Technika

Prečo má najnovší koncept BMW staromódne tlačidlá? Správne gombíky majú byť na správnom mieste…

BMW Vision Neue Klasse X

BMW len pred pár dňami predsatavilo koncept Vision Neue Klasse X. Ak bol minuloročný koncept Vision Neue Klasse letmým pohľadom na plne elektrický športový sedan radu 3 budúcnosti, Vision Neue Klasse X je X3-ka zajtrajška poháňaná batériami.

BMW vie, čo je v interiéri potrebné a správne…

“Pre najdôležitejšie funkcie budú správne gombíky na správnom mieste”.

Rovnako ako väčšina koncepčných vozidiel, aj Neue Klasse X má minimalistickú palubnú dosku definovanú digitálnym prístrojovým panelom po celej šírke a centrálnym dotykovým displejom, na ktorom nie sú takmer žiadne tlačidlá ani gombíky. Ale pozrite sa na panely predných dverí a nájdete tam staromódne tlačidlá na nastavovanie sedadiel, takmer presne také, aké by ste našli v 30-ročnom luxusnom aute.

„Ako vieme, ľudia si počas jazdy trochu upravujú sedadlo,“ povedal zástupca BMW na mediálnej predpremiére Vision Neue Klasse X v Portugalsku. “Je to veľmi intuitívny spôsob, ako si nastaviť sedadlo bez pozerania na displej. Toto je jedna z vecí, kde má zmysel ponechať si tieto [fyzické] ovládacie prvky.”

Vision Neue Klasse X samozrejme nie je úplne bezdotykový. Koncept X obsahuje nový multifunkčný volant, ktorý absorbuje fyzické ovládacie prvky, ktoré by predtým ovládal gombík iDrive na stredovej konzole. BMW tvrdí, že ovládacie prvky na volante umožnili dizajnérom umiestniť obrazovku na stredovej palubnej doske do ideálnej polohy, aby bola ľahko viditeľná bez toho, aby obmedzovala výhľad vodiča cez čelné sklo. A hoci Vision Neue Klasse X predstavuje prístrojovú dosku bez tlačidiel, realita diktuje, že prípadná produkčná verzia bude o niečo menej minimalistická.

„Skutočne sme pozorne počúvali, čo nám zákazníci poskytli počas našich zákazníckych výzved, a dostali sme túto spätnú väzbu,“ povedal zástupca BMW počas mediálnej ukážky Vision Neue Klasse X v Portugalsku. “V aute už nebudeme mať ovládač iDrive, myslím, že je to jasné. Máme ten nádherný multifunkčný volant a panoramatický stage (vo voľnom preklade – pult), ale na ďalšie funkcionality budeme mať gombíky tam, kde je to potrebné. Nie je našou víziou stvoriť auto kompletne bez gombíkov, či mechanických ovládacích prvkov.“

Keď sa Vision Neue Klasse X dostane do výroby, zástupca BMW pokračoval, bude obsahovať kombináciu tlačidiel haptickej spätnej väzby na volante a fyzických tlačidiel inde v interiéri. “Pre najdôležitejšie funkcie budú správne gombíky na správnom mieste,” povedal zástupca BMW pre Motor1 . “Toto je stále vozidlo s víziou, takže zostaňte naladení, aby ste videli, aká bude finálna verzia.”

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button