TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Moto Guzzi V7 Stone 850 – Pôsobivé retro nielen na jazdu mestom

TEST: Moto Guzzi V7 Stone 850

Retro scramblery či café racery sa tešia v posledných rokoch veľkej popularite. Preto sme aj mi s radosťou naskočili na taliansku testovačku Moto Guzzi V7 Stone a šli sa hneď premávať po cestách nášho hlavného mesta. Za týmto motocyklom sa otáčajú tak mladí ako aj starší okoloidúci. Vďaka hlbšiemu zvuku vo vyšších rýchlostiach tak zaujme nielen po vizuálnej, ale aj po zvukovej stránke. Taliani tento rok ponúkajú pre moto Guzzi V7 Stone aj dvojicu nových farieb, ktoré tento motocykel ešte viac vytrhnú zo všednosti a spravia ho neprehliadnuteľným. A ak by ste si mysleli, že je to motorka akurát tak vhodná na mestské frajerovanie, budete sa mýliť. Veľmi prirodzene sa cíti aj mimo mesta či na diaľnici. Dokonca neohrnie nos ani nad trasľavými poľňačkami. Jednoducho, krásny retro-bike, s ktorým sa nehanbíte ani v meste a nebojíte sa zísť ani mimo spevnenú vozovku.

S odkazom predkov

Moto Guzzi V7 Stone si charakter aj napriek množstvu technologických noviniek stále zachováva.

Nové Moto Guzzi V7 Stone dizajnovo nadväzuje na svojich predkov. A nielen dizajnovo. Tento motocykel je oslavou úspešnej éry rovnomenných strojov zo sedemdesiatych rokov. Samozrejme oproti svojim predchodcom je motorka silnejšia, rýchlejšia a pohodlnejšia. Charakter si však aj napriek množstvu technologických noviniek zachovala. Okrem toho sa dizajnéri rozhodli obdarovať najnovší Moto Guzzi V7 Stone aj dvojicou nevšedných farieb Giallo Metallico (naša testovaná motorka) a Grigio Aluminio.


  Silná, úsporná a pohodlná…

  Dvojvalcový motor s objemom 853 cm3 poskytne motocyklu výkon 65 koní s krútiacim momentom 73 Nm. Vďaka nemu je Moto Guzzi V7 Stone veľmi svižný motocykel, ktorý sa nestratí tak na prvotriedkach, ako aj na diaľnici. Pozdĺžne uložený V-Twin motor síce mierne poskakuje do strán a pri zatiahnutí plynu sa skrúti do strany, je to jeho charakteristika a brať to ako mínus samozrejme nemôžeme. Je však potreba si na jeho správanie trošku zvyknúť. Dvojvalec sa však správal veľmi kultivovane. Plynile ťahal otáčka. Páčilo sa nám, že pri zaradení trojky sa rozozvučal hlbokým hlasom aj sériový výfuk.

  Dostali sme testovačku, ktorá mala nabehaných len 7 kilometrov! Čiže snažili sme sa ju šetriť, čoho výsledkom bola po prvých 100 prejdených kilometroch spotreba (podľa počítača) len 4,5 litra na 100 km. Výrobca pri tom udáva 4,9l / 100 km. Boli sme tak radi, že sa nám v dobrom podarilo prekonať oficiálne údaje. Ak vezmeme do úvahy, že nádrž má 21 litrov, motorka je schopná na jedno natankovanie prejsť aj 400 kilometrov a to je veru výborná vizitka. Okrem úspornosti spĺňa motorka aj emisnú normu EURO5 a teda ju môžeme označiť aj za ekologickú.

  Radenie by chcelo poštelovať…

  Aj keď sme sa snažili nájsť na motorke nejaké mínusy, veľa dôvodov na rozhorčenie nám veru nedávala. Aj napriek klebetám o nekvalite talianskych strojov, musíme uznať, že Moto Guzzi V7 Stone sa naozaj podaril. Za drobný nedostatok sme považovali nepresnejšie radenie, pri ktorom nájsť neutrál bol naozaj veľký problém. Pripísali sme to nevyjazdenosti motocykla. Ďalším drobným mínusom by mohli milovníci čistých plechov a krytov považovať aj kratší predný blatník, spod ktorého všetky nečistoty koleso odhadzuje na blok motora. Pri jazde po daždi sme tak mali predný kryt úplne zaprskaný.


   Aj pre nižších, aj pre vyšších bajkerov…

   Sedlo sa nachádza vo výške 780 mm čomu sa potešia aj nižší bajkeri. Pre vyšších zasa nebude problémom sedenie v tejto výške, ktorá je stále veľmi pohodlná a kolená dlhšieho jazdca tak nebudú trpieť ani pri dlhšej jazde. Sedlo je tvarované po vzore predchodcov zo sedemdesiatych rokov a nielen že je príjemné na zadok, ale nebolí na ňom ani chrbát a ešte k tomu ponúkne aj retro vizáž. Ľahší jazdci ocenia aj celkovú hmotnosť motorky, ktorá je v suchom stave 198 kilogramov. Pohotovostná je pri tom 218 kg. Motorka sa tak hodí aj jemnejším bajkerkám.

   Nemôžeme nepochváliť tiež veľmi ochotné padanie motocykla v zákrutách. Nebojíte sa ho nakloniť až po stúpačku a to aj vo vyššej rýchlosti. Stabilita motocykla je výnimočná, vďaka jeho nízkemu ťažisku. V meste zas oceníte dokonale naladené odpruženie, ktoré zhltne bratislavské výtlky či mohutné spomaľováky ako nič. Vpredu sa hrdo vyníma hydraulická teleskopická vidlica s priemerom 40 mm. Pod zadkom zas oceníte obojstrannú kývnu dvojtlmičovú vidlicu s možnosťou nastavenia predpätia. Z pohybu do pokoja vás dostanú prémiové brzdy Brembo, s plávajúcim 320 mm kotúčom vpredu a 260 mm kotúčom vzadu. Brzdy reagujú pohotovo a s veľkou vervou sa zahryznú do kotúča ihneď po zatiahnutí páčky.

   Nové technológie v RETRO obale…

   Ako sme už skorej spomenuli, motocykel čerpá z odkazu svojich predkov. Je to viditeľné hneď na prvý pohľad vďaka retro-krivkám, ktoré robia Moto Guzzi V7 Stone veľmi pútavým bajkom. Talianska značka však nezabúdala ani na tie najnovšie technológie, bez ktorých by tento stroj zaostával za konkurenciou. Veľmi pekným, tak funkčným, ako aj praktickým prvkom, je predný LED-kový svetlomet, s denným svieteným v tvare loga značky, majestátneho orla. Tento motív nájdeme aj na mierne vyosenom digitálnom tachometre. Tam nám však chýbal jeden údaj, ktorý je ale veľmi potrebným pri plánovaní jazdy. Nijakým spôsobom sme sa nevedeli dostať k stavu paliva v palivovej nádrži. Tak sme sa len orientovali spotrebou a prejdenými kilometrami. Je to však mierne nepraktické.

   Ako hodnotíme motocykel my?

   Moto Guzzi V7 Stone 850 je príjemné, pôsobivé, výkonné retro, ktoré zaujme tak mladších ako aj starších jazdcov i okoloidúcich. Vďaka výkonnému motoru (65 koní) nie je určené len na jazdu v meste z domova do kaviarne, ale aj na cestovanie po prvotriedkach, dokonca vo dvojici. Taliani ho vyrobili aj vo verzii pre držiteľov vodičáku A2. Jazdný prejav je kultivovaný, po zatiahnutí plynu motorka pohotovo reaguje a ťahá priamo do najvyšších otáčok. Na preradenie upozorní digitálny tachometer blikaním a hláškou. Spotreba je príjemná a dokonca aj nižšia, ako udáva výrobca. S pumpárom sa tak stretávať často nebudete. Drobným mínusom testovaného stroja (s nájazdom len 7 km) boli ťažkosti so zaradením neutrálu. Nie a nie ho nájsť. Veríme však, že sa to vylepší po prejdení pár stovák kilometrov. Za cenu 8899 eur dostanete pútavý, kvalitný, pohodlný a štýlový stroj z talianskej dielne, ktorý vzdáva hold svojim predkom a zároveň sa nestratí medzi technologicky vyspelou konkurenciou.

   Foto: Matúš Paločko Video: Marcel Szabó

   Celkové hodnotenie

   Motorizácia - 85%
   Pohodlie - 86%
   Jazda - 84%
   Variabilita - 75%
   Spracovanie - 84%

   83%

   Neprehliadnuteľné štýlové retro so super spotrebou

   Moto Guzzi V7 Stone 850 je príjemné, pôsobivé, výkonné retro, ktoré zaujme tak mladších ako aj starších jazdcov. Vďaka výkonnému motoru (65 koní) nie je určené len na jazdu v meste. Jazdný prejav je kultivovaný, po zatiahnutí plynu motorka pohotovo reaguje a ťahá priamo do najvyšších otáčok. Za cenu 8899 eur dostanete pútavý, kvalitný, pohodlný a štýlový stroj z talianskej dielne, ktorý vzdáva hold svojim predkom.

   User Rating: 4.02 ( 8 votes)

   Plusy:

   • retro-štýl
   • priaznivá cena
   • pohodlné sedenie
   • výkonný motor
   • nízka spotreba

   Mínusy:

   • nepresné radenie
   • krátky predný blatník

   Cena modelu:

   • 8899 eur

   Technické parametre:

   Objem valcov:

   853 cm3

   Typ motora:

   dvojvalcový, pozdĺžne uložený 90° V-twin, 2 ventily na valec

   Výkon:

   65 k (47,8 kW)

   Prevodovka:

   6-stupňová, manuálna

   Krútiaci moment:

   73 Nm

   Predné odpruženie:

   hydraulická teleskopická vidlica Ø 40 mm

   Zadné odpruženie:

   obojstranná kývna vidlica s dvoma tlmičmi a nastaviteľným predpätím

   Brzdy:

   Kotúč 320 mm vpredu (4-piestokový strmeň Brembo) a 260 mm vzadu

   Kolesá:

   18″ 100/90 vpredu, 17″ 150/70 vzadu

   Hmotnosť:

   198 kg (suchá), 218 kg (pohotovostná)

   Výška sedla:

   780 mm

   Objem nádrže:

   21l (4l rezerva)

   Emisná norma:

   Euro 5

   Spotreba:

   4,9 l/100 km (udáva výrobca)

   Štartér:

   Elektrický

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   2 komentárov

   1. Mam to moto, je naozaj super, chcelo by to trosku silnejsiu prednu brzdu, ale da sa, len treba viacej tlacit na packu. Motorka je velmi pohodlna, da sa na nej prejist par sto km naraz. Pri vysokych rychlostiach sa nekruti, paradne drzi stopu. Ked idem pomaly, je velmi komfortna, pri rychlej jazde zas neni prislis maka. Nepresne radenie neutralu som vyriesil nastavenim predpetia lanka spojky, ako keby od vyroby bolo lanko slabo predpate, teraz je aj prevodovka presna. Led svetlo velmi dobre svieti v noci. Odporucam.

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button