RETRO

Poohliadnime sa späť za najikonickejším malým autom vo Francúzsku. Renault Twingo slávi 30. výročie

30 rokov Renault Twingo

V živej tapisérii európskej automobilovej histórie existujú určité modely, ktoré vynikajú ako ikony svojej doby. Renault Twingo prvej generácie, malý a svojrázny kompaktný automobil, je jedným z takýchto skvostov, ktoré vyvolávajú pocit nostalgie a obdivu. Toto inovatívne vozidlo, uvedené na trh v prvej polovici 90. rokov, ponúklo nový pohľad na mestskú mobilitu a v mnohých ohľadoch popieralo konvencie. Na ceste späť v čase, aby sme preskúmali, prečo má Renault Twingo v srdciach automobilových nadšencov špeciálne miesto, sa ponoríme do detailov, ktoré z neho robia nezabudnuteľnú súčasť európskeho automobilového dedičstva.

Prečo bol Renault Twingo tak milovaným autom?

Vplyv Twinga na mestskú mobilitu nemožno podceňovať. Vytvoril precedens pre koncepciu mestského automobilu.

Renault Twingo prvej generácie v našich spomienkach pretrváva z viacerých dôvodov. Vďaka svojmu výraznému dizajnu, ktorý sa vyznačuje hravým, takmer hračkárskym vzhľadom, bol na uliciach okamžite rozpoznateľný. Nekonvenčné usporiadanie interiéru s posuvným zadným sedadlom a prístrojovým panelom namontovaným na palubnej doske demonštrovalo odhodlanie Renaultu k inováciám a prehodnocovaniu tradičných automobilových noriem.

Navyše, vplyv Twinga na mestskú mobilitu nemožno podceňovať. Vytvoril precedens pre koncepciu mestského automobilu, pričom zdôraznil kompaktnosť, manévrovateľnosť a praktickosť pre preplnené mestské prostredie. Jeho úspech vydláždil cestu podobným modelom od iných výrobcov, čo ovplyvnilo dizajn a filozofiu budúcich malých áut.

Twingo 30 rokov na scéne…

Renault Twingo debutoval v marci 1993, čím pre francúzsku spoločnosť otvoril novú éru mestskej dopravy. Prišiel ako závan čerstvého vzduchu, dokonale načasovaný tak, aby vyhovoval meniacim sa potrebám obyvateľov miest, ktorí hľadali praktické, kompaktné a zábavné vozidlo. Bol považovaný za náhradu za Renault 4 a Renault 5, hoci druhý bol nepriamo nahradený väčším Cliom. Predaj Twinga sa začal v apríli 1993 s iba jedným dostupným stupňom výbavy a iba štyrmi farbami exteriéru. 

Renault umiestnil Twingo ako kompaktné mestské auto zamerané na vstupný segment trhu. Išlo o odklon od vtedy typického radu Renaultu, ktorý zahŕňal konvenčnejšie sedany a hatchbacky. Twingo bolo navrhnuté tak, aby ponúkalo cenovo dostupnú alternatívu pre mestských vodičov, ktorí túžia po praktickosti a štýle. Bol to tiež najdostupnejší nový Renault, ktorý si v tom čase mohol kúpiť za peniaze s počiatočnou cenou 55 000 francúzskych frankov v roku 1993, čo by v dnešnej dobe znamenalo na tieto pomery okolo 8 278 eur.

Skromné a zároveň šetrné motory…

Možnosti hnacieho ústrojenstva Twinga boli skromné, ale dokonale vyhovovali jeho mestskému účelu. Vo svojich prvých rokoch prichádzalo Twingo prvej generácie s radom maloobjemových motorov vrátane 1,2-litrových a 1,0-litrových jednotiek. Tieto motory poskytovali dostatočný výkon na jazdu v meste a zároveň poskytovali pôsobivú spotrebu paliva a odolnosť. Väčšina áut predávaných v Európe mala päťstupňovú manuálnu prevodovku, zatiaľ čo päťstupňová automatizovaná manuálna a trojstupňová automatická boli oveľa menej populárne možnosti.

Obrovské predajné čísla hovoria o veľkej obľube…

Pôvodný Renault Twingo si rýchlo získal obľubu v celej Európe. Ukázalo sa, že ide o komerčný úspech automobilky s približne 2,4 miliónmi dodaných vozidiel v rokoch 1993 až 2007. Približne polovica z týchto áut bola dodaná zákazníkom vo Francúzsku, pričom väčšinu ostatných predajov predstavovalo Nemecko a Taliansko. Twingo prvej generácie nebolo rozmerovo veľké auto, no pre francúzsku automobilku malo veľký úspech. V roku 2007 ho nasledoval model druhej generácie a o sedem rokov neskôr bolo uvedené na trh finálne Twingo. 

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button