TEST: AutáTesty

TEST: SsangYong Musso Grand – V pomere cena-výkon zbombarduje konkurenciu!

TEST: SsangYong Musso Grand

Ak sme na našich stránkach ospevovali menšie juhokórejské SUV-čka z dielne SsangYong, pri obrovskom pick-upe Musso Grand chválou tak isto šetriť nemôžeme. Korando či Tivoli Grand s cenovkami okolo 26 000 eur priniesli všetko, čo má konkurencia vo výbavách za o polovicu vyššie sumy. Pri modeli Musso Grand je to rovnaké. SsangYong Musso Grand, pick-up s jednou z najväčších korieb na našom trhu, nás nielen luxusne povozil, ale aj ukázal, že sa nebojí drsnejších podmienok a tiež, že aj napriek svojej mohutnosti, nezruinuje rodinný či firemný rozpočet ani v prípade, že má jeho majiteľ ťažšiu nohu na plyne. Pick-up SsangYong Musso Grand je dokonalým partnerom pre rodinu či biznis a po facelifte ešte aj veľmi dobre vyzerá. Nemyslíte?

Po facelifte ešte pútavejšie…

Facelift Mussa priniesol mohutnejšie tvary, hranatejšie línie a oveľa vyšší a agresívnejší postoj.

Do našej redakčnej garáže zaparkoval pick-up SsangYong Musso Grand, ktorého facelift bo predstavený ešte v lete minulého roka. Avšak pri dnešných problémoch nielen s čipmi či dielmi, alebo všeobecne s dodávkami automobilov pre zákazníkov, sa k nám dostal len teraz. O to viac sme sa na tento model tešili. Facelift priniesol mohutnejšie tvary, hranatejšie línie a oveľa vyšší a agresívnejší postoj. Dizajny SsangYongov prešli obrovský kus cesty, vďaka čomu sa dnes nemusia báť postaviť sa tak európskej, ako aj japonskej konkurencii. Predná maska modelu SsangYong Musso Grand dostalo obrovskú masku chladiča so zapracovanými prednými svetlometmi. Technika pod kapotou však ostala nezmenená, čo by sme tiež označili za veľké plus.


  Prekvapivý temperament…

  Pod kapotou našej testovačky, ako aj pod kapotou všetkých ostatných modelov SsangYong Musso Grand, pracoval 2,2 litrový naftový štvorvalec označený ako E-Xdi 220 s výkonom 202 koní a krútiacim momentom 441 Nm. Ak by ste mali pocit, že pre tak veľký automobil nebude jeho výkon dostatočný, opak je pravdou. Po zošliapnutí plynu rozbieha automobil veľmi svižne a temperamentne. Samozrejme, temperament rozjazdov pomaly upadá v závislosti od nákladu na korbe. S prázdnym automobilom však nepociťujete absolútne žiadny deficit výkonu a na semaforoch nikdy po padnutí zelenej nezaostávate. Pick-up má permanentne poháňanú zadnú nápravu, vďaka čomu sme niekoľkokrát pri vyštartovaní z pokoja či v menšej zákrute pri prázdnej korbe zapišťali pneumatikami a prilákali tak na seba zraky okoloidúcich. Mali sme doslova taký pocit, ako by sme sedeli za volantom športového auta. A pri tom sme sedeli vysoko nad zemou v mohutnom pick-upe. Podvozok dokonale zhltne aj väčšie nerovnosti a pri prejazde retardérmi nemusíte dať dole ani nohu z plynu a aj tak ich prejdete bez väčších otrasov.

   4×4 už v základnej výbave…

   Ako sme už v úvode spomenuli, SsangYong Musso Grand ponúkne za málo peňazí veľmi veľa muziky. Už v základnej výbave Style (má ešte aj vyššiu výbavu Premium) vyrazí na cesty s pohonom všetkých štyroch kolies a to za cenu 27 690 eur. Pohon 4×4 nie je permanentný. Pick-up dostal volič náhonu na stredovom tunely, kde si vodič môže meniť režimy medzi permanentným zadným náhonom 2WD, 4WD pohonom, ktorý je možné prepnúť aj za jazdy či 4WD Low pohonom všetkých kolies s redukciou určeným na prekonávanie tých najextrémnejších podmienok. 4WD Low sme otestovali aj v trávnatom, štrkopieskovom kopci, kde sme bez problémov dokázali zastať a pohnúť sa ďalej vo väčšom náklone. SsangYong Musso Grand ani len neprehrablo a v permanentnom ťahu nás dostalo na vrch kopca. 4×4 sa viac nemení ani pri zvolení vyššej výbavy, čo je veľkým pozitívom pre tých, ktorí si kúpia základnú verziu a nebudú ukrátený o kvalitný pohon všetkých štyroch kolies.

    Na spotrebu sme zvyknutí…

    Na pick-upe SsangYong Musso Grand sme prešli 700 kilometrov a automobil sme vracali do importérstva s priemernou spotrebou 8,7 litra svietiacou na displeji prístrojovej dosky.

    O 2,2 litrovom štvorvalcovom naftovom motore sme už písali. Je temperamentný a doslova vás láka pritlačiť o ničo viac nohou na plyn, aby ste si užili športovejšie vlastnosti mohutného pick-upu. Tomu priamoúmerná je aj spotreba. Na konci nášho testu, v ktorom sme na pick-upe SsangYong Musso Grand prešli zhruba 700 kilometrov, sme automobil vracali do importérstva s priemernou spotrebou 8,7 litra svietiacou na displeji prístrojovej dosky. Naše kilometre boli najazdené 60% mimo mesta a mimo diaľnice, 30% v meste a 10% na diaľnici pri maximálnej rýchlosti do 140 km/h. O čo najnižšiu spotrebu sme sa ani nesnažili. Skôr by sme charakterizovali našu jazdu ako športovejšiu. Spotreba v okolí 9 litrov na 100 kilometrov je pre takýto typ automobilu akceptovateľná. Na podobné čísla sme boli zvyknutí už z menších súrodencov pick-upu SsangYong Musso Grand, ktoré pracovali s 1,5 litrovým benziňákom. Tam sme hodnotili tieto čísla ako dosť vysoké v porovnaní s konkurenciou. Pri naftovom 2,2 litrovom štvorvalci vloženom v mohutnom pick-upe boli spotreby okolo 9 litrov viac akceptovateľné. Musíme podotknúť, že v našej konfigurácii pri výbave Premium, sa o prenos sily na kolesá starala 6-stupňová automatická prevodovka AISIN, ktorá síce radila plynulo a perfektne, no pri plnom plyne z pokoja dlhší čas držala vysoké otáčky aj napriek tomu, že výkon upadal. Ak by sa toto hluché miesto v budúcnosti eliminovalo, pár deci nafty by to na 100 kilometrov vedelo ušetriť.


    Nestratí sa ani v teréne…

    SsangYong Musso Grand dostalo štvorvrstvový podvozkový rám označený ako Quad Frame. Jeho hlavnou prednosťou je dodanie viac miesta pre pasažierov vo vnútri automobilu, ako aj lepšie odhlučnenie interiéru. Obe nápravy, ako aj motor, sú pripevnené priamo na rám, ktorý je vyrobený zo špeciálnej vysokopevnostnej ocele. Lepšie pohltí nárazy od vozovky a tiež zaistí maximálnu stabilitu. Jeho prednosti sme mali možnosť otestovať pri prejazde koľajami v lese, kde sme naozaj nepociťovali žiadne nepríjemne hluky, skrúcanie podvozku či divné zvuky od spodku auta. Ďalšou prednosťou rámu je jeho predsadená predná časť, v ktorej je predná deformačná zóna auta. Pri čelnej zrážke táto časť pohltí väčšinu sily z nárazu a dokáže tak ešte lepšie ochrániť posádku. S podvozkom ruka v ruke ide aj zavesenie zadných kolies, ktoré je na výber v dvoch prevedeniach. Naša testovačka dostala 5-prvkovú zadnú tuhú nápravu, vďaka ktorej sa na korbu môže naložiť náklad s hmotnosťou až 500 kg. Druhou možnosťou je zadná tuhá náprava s listovými pružinami. Nad ňu môžete naložiť ešte o 200 kilo viac ako pri tuhej náprave. Keď sme už spomenuli korbu, nesmieme zabudnúť na jej rozmery, vďaka ktorým je jednou z najväčších v tomto segmente na našom trhu. Jej objem je 1011 litrov. Na výšku má 570 mm, na šírku 1570 mm a na dĺžku 1610 mm. Vo vnútri sa nachádza plastová vaňa, ktorá sa dá v prípade poškodenia jednoducho vymeniť aj vo vašej garáži vďaka pár desiatkam skrutiek. Drobným mínusom je, že SsangYong neponúka jej vrchný kryt. Je ho však možné objednať v prípade potreby od rôznych externých firiem.

    Interiér prémiovej triedy…

    Základnú verziu juhokórejského pick-upu SsangYong Musso Grand sme žiaľ k dispozícii nemali. Môžeme však kompletne odprezentovať tú najvyššiu, s rôznymi príplatkovými drobnosťami. Náš model sme dostali vo výbave Premium s príplatkovou čiernou metalízou, šesťstupňovým automatom, bezkľúčové otváranie a štartovanie, čiernou kožou, 360-stupňovou kamerou, 18.palcovými diskami, strešným oknom a premium+ paketom a to všetko za cenu 42 770 eur s DPH samozrejme. Neveríte? Pri pohľade na nový Hilux v základe za 38 000 je to naozaj veľmi zaujímavá suma. A v interiéri to teda prémiou len tak hralo. Vyhrievané sedačky vpredu i vzadu. Vpredu dokonca aj odvetrávané, vyhrievaný volant, veľký displej infotainmentu s konektivitou pomocou Android Auto či Apple CarPlay, digitálny prístrojový štít… Akoby sme ani nepísali o juhokórejskom pick-upe. Infotainment je plný informácií, s navigáciou avšak stále s rovnakým layoutom, aký sme mierne kritizovali pri menších súrodencoch. Je chaotický a pre nového používateľa, ktorý sa s dotykovými displejmi ešte nestretol, alebo je zvyknutý na nemecký dizajn, bude miernym rébusom. Po čase sa však dá na neho zvyknúť a tak ako aj my, aj oní šoféri budú schopní ho naplno využívať. Materiály použité v interiéri sú opticky opäť ako z vyššej triedy. Nazvať SsangYong Musso Grand ako pracovný automobil po vstúpení do toho interiéru, v ktorom sme sedeli počas testu my, je doslova hriech. A to nesmieme zabudnúť ani na širokú paletu asistenčných systémov, ktoré vás nielen udržia v jazdnom pruhu, ale aj v jeho strede, pomôžu vám s rozjazdom a zjazdom z kopca, detekujú mŕtvy uhol či signalizujú, kedy je potreba núdzovo zabrzdiť.  

     Ako hodnotíme juhokórejský pick-up my?

     Tak, ako pri menších súrodencoch SsangYong Musso Grand chce opäť zaujať potenciálnych, ako aj aktuálnych zákazníkov, veľmi silnou výbavou za veľmi rozumnú cenu. Je to hlavná prednosť modelov tejto juhokórejskej značky. SsangYong Musso Grand je veľkým pomocníkom podnikateľa i rodinne založeného motoristu. Jeho prednosťou je veľký priestor v interiéri, veľký objem korby, no hlavne výbava, ktorá preskakuje niekoľko tried a pripomína prémiu. Vďaka 2,2 litrovému naftovému štvorvalcu s výkonom 202 koní a krútiacim momentom 441 Nm ponúkne dostatočnú silu a dynamiku s rozumnou spotrebou. 6-stupňový automat AISIN radí plynulo, no pri plnom zošliapnutí plynu pri rozjazde dlho drží vysoké otáčky na úkor výkonu. Predsa len, nie je to športiak avšak s temperamentnou jazdou ani pri svojej mohutnosti problém SsangYong Musso Grand nemá. Vďaka štvorvrstvovému rámu podvozku a 5-prvkovej zadnej náprave či listovým pružinám, či množstvu asistenčných systémov, sa SsangYong Musso Grand nebojí ani jazdy v ťažšom teréne. Vďaka 4×4 už v základnej výbave s možnosťou manuálnej voľby medzi permanentným zadným pohonom, štvorkolkou či redukciou je tento model jeden z najlepších na trhu v pomere cena-výkon. Dúfame a veríme, že sa jeho cenovka (Style 27 690 eur / Premium 36 290 eur / testovačka 42 770 eur) neodrazí na spoľahlivosti po prejdení cez 100 či 200 000 kilometrov a SsangYong Musso Grand si povesť výhodného automobilu obháji a ešte viac sa tak presadí na trhu vo veľmi ťažkom konkurenčnom boji s európskymi či japonskými “bojovníkmi”. Zárukou kvality by mohla byť aj poskytovaná továrenská záruka na 5 rokov alebo na prejazdenie 100 000 kilometrov.

     Foto: Matúš Paločko / Video: Marcel Szabó

     Celkové hodnotenie

     Pohodlie - 95%
     Motorizácia - 85%
     Jazda - 90%
     Variabilita - 95%
     Spracovanie - 85%

     90%

     V pomere cena-výkon prevalcuje všetkých svojich konkurentov

     SsangYong Musso Grand je veľkým pomocníkom podnikateľa i rodinne založeného motoristu. Jeho prednosťou je veľký priestor v interiéri, veľký objem korby, no hlavne výbava, ktorá preskakuje niekoľko tried a pripomína prémiu. Vďaka 2,2 litrovému naftovému štvorvalcu s výkonom 202 koní a krútiacim momentom 441 Nm ponúkne dostatočnú silu a dynamiku s rozumnou spotrebou. 6-stupňový automat AISIN radí plynulo, no pri plnom zošliapnutí plynu pri rozjazde dlho drží vysoké otáčky na úkor výkonu. Vďaka 4x4 už v základnej výbave s možnosťou manuálnej voľby medzi permanentným zadným pohonom, štvorkolkou či redukciou je tento model jeden z najlepších na trhu v pomere cena-výkon. Dúfame a veríme, že sa jeho cenovka (Style 27 690 eur a Premium 36 290 eur) neodrazí na spoľahlivosti po prejdení cez 100 či 200 000 kilometrov a SsangYong Musso Grand si povesť výhodného automobilu obháji.

     User Rating: 4.3 ( 9 votes)

     Plusy:

     • nízka cena
     • bohatá výbava
     • dojem vyššej triedy
     • veľký vnútorný priestor
     • jedna z najväčších korieb v segmente
     • silný a celkom ekonomický motor

     Mínusy:

     • chaotický infotainment
     • menej kultivovaný automat pri plnom zošliapnutí plynu

     Cena základného / testovaného modelu:

     • 27 690 eur / 42 770 eur

     Technické parametre:

     Palivo:

     nafta

     Objem motora:

      2,2 l

     Maximálny výkon:

     202 k

     Maximálny krútiaci moment:

     441 Nm (automat)

     Prevodovka:

     6-stupňová automatická Aisin

     Pohon kolies:

     4WD (prepínateľné s uzávierkou)

     Dĺžka/šírka/výška:

     5 095 / 1 950 / 1 870 mm

     Svetlá výška:

     220 mm

     Rázvor náprav:

     3 210 mm

     Zadná náprava:

     5-prvková tuhá / tuhá s lištovými pružinami

     Objem korby:

     1 011 l

     Rozmery korby d/š/v:

     1 610/ 1 570 / 570 mm

     Maximálna rýchlosť:

     175 km/h

     Kombinovaná spotreba (počas testu):

     8,7 l/100 km

     Matúš Paločko

     Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

     Súvisiace články

     Pridaj komentár

     Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

     Back to top button