Automobily

Nová Mazda 6 je elektrický sedan s pohonom zadných kolies

Mazda EZ-6

S Mazdou 6 sa veci trochu zamotali. V USA bol vyradený z modelového radu v roku 2021. Vo Veľkej Británii sa to stalo minulý rok a dokonca aj doma v Japonsku je koniec modelu naplánovaný na koniec mesiaca. V Európe a na niekoľkých ďalších trhoch je elegantný model strednej triedy stále povolený a bude sa predávať ešte nejaký ten čas.

Elektrická Mazda 6 len pre Čínu…

Mazda EZ-6 stojí na aerodynamicky optimalizovaných 19-palcových kolesách.

Do Číny však prichádza úplne nová šestka. So starnúcim sedanom, ktorý poznáme (na trhu od roku 2012), však nemá absolútne nič spoločné. Pozdravte model Mazda EZ-6. Vyvinul ho spoločný čínsky podnik Changan Mazda. Výrazný sedan bude k dispozícii s čisto elektrickým pohonom alebo s plug-in hybridným nastavením. 

Aj pri tejto novinke vidíme veľa z  dizajnového jazyka Kodo, ktorý fanúšikovia Mazdy milujú, ale s pridanou čiastočne osvetlenou mriežkou chladiča a výsuvnými kľučkami dverí. Vidíme tiež zadné svetlá, ktoré majú, zdá sa, v DNA okrem Mazdy aj kúsok Jaguaru. To isté možno povedať aj o predných svetlách. Nad svetelným pásom vzadu je aktívny spojler, ktorý by sme na limuzíne nečakali.

Mazda EZ-6 stojí na aerodynamicky optimalizovaných 19-palcových kolesách, má veľkú panoramatickú presklenú strechu a bezrámové dvere. Správy z Číny naznačujú, že elektrický/PHEV sedan je založený na modeli Changan Shenlan SL03. Mazda by však mala byť položená o niečo vyššie, čo sa týka triedy modelu, čo je vidieť okrem iného aj na prepracovanejšom interiéri.

Zdá sa, že interiér nemá veľa spoločného s tým, čo poznáme z modelov Mazda, ktoré sa objavujú na európskom trhu. To je zase ďalší indikátor spojenia s Changanom. Rozhodne to však vyzerá, že automobil ze veľmi zaujímavo postavený aj v interiéri a zaujímavá je aj rozsiahla „tečúca“ stredová konzola.

Spolu s týmito oficiálnymi fotografiami prichádza na trh aj zopár technických špecifikácií. Ako elektromobil má Mazda EZ-6 usporiadanie s pohonom zadných kolies. Má rozloženie hmotnosti 50:50 a viacprvkovú zadnú nápravu. Podľa čínskeho testovacieho cyklu ľahkých úžitkových vozidiel (CLTC) má nešpecifikovaná batéria vydržať dojazd 600 kilometrov. PHEV by malo pokryť celkový dojazd viac ako 1000 kilometrov.

Auto je dlhé 4,92 metra, široké 1,89 metra a vysoké 1,48 metra. Vďaka tomu je o niečo väčší ako model Mazda 6, ktorý máme stále k dispozícii, mimochodom nebude nástupca platformy Mazdy 6 s pohonom zadných kolies s radovými šesťvalcami. Táto architektúra je v súčasnosti vyhradená výhradne pre štyri SUV-čka CX-60 , CX-70, CX-80 a CX-90.

Mazda EZ-6 sa začne predávať v Číne po svojom verejnom debute na tohtoročnom autosalóne v Pekingu. Je nepravdepodobné, že sa táto elektrická novinka bude vyvážať na iné trhy.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button