TEST: MotocykleTesty

TEST: Honda PCX 125 – Jazdite mestom úsporne, ekologicky a štýlovo

TEST: Honda PCX 125

V našom testovaní praktických skútrov Honda pokračujeme aj s malým obratným modelom Honda PCX 125. Tento najpredávanejší skúter na našom trhu sa začal vyrábať už v roku 2010 a vďaka jeho cenovke si ho môžu dovoliť masy. Avšak nielen cena, ale aj jeho prevedenia a jazdné vlastnosti sú tým, čo na ňom priťahuje veľké množstvo záujemcov po celom svete. Jeho kompaktné rozmery zaručujú bezstarostnú jazdu aj v tých najtesnejších kolónach. A spotreba? Tá poteší nejedného ekologicky zmýšľajúceho motoristu. Predstavuje ideálny dopravný prostriedok do ranných či poobedňajších zápch, ako aj ľahko ovládateľný úsporný dopravný prostriedok pre nenáročného i náročnejšieho motoristu.

Nestratí sa v dave

Komfort PCX-ky je nadštandardný v porovnaní s konkurenciou. Aj vďaka tomu Honda s modelom PCX 125 boduje na svetových trhoch.

Motocykle Honda ponúkajú naozaj nezameniteľné a do detailu prepracované dizajny. Je tomu tak nielen pri veľkých motorkách, ale aj pri mestských približovadlách. Honda PCX 125 je toho tiež príkladom. Jej dizajn nezovšednie ani po rokoch a vďaka unikátnemu spracovaniu LED-svetlometov s 3D efektom, ju je možné spoznať už z diaľky. Ako uvádza Honda vo svojich materiáloch, a my s ňou len súhlasíme, všetky línie a uhly Hondy PCX 125 boli decentne upravené s dôrazom na dramatický efekt. Komfort PCX-ky je nadštandardný v porovnaní s konkurenciou. Aj vďaka tomu Honda s modelom PCX 125 boduje na svetových trhoch.


  Hravá a ľahko ovládateľná…

  Honda PCX 125 je naozaj kompaktná, ľahká (len 130 kg), bezproblémová motorka, ktorá je nielen dobrým odrazovým mostíkom pre “nových” mestských skútristov, ale je aj veľmi hravá a pohodlná, čomu napomáha aj kvapalinou chladený štvortaktný jednovalec s rozvodom SOHC so 4 ventilmi s objemom 125 cm3 a výkonom 9,2 kW s krútiacim momentom 11,8 Nm. Palivová nádrž má objem 8,1 litra a vďaka spotrebe v okolí 2 l na 100 km s Hondou PCX 125 dokážete prejsť aj 350 kilometrov. Pri našom teste sme skôr atakovali hranicu 2,5 l na 100 km, ale tiež nesmieme zamlčať, že sme sa ani len trochu nesnažili jazdiť úsporne. Posed na skútri Honda PCX 125 ocenia aj nižší jazdci, ktorí vďaka sedadlu vo výške 764 mm pohodlne dosiahnu nohami na zem. Väčší jazdci tak na výšku, ako aj na šírku, majú mierny problém hlavne pri zatáčaní, kedy im riadidlá môžu narážať do kolien. Pre nich by sme odporučili presadnúť na väčšiu Forzu 125.

  Technologicky vyspelá…

  Aj napriek drobnejším rozmerom či priaznivej cenovke, Honda PCX 125 nijak technologicky nezaostáva nielen za svojimi väčšími súrodencami, ale ani za konkurenciou. LED osvetlenie tak vpredu  ako aj vzadu, je neprehliadnuteľné. Predná brzda je hydraulická jednokotúčová s priemerom 220 mm a nechýba jej ABS. Nová Honda PCX 125 pre rok 2021 tiež ponúkne zástrčku USB-C či väčší priestor pod sedadlom. Za príplatok je k dispozícii aj Smart Top Box. Skúter dostal aj bezkľúčové ovládanie, na ktoré sme si už zvykli pri jeho predchodcovi, ako aj Idling Stop systém, ktorý dokáže pomôcť ušetriť nejaké to decko navyše. Novinkou je aj širokouhlý prístrojový panel, ktorý informuje jazdca o potrebných detailoch. Vďaka nemu nikdy nezabudnete dotankovať. Dizajn displeja a celkovo zobrazovanie dát o jazde či signalizátor smeroviek, všetko je do detailu dizajnovo dotiahnuté. Vynikajúcim pomocníkom pri nepríjemnom protivetre je vysoké plexisklo, ktoré dokonale chráni jazdca.


   Ako sa nám jazdilo?

   Honda PCX 125 ponúka rozmery 1 935 × 740 × 1 105 mm (d/š/v) so sedadlom vo výške 764 mm. Je to kompaktný skúter, ktorý za vmestí aj do menšieho koridoru automobilov na semaforoch. Jeho srdcom je štvorventilový, kvapalinou chladený SOHC motor s objemom 125 cm3, s výkonom 9,2 kW a krútiacim momentom 11,8 Nm. Jeho silu začínate cítiť vo vyšších otáčkach. Spotreba sa pri plnom plyne dokáže udržať v okolí dvoch litrov, vďaka čomu skúter dokáže na jednu plnú nádrž prejsť takmer 400 km. Jazda je pohodlná a svižná. Pri väčšom jazdcovi mierne zavadzajú v zákrutách nižšie položené riadidlá. Pod zadkom sa nachádza odkladací priestor s objemom až 30,4 litra. Komu by nestačil, za príplatok je k dispozícii aj Smart Top Box s bezkľúčovým otváraním. Bezkľúčovo štartujete aj samotný skúter. S cenovkou 2990 eur je naozaj výbornou voľbou pre motoristov, ktorí chcú jazdiť lacno a ekologicky z domu do práce či na kávu, alebo na záhradu.  

   Foto & video: Marcel Szabó

   Celkové hodnotenie

   Motorizácia - 89%
   Pohodlie - 87%
   Jazda - 87%
   Variabilita - 90%
   Spracovanie - 95%

   90%

   Kopaktný skúter do mesta. Spotreba okolo 2 litrov a veľký dojazd.

   Kompaktný mestský skúter, ktorý za vmestí aj do užšieho koridoru na semaforoch. Štvorventilový, kvapalinou chladený SOHC motor s objemom 125 cm3, s výkonom 9,2 kW a krútiacim momentom 11,8 Nm je postačujúci. Jeho silu začínate cítiť vo vyšších otáčkach. Spotreba sa pri plnom plyne dokáže udržať v okolí dvoch litrov. Na jednu plnú nádrž dokáže prejsť takmer 400 km. Jazda je pohodlná a svižná. Pri väčšom jazdcovi mierne zavadzajú v zákrutách nižšie položené riadidlá. Pod zadkom sa nachádza odkladací priestor s objemom až 30,4 litra. Za cenu 2990 eur asi nenájdete lepší stroj.

   User Rating: 3.93 ( 6 votes)

   Plusy:

   • štýlový dizajn
   • priestor pod sedadlom
   • kompaktné rozmery
   • nízka spotreba

   Mínusy:

   • nízkopoložené riadidlá
   • lenivejší v nižších otáčkach

   Cena modelu:

   • od 2 990 eur

   Technické parametre:

   Typ:

   štvortaktný jednovalec SOHC so 4 ventilmi

   Zdvihový objem:

   125 cm3

   Vŕtanie × zdvih:

   53,5 × 55,5mm

   Kompresný pomer:

   11,5: 1

   Maximálny výkon:

   9,2 kW / 8 750 ot./min.

   Maximálny krútiaci moment:

   11,8 Nm pri 6 500 ot./min.

   Chladenie:

   Kvapalinou

   Karburácia:

   Elektronické vstrekovanie paliva PGM-FI

   Objem palivovej nádrže:

   8,1 l

   Spotreba paliva podľa výrobcu:

   2,1 l/100 km (bez funkcie Idling Stop, režim WMTC)

   Štartér:

   Elektrický

   Typ spojky:

   Automatická, odstredivá, suchá

   Rozmery (D × Š × V):

   1 935 × 740 × 1 105 mm

   Rázvor kolies:

   1 315 mm

   Výška sedadla:

   764 mm

   Svetlá výška:

   135 mm

   Pohotovostná hmotnosť:

   130 kg

   Brzdy vpredu / vzadu:

   220 mm hydraulická kotúčová s kombinovaným dvojpiestovým strmeňom a s ABS / 130 mm bubnová

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   2 komentárov

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button