Automobily

Svalnatý pick-up RAM 1500 RHO prichádza so športovým výkonom 547 koní

RAM 1500 RHO

Po zániku modelu RAM 1500 TRX bude jeho nasledovníkom nový RAM 1500 RHO. Zároveň sa stane najšportovejším pickupom značky. So svojou nízkou cenou a nižším výkonom nie je priamou náhradou za TRX, ale stále bude na vrchole novej rady športových nákladných vozidiel RAM, ktorá zahŕňa aj verzie Rebel, Warlock a Power Wagon.

RAM vás nenechá v štychu…

V útrobách pick-upu sa nachádza aktívna prevodovka BorgWarner.

Pod obrovskou kapotou je ukrytý motor Hurricane od Stellantis, ktorý je spojený s 8-stupňovou automatickou prevodovkou. Preplňovaný 3,0-litrový radový šesťvalec má výkon 547 koní a krútiaci moment 706 Nm. Nákladné vozidlo dosiahne rýchlosť 100 km/h za 4,6 sekundy a 161 km/h za 11,7 sekundy. Štvrť míle prejde za 13,1 sekundy a maximálna rýchlosť je 190 km/h. Ale výkon nie je jedinou silnou stránkou modelu RAM 1500 RHO. Pod masívnymi blatníkmi sú umiestnené výkonné adaptívne tlmiče Bilstein Black Hawk e2, ktoré RAM používa aj v prevedení TRX. Boli preladené pre vyváženie hmotnosti RHO, pretože motor Hurricane je ľahší ako Hemi V8. Vozidlo má tiež kované hliníkové horné a dolné ramená, preladené pružiny, aktívne tlmenie a ďalšie vylepšenia. Je tiež asi o päť centimetrov vyšší ako zvyšok série 1500.

V útrobách pick-upu sa nachádza aktívna prevodovka BorgWarner s vylepšenými vnútornými časťami pre zvýšenú odolnosť a nízkym prevodovým pomerom 2,64:1. Vzadu je nainštalovaná zadná náprava Dana 60 s elektronickým diferenciálom a tlmičom nápravy.

RHO bol vybavený systémom nasávania s vysokým prietokom s vysoko výkonným vzduchovým filtrom, ktorý inžinieri ľahko sprístupnili pre rýchle čistenie v teréne. Pochváliť sa môže tiež novým výfukovým systémom s malým priškrtením a so skutočným dvojitým potrubím.

RHO je o dobrých 20 centimetrov širšie ako štandardný RAM 1500. V podbehoch sú umiestnené 18-palcové kolesá s lemom a na nich sú nahodené terénne 35-palcové pneumatiky. RAM tiež dodáva nákladnému automobilu LED svetlomety, oceľové nárazníky, nadrozmerné ťažné háky a klzné dosky. Môžete si vybrať medzi voliteľnou ochranou od skál alebo hliníkovými stúpačkami s práškovým nástrekom.

V interiéri sú umiestnené kožené sedadlá nastaviteľné v 12 smeroch s vyhrievaním, ventiláciou a masážnymi funkciami. Hnacie ústrojenstvo môžete ovládať pomocou hliníkových radiacich páčok a výrobca na stredovú konzolu dodal individuálnu plaketu s VIN číslom a vyobrazením nosorožca. 12,3-palcový displej slúži ako digitálny prístrojový panel, zatiaľ čo 14,5-palcový displej slúži ako informačno-zábavný systém Uconnect piatej generácie. Tretia 10,25-palcová obrazovka je umiestnená pred spolujazdcom a má port HDMI.

Ak náhodou žijete v USA, môžete si objednať RAM 1500 RHO už teraz. Ceny začínajú na 71 990 dolároch. Zákazníkom bude dodaný v treťom štvrťroku 2024 spolu s prevedeniami Warlock, Rebel a Power Wagon. Ako Európania musíme byť trpezliví a dúfať, že v určitom okamihu nám dovozca toto auto na náš konrinent prinesie. Nateraz sa však oficiálne v Európe neobjaví. A asi ani v budúcnosti nie, kvôli našim “úžasným” emisným normám…

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button