Sny o naozaj rýchlom dobíjaní sú stále len snami. Priblížiť sa skutočnému svetu sa rozhodol izraelský start-up StoreDot. Jeho revolučnú batériu predstavil už pred šiestimi rokmi ako “koncept” na veľtrhu elektroniky CES. Zaujal odborníkov a získal silného sponzora British Petroleum. Dnes prichádza s hmatateľným a funkčným produktom, ktorý by mohol výrazne ovplyvniť elektromobilitu. Samozrejme v pozitívnom slova zmysle.
Prvé exempláre rýchlo-nabíjateľných lítium-iónových batérií vytvorila pre StoreDot čínska spoločnosť EVE Energy. Vďaka nahradeniu grafitu v anóde špeciálnymi nanočasticami polokovov sa životnosť batérie predĺžila. Rovnako sa tak predišlo aj niektorým ďalším problémom, ktoré spôsoboval grafit. Ďalším krokom, alebo lepšie povedané cieľom, je výroba prvých 1000 kusov akumulátorov. To posunie izraelský start-up bližšie k cieľu – k masovému využívaniu v elektromobiloch.
Germánium namiesto grafitu…
Elektrický skúter prešiel na jedno 5-minútové nabitie 70 km. Ďalším cieľom je 300 míľ (480 km) vo vozidle Mercedes za rovnaký nabíjací čas.
Špeciálne nanočastice by mali umožniť rýchlejší a efektívnejší pohyb iónov v akumulátoroch. Údajne by mali byť založené prevažne na Germániu, informoval britský The Guardian. Vďaka nim bude možné nabiť akumulátor za 5 minút. Tento predpoklad bol aj naplnený a to vďaka testu na elektrickom mestskom skútri, ktorého elektromotor poháňal práve akumulátor od StoreDot. Skúter vďaka akumulátoru StoreDot, naplnenému za 5 minút, dokázal prejsť 70 kilometrov. Ďalším testovaným, tentokrát vozidlom, má byť Mercedes (nie je špecifikované ktorý model presne), ktorý má dokázať na 5-minútové plné nabitie prejsť až 300 míľ (480 km). A to je naozaj silná výzva!
StoreDot má pred sebou ďalší plán a to vytvorenie druhej generácie rýhlonabíjateľných akumulátorov. Tentokrát sa však snažia použiť kremíkovo-dominantnú anódu. Kremík je ľahšie dostupný ako Germánium a preto by aj výroba nemala byť tak náročná. Rovnako by sa úspora na materiáli mohla odraziť aj na budúcej predajnej cene.