 sa vyrobilo 2,2 milióna kusov cenovo dostupného kompaktného SUV. Len v Nemecku bolo od uvedenia na trh v roku 2010 zaregistrovaných 240 000 kusov. Vďaka neustále rastúcej popularite sa Duster 2022 stal najpredávanejším SUV v Európe.

Nová Dacia Duster žiaľ už bez nafty…

Prechodom na platformu CMF-B sa podľa Dacie vytvorilo v interiéri viac miesta.

V závode Dacia v Pitesti v Rumunsku zíde Duster z montážnej linky takmer každú minútu. Každý deň je to okolo 1 000 vyrobených kusov. Tamojší robotníci budú čoskoro vyrábať aj celkom novú Daciu Duster. Rovnako ako Sandero a Jogger, aj nová Dacia Duster využíva platformu skupiny CMF-B. Z profilu vyzerá nový Duster povedome, inak by ste si ho mohli pomýliť s Volvom alebo Land Roverom. A to je už čo povedať. Budúca Dacia Duster je len o dva milimetre dlhšia ako predchádzajúci model, no pôsobí výrazne podsaditejšie.

Pozoruhodná je horizontálne zvýraznená predná časť so svetlami a mriežkou v štýle Sandera a Bigster konceptu. Mimochodom, ten druhý bude uvedený na trh v roku 2025 ako väčší brat nového Dustera, no zostane päťmiestny. Ale späť k Dusteru. Motív Y LED denných svetiel je viditeľný aj vzadu. Tam ležiace písmeno Y zasahuje do bokov auta. Na otvorenie zadných dverí použijete kľučku integrovanú v ráme okna. Predné dvere dostali štandardnú pevnú kľučku. 

Prechodom na platformu CMF-B sa podľa Dacie vytvorilo v interiéri viac miesta – najmä čo sa týka šírky vpredu a miesta na nohy vzadu. Navyše podlaha kufra je nižšia a otvor kufra je širší a vyšší. Aj samotný batožinový priestor je širší a vyšší a ponúka až o šesť percent viac miesta (472 litrov v novom Dusteri 4×2). Plusom je plastový nakladací prah.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Nový strešný nosič s nosnosťou až 80 kilogramov je mimoriadne praktický pre outdoorové aktivity. Dá sa jednoducho pripevniť na modulárne strešné nosiče v priečnej polohe alebo na priečne tyče dostupné samostatne. K zaťaženiu prívesu sa Dacia zatiaľ nevyjadrila, doteraz to bolo do 1500 kilogramov. Predná a zadná ochrana podbehu je vyrobená z jednofarebného plastu. Na rozdiel od lakovaného materiálu je farba nemenná. Aj keď škrabance od kamienkov môžu zanechať stopy, sú prakticky neviditeľné, pretože nemenia farbu komponentov.

Plastové chrániče po stranách vozidla sú vyrobené z nového materiálu Sparkle. Taktiež nie je lakovaný, takže škrabance nezanechávajú viditeľné stopy. Tento materiál, ktorý bol prezentovaný už v koncepčnom vozidle Manifesto, pozostáva až z 20 percent z recyklovaného materiálu. Obsahuje biele čiastočky, ktoré mu dodávajú strakatý vzhľad. Dacia zámerne chcela vyzdvihnúť tento vzhľad namiesto farbenia materiálu. Ako vidíme, rázvor nového modelu Duster je o 16 milimetrov kratší ako má jeho predchodca. Výsledkom je, že interiér je sotva o niečo priestrannejší ako predtým. 

V budúcnosti budú v kokpite umiestnené digitálne displeje, len v základnej verzii budú stále analógové “budíky”. Nový Duster dostal aj nový 10,1-palcový centrálny displej, ktorý je otočený k sedadlu vodiča pod uhlom desiatich stupňov pre optimálnu čitateľnosť. Obsluha novo navrhnutej voliacej páky automatickej prevodovky je navrhnutá tak, aby bola pre vodiča priateľská. Komfort sedenia a ovládania má zlepšiť aj volant, ktorý je hore a dole sploštený.

Napokon, nový podpis v tvare Y spája interiér s exteriérom nového Dustera. V interiéri má mriežka výdychov ventilácie tvar Y (vo výbave Extreme v medenej farbe). Y sa objavuje aj na lakťových opierkach panelov dverí. Namiesto názvu značky je teraz logo Dacia umiestnené centrálne na volante. V interiéri samozrejme dominuje tvrdý plast, no je dizajnovo atraktívny, s nápisom „Duster“ pred spolujazdcom.

Rovnako ako v prípade Joggera aj pre nový Duster je k dispozícii takzvaný „ Sleep Pack “. Ide o jednoduchý, odnímateľný a cenovo dostupný box 3 v 1, ktorý vytvorí rozkladaciu manželskú posteľ (dĺžka 1,90 metra a šírka až 1,30 metra), odkladací stolík a úložný priestor za menej ako dve minúty. Zaujímavý je takzvaný systém „YouClip“. nový Duster je vybavený štyrmi alebo šiestimi držiakmi YouClip (jeden na prístrojovej doske, jeden na stredovej konzole na strane spolujazdca, jeden za stredovou konzolou, dva na oboch stranách kufra a jeden vo veku kufra).

Nový Duster dostal aj držiak na tablet, tašku, držiak smartfónu s indukčnou nabíjačkou alebo „YouClip 3 v 1“ (držiak na pohár, háčik na tašku a pohyblivé svetlo). Tento sofistikovaný systém 3 v 1 je už z výroby nainštalovaný v Duster Extreme a všetko príslušenstvo kompatibilné s YouClip je dostupné u predajcov značky Dacia. Dacia Duster už v budúcnosti nebude dostupná s dieselom. To je veru škoda…Predtým bol v ponuke 1,5-litrový motor s výkonom 116 k a voliteľným pohonom všetkých kolies. Tomu je ale koniec, aj keď podiel nafty na trhoch ako Nemecko je až 20 percent.

Značka tak nadväzuje na líniu materskej spoločnosti. Renault Captur a Austral už tiež nemajú naftové motory. Podiel nafty síce v Európe klesá, no tento pohon je problémom len niekoľkých krajín. Taliansko sa napríklad spolieha na LPG. A tak investovali čas, peniaze a rozum do vývoja 48V mild hybridu, ktorý by sa mal výkonom a spotrebou priblížiť dieselu.

Pozrime sa teda spolu na budúci rad motorov:

Duster Hybrid 140: Pohon, ktorý bol prvýkrát predstavený v Joggeri začiatkom roka 2023, je teraz dostupný aj v novom Dusteri. Je založený na osvedčených technológiách skupiny Renault a generuje celkový výkon 103 kW (140 k). Obsahuje benzínový štvorvalec so zdvihovým objemom 1,6 litra a výkonom 69 kW (94 k). Okrem spaľováka dostal aj dva elektromotory (elektrická jednotka s výkonom 36 kW/49 k a vysokonapäťový štartér-generátor) a bezspojkovú automatickú prevodovku.

Stratégia rekuperačného brzdenia, kapacita batérie 1,2 kWh pri napätí 230 voltov a vysoká účinnosť prevodovky umožňujú jazdiť čisto elektricky až 80 percent času v meste. Tým sa spotreba zníži o 20 percent (zmiešaný cyklus) až o 40 percent (mestský cyklus). Vozidlo sa navyše vždy štartuje v elektrickom režime.

Duster TCe 130: Dacia používa túto novo vyvinutú pohonnú jednotku, ktorá predstavuje prvý stupeň elektrifikácie, v Dusteri po prvýkrát. Spája v sebe trojvalcový benzínový motor novej generácie so zdvihovým objemom 1,2 litra, preplňovaním turbodúchadlom a princípom fungovania založeným na Millerovom cykle (nasávací ventil sa zatvára počas sacieho zdvihu kvôli zvýšeniu účinnosti) so 48-voltovým štartér-generátorom. Výkon tohto pohonu je 96 kW (130 k).

Generátor podporuje spaľovací motor pri štartovaní a zrýchľovaní a znižuje priemernú spotrebu a emisie CO2 približne o desať percent. Nové hnacie ústrojenstvo tiež poskytuje väčší výkon pri akcelerácii ako predchádzajúca jednotka TCe 130, vďaka čomu je vozidlo citlivejšie a plynulejšie. Rekuperačný brzdový systém nabíja 0,9 kWh batériu bez toho, aby si to vodič všimol. Dacia kombinuje TCe 130 vo verziách 4×2 a 4×4 so 6-stupňovou prevodovkou.

Duster ECO-G 100: Dacia je nesporným lídrom na trhu s LPG v Európe a jediným výrobcom automobilov, ktorý ponúka bivalentnú možnosť (benzín a LPG) pre všetky svoje modely so spaľovacími motormi pod názvom ECO-G. Táto technológia je dostupná aj pre nový Duster. Pri jazde na LPG nový Duster ECO-G 100 vypúšťa v priemere o desať percent menej CO2 ako porovnateľný benzínový model.

So svojimi dvoma nádržami, ktoré spolu pojmú 100 litrov (50 litrov benzínu a 50 litrov LPG), dokáže prejsť až 1 300 kilometrov. Nádrž na LPG je umiestnená pod podlahou kufra, takže nemá vplyv na kapacitu nákladu. Pomocou tlačidla na prístrojovej doske môžete rýchlo a nepozorovane prepínať z jedného paliva na druhé.

Nový Duster vo verzii 4×4 je vybavený novým systémom Terrain Control, ktorý ponúka päť jazdných režimov:

AUTO: Prevodovka automaticky rozdeľuje výkon medzi prednú a zadnú nápravu v závislosti od trakcie a rýchlosti kolies.

SNOW: Optimalizuje jazdné správanie na klzkej vozovke pomocou špecifických nastavení ESP a protišmykového režimu.

BLATO/PIESOK: pre jazdu v teréne na rôznych povrchoch.

OFF-ROAD: Poskytuje špičkový výkon v ťažkom teréne, podobne ako súčasný režim Duster 4×4 „Lock“. Je tu však ďalšia výhoda, že krútiaci moment sa rozdeľuje automaticky a podľa potreby na predné a zadné kolesá v závislosti od priľnavosti vozovky a rýchlosti.

ECO: Znižuje spotrebu paliva reguláciou výkonu pohonu a klimatizácie, ako aj optimálnym rozdelením krútiaceho momentu medzi predné a zadné kolesá.

Svetlá výška vo verzii 4×4 je 217 milimetrov. Vďaka nájazdovým uhlom až 31 stupňov vpredu a 36 stupňov vzadu vo verziách 4×4 možno prekážky prekonávať ešte jednoduchšie. Ovládanie zjazdu z kopca je užitočné najmä na nerovnom teréne a v pasážach s prudkým stúpaním. Systém nezávisle pribrzdí a zníži rýchlosť na 5 až 30 km/h v závislosti od želania vodiča. Kontrola zjazdu z kopca je aktívna aj pri spiatočke.

Nový All Road Info System zobrazuje počas jazdy v teréne množstvo obzvlášť užitočných informácií na 10,1-palcovom centrálnom displeji:

  • Bočný sklon
  • Sklon a pokles
  • Rozdelenie výkonu na prednú a zadnú nápravu (verzia 4×4)

A aké sú počiatočné ceny modelu Dacia Duster? Slovenské ceny zatiaľ nemáme k dispozícii, avšak tie nemecké si môžeme predstaviť už dnes:

  Essential   Expression Journey Extreme
ECO-G 100, LPG a benzín, 6-stupňová manuálna prevodovka 18 950 eur 20 650 eur 22 150 eur 22 150 eur
TCe 130, benzín, 6-stupňová manuálna prevodovka 22 150 eur 23 650 eur 23 650 eur
TCe 130 4×4, benzín, 6-stupňová manuálna prevodovka, pohon všetkých štyroch kolies 24 650 eur 26 150 eur 26 150 eur
Hybrid 140, benzín/plnohybrid, viacrežimová automatická prevodovka 25 850 eur 27 350 eur 27 350 eur

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button