RETRO

Fiat Coupé (1994-2000): Taliansky oblo-hranáč má 30 rokov

30 rokov modelu Fiat Coupé

Ako vyzeral európsky modelový rad Fiatu pred 30 rokmi? Z dnešného pohľadu môžeme označiť krivky niekdajších automobilov za dosť staromódne. Tieto časy boli definované vozidlami ako prvá Panda, Cinquecento, Punto a Tipo. Tempra stále existovala a prvá generácia modelu Croma bola v záverečnej fáze výroby. Preto sa Fiat musel nadýchnuť čerstvého vzduchu. O to sa postaral s prevratným, športovo ladeným, modelom Fiat Coupé v roku 1994 a modelom Barchetta o rok neskôr. Pri príležitosti jeho okrúhlych narodenín sa pozrieme späť na toto extravagantné kupé. Fiat Coupé (Typ 175), v Taliansku známy aj ako Fiat Coupé, debutoval na autosalóne v Bologni v decembri 1993 a na trh prišiel v januári 1994.

Fiat predal viac ako 72 000 kusov modelu Coupé…

 

Povráva sa, že Michael Schumacher bol pôvodným majiteľom modelu LE #0001.

Elegantné športové auto sa už v roku 1992 dostalo na titulky automobilových magazínov. V tom čase Fiat plánoval výrobu nového kupé po tom, čo sa továreň Pininfarina náhle zatvorila po neúspechu projektu Cadillac Allanté okolo roku 1990. Prezentované boli dva dizajny, pričom interný tím Centro Stile Fiat súťažil s Pininfarinou.

Koncept, ktorý predstavil Chris Bangle v mene Centro Stile, sa u vedenia Fiatu nečakane chytil. Dizajn, ktorý predtým prezentovalo štúdio Pininfarina, bol nakoniec prijatý a vytvorený Peugeotom, ktorý debutoval v októbri 1996 ako model s označením 406 Coupé. Mimochodom tiež veľmi zaujímavý a extravagantný model, ktorý sme obdivovali ako deti a každý sa v ňom chcel previezť. 

Na dizajne nového Fiatu však bola zarážajúca vysoká, dosť holá zadná časť, absencia viditeľných kľučiek dverí a predná časť, ktorá pripomína ospalé svetlomety. Pochrómovaný vonkajší uzáver nádrže pripomína 50. roky minulého storočia. Kokpit vo vnútri zaujme širokou ozdobnou lištou vo farbe karosérie. Všetko to boli dizajnové novinky, ktoré jednak neboli v tej dobe okukané a na druhej strane prenášali tento model na novú úroveň. 

Firemná platforma a turbo…

Technickým základom je takzvaná platforma “Tipo 2”, ktorú už používajú Fiat Tipo a Tempra, ako aj Lancia Dedra a Alfa Romeo 155. Fiat Coupé bol aj je 4,25 metra dlhý, 1,77 metra široký a 1,34 metra vysoký a rázvor má 2,54 metra. Pohotovostná hmotnosť? 1 320 kilogramov.

Pri uvedení na trh v januári 1994 bolo kupé k dispozícii s 2,0-litrovým štvorvalcovým 16V motorom s turbom (190 k) aj atmosférickým (139 k). Oba motory sú neskoršími verziami dizajnu DOHC od Fiatu, ktorý je prevzatý z Lancie Delta Integrale, ktorá bola úspešná v rely.

V roku 1996 sa pridáva do ponuky 1,8-litrový 16V (131 k), 2,0-litrový päťvalec 20V (147 k) a 2,0-litrový 20V preplňovaný motor (220 k). Najvyšší model s turbom zrýchlil z 0 na 100 km/h za 6,5 ​​sekundy a dosiahol maximálnu rýchlosť 240 km/h alebo 250 km/h s neskoršou šesťstupňovou prevodovkou. 

Okrem nových motorov robil Fiat aj niekoľko menších dizajnových zmien, ako je mriežka chladiča, volant, kožené obloženie dverí, vnútorná stredová konzola a vymenili digitálne hodiny za analógové. Výroba modelov s pravostranným riadením pre trhy, ako je Spojené kráľovstvo, sa začala začiatkom roku 1995.

Turbo štvorvalce aj päťvalce boli vybavené veľmi účinným samosvorným diferenciálom Viscodrive, ktorý pôsobil proti nedotáčavosti, ktorá sužovala väčšinu vysokovýkonných vozidiel s predným náhonom.

Kupé malo tiež nezávislé zavesenie kolies. Vpredu vzpery MacPherson a spodné priečne ramená, ktoré boli ukotvené na pomocnom priečnom nosníku, vzadu vlečené ramená, ktoré boli namontované na pomocnom ráme a vinuté pružiny.

Nechýbala ani limitovaná edícia…

V roku 1998 prišla na trh Limitovaná edícia, ktorá sa navonok vyznačovala súpravou karosérie a titánovo sivými detailmi, ako sú kolesá, uzáver palivovej nádrže, zadné svetlá a kryty zrkadiel, zatiaľ čo brzdové strmene Brembo vpredu boli teraz nalakované červenou farbou. Každé kupé Limited Edition (“LE”) je vybavené plaketou na spätnom zrkadle s jedinečným číslom vozidla.

Povráva sa, že Michael Schumacher bol pôvodným majiteľom modelu LE #0001. Pre médiá potvrdil, že jeden kus vlastnil, aj keď červený, pričom LE #0001 je vo farbe Crono Grey. Z limitovanej edície bolo vytvorených len 1400 exemplárov s označením LE.

V roku 1998 dostal model 2,0-litrový päťvalec 20V a systém variabilného sania, ktorý zvýšil výkon na 154 k (113 kW). Farba prahov verzie Turbo bola navyše zladená s lakom karosérie. Fiat tiež postavil 2,0-litrový päťvalcový model s turbom “Plus”. Tento model je vybavený voliteľným balíkom, vďaka ktorému je prakticky identický s edíciou LE, s výnimkou menších zmien v interiéri a bez jedinečného identifikačného znaku LE.

Lacnejšie ako Volkswagen…

V Nemecku testoval ADAC špeciálny Fiat a tešil sa, že po 21 rokoch opäť vidí nové kupé talianskej značky. Na ceste ste boli v 2.0 Turbo modeli s výkonom 190 koní poriadnym pretekárom s maximálnou rýchlosťou minimálne 225 km/h a zrýchlením z 0 na 100 za 7,5 sekundy. A to bez oneskorenia turba, no bohužiaľ s ošemetným radením. Novinári chválili dobrý podvozok a priame riadenie, no vzhľadom na koncepciu karosérie bolo miesta vzadu a v kufri (295 litrov) poskromne.

Cena modelu Fiat Coupé 2.0 Turbo v Nemecku bola 46 000 DM, základný model s výkonom 139 k začínal na 39 000 DM. Volkswagen Corrado s výkonom 115 koní bolo drahšie. Základná cena v Taliansku bola 37 700 000 lír. Keď sa v decembri 2000 skončila výroba Fiatu Coupé, bolo ich celkovo vyrobených a vypustených na cesty 72 762 kusov.

Zdroj: https://de.motor1.com/

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button