Automobily

Okázalý klasický Španiel s japonským srdcom

Hurtan Grand Albaycín

Keď sa povie “španielske automobily”, každému z nás príde na rozum značka Seat, možno GTA Spano, prípadne Hispano-Suiza. A to je asi tak všetko. Paradoxne v Španielsku evidujeme momentálne desiatky značiek, ktoré sa tu vyrábajú či v minulosti vyrábali. Aj keď sa prevažne nejedná o gigantické automobilové koncerny, každá z týchto malých značiek dokáže ponúknuť jedinečné stroje, ktoré zaujmú hlavne svojim nevšedným dizajnom. Do kategórie španielskych exotov radíme aj značku Hurtan. Svojim posledným modelom Grand Albaycín dieru do sveta asi neurobí, no minimálne vďaka svojmu odvážnemu dizajnu nadchne milovníkov gýču a okázalosti.

Hurtan stavia svoje historicky vyzerajúce modely už od roku 1992. Technika automobilov tejto španielskej značky je pritom zdieľaná napríklad s Renaultom, Mazdou, Jeepom či Chryslerom. Vďaka dostupným platformám a dielom sa tak stavba exotických “Španielov” zbytočne nepredražuje. Rovnako tak nemusia investovať nemalé prostriedky do vývoja vlastných agregátov, podvozkov, technologických riešení či iných častí auta, ktoré získajú hotové od partnerov. Aktuálny model Author je tak prepracovaným Chrislerom PT Cruiserom a napríklad model Vintage je zas prekopaný Jeep Wrangler.  Pripravovaný model Grand Albaycín stojí zas na základe z Mazdy MX-5.

Španielsky exot pripomína americké Zimmery 80-tych rokov…

Kabriolet stojí na základe japonskej Mazdy MX-5. S ňou zdieľa aj dvojicu agregátov pod kapotou. 1.5 a 2.0 litrové štvorvalce.

Po vzore Mazdy MX-5 bude aj nový Hurtan Grand Albaycín roadsterom s plátennou strechou či dokonca so strechou typu targa. Španielski konštruktéri si pripravili dve varianty historicky vyzerajúceho vozidla. Kým verzia Heritage má ponúknuť klasický dizajn, verzia Bespoke je odvážnejšia. Vyzdvihne športový charakter automobilu. Pod kapotou španielskeho exota budú pracovať dva rovnaké benzínové motory, na aké sme zvyknutí pri Mazde MX-5 – 1.5 a 2.0 litrové štvorvalce s rovnakým výkonom ako pri japonskom kabriu. Hurtan sa chystá vyrobiť len malú limitovanú edíciu s počtom 30 kusov. Cena historicky vyzerajúceho okázalého exota zatiaľ známa nie je.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button