Info

Tatra získala prestížne ocenenie Red Dot za design vozidiel najnovšej generácie radu Force

Tatra Trucks

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks si pred pár dňami zapísala ďalší veľký úspech. Prvýkrát vo svojej histórii totiž získala ocenenie Red Dot v kategórii Product Design, a to hneď dvakrát. Týmto ocenením, patriacim k medzinárodne najprestížnejším v oblasti dizajnu, boli dekorované vozidlá Tatra Force najnovšej tretej generácie, pričom prezentované bolo prevedenie so štvordverovou kabínou a tiež verzia vývojovej línie označovanej ako e-Drive s elektrickým trakčným motorom a vodíkovými palivovými článkami.

Tatra má byť právom na čo hrdá…

Modelový rad Tatra Force tretej generácie automobilka predstavila prvýkrát na minuloročnom veľtrhu Pyros.

Ocenenie Red Dot, označované tiež ako „Oscar pre dizajnérov“, ktoré vzniklo v Nemecku, hodnotí produktový a komunikačný dizajn a udeľuje sa každoročne už od roku 1955. Slávnostné ceremónie sa konajú v Essene, kde sa nachádza aj múzeum Red Dot.Ocenenie sa udeľuje na základe hodnotenia niekoľkých desiatok nezávislých odborníkov.
 
 
„Porota prihlásené vozidlá Tatra Force so štvordverovou kabínou a Tatra Force e-Drive s dvojdverovou kabínou hodnotila na základe digitálnych prezentácií a tiež osobnej prehliadky vozidiel priamo v Essene, kam sme ich priviezli ukázať.Porota ocenila komplexné poňatie vozidiel po designovej stránke, teda nielen exteriérové riešenie, ale aj interiér.Tatra v tomto dizajnovom boji uspela prvýkrát, ocenenie hneď dvoch produktov je teda pre nás o to cennejšie, a navyše to odkazuje na premyslenosť dizajnu ako u štvordverového, tak u dvojdverového prevedenia aj na nadčasovosť a kvalitu interiéru,“ povedal Radomír Smolka, člen predstavenstva TatraTrucks zodpovedný za vývojové projekty a výskum.
 
 
Modelový rad Tatra Force tretej generácie automobilka predstavila prvýkrát na veľtrhu Pyros v polovici minulého roka.Ako prvé sa vtedy predstavili hasičské verzie, na jeseň potom nasledovalo prevedenie Tatra Force e-Drive FCEV s elektrickým trakčným motorom a vodíkovými palivovými článkami.Ďalšie verzie pre rôzne segmenty, napríklad armádu, budú čoskoro nasledovať, nová generácia radu Tatra Force sa tak zakrátko stane jedným z pilierov produkcie kopřivnickej spoločnosti.
 
 
 
Vozidlá Tatra Force tretej generácie vznikali v konštrukčnom oddelení automobilky v tíme pod vedením Radomíra Smolku v spolupráci s priemyselným dizajnérom Lukášom Tanečkom.Ten už v minulosti ocenenia Red Dot získal a tiež sa podieľal na dizajne modelového radu Tatra Tactic druhej generácie.Nie je teda divu, že v Tatre pri príprave nových vozidiel radu Force stavili práve naň.
 
 
„Dizajn kabíny úžitkového nákladného vozidla musí byť funkčný a účelný, z toho pre dizajnéra plynú určité obmedzenia hneď od začiatku.Museli sme teda s kolegami z Tatry a z vývojovej firmy AV R&D riešiť niektoré protichodné požiadavky.Napríklad bolo vylúčené použitie akýchkoľvek výliskov a mali sa maximálne eliminovať plastové diely na exteriéri kabíny, požadovaná bola naopak konštrukcia iba zo štandardizovaných profilov.Pritom podoba kabín novej generácie radu Tatra Force mala vyjadrovať nový dizajnový jazyk kopřivnickej automobilky, o ktorom mal Radomír Smolka jasnú predstavu.Jeho vízia bola konkrétna, čitateľná a mne vyhovovala.Aj tak to bola veľká výzva,“ vysvetlil Lukáš Taneček.
 
 
Úzka a intenzívna spolupráca Lukáša Tanečka a konštrukčného úseku Radomíra Smolku však priniesla svoje ovocie v podobe moderných a múdro konštruovaných nákladných automobilov s veľkou variabilitou prevedenia nízko položených kabín pre rôzne segmenty použitia.Nové kabíny navyše umožňujú inštalovať niekoľko typov motorov pod ich prednú alebo zadnú časť vrátane alternatívnych systémov pohonu.To pri predchádzajúcej generácii radu Tatra Force nebolo možné.
 
 
„Funkčnosť a účelnosť technického riešenia nových kabín sa tak snúbi s moderným dizajnom, ktorý získal prestížne ocenenie Red Dot.Je to dôkaz, že aj tatrovky, ktorých hlavným poslaním je slúžiť na cestách aj v teréne v tých najťažších podmienkach za akéhokoľvek počasia, a nie byť ozdobou autosalónov, sa môžu pýšiť moderným a oceňovaným dizajnom kabín, ktoré zároveň spĺňajú vysoké nároky na bezpečnosť a ochranuposádky aj požiadavky na inštaláciu moderných elektronických a asistenčných systémov,“ doplnil Radomír Smolka.

Zdroj: Tlačová správa Tatra Trucks a.s.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button