Automobily

ODHALENIE: Elektrický Mercedes EQA s dojazdom 486 km a dokonca s ťažným!

Mercedes-Benz EQA

Oficiálne odhalenia sa žiaľ kvôli Covidu nekonajú takým spôsobom, na aký sme boli zvyknutí. Nič to však nemení na fakte, že novinky sa naďalej len tak hrnú. Poslednou a dlho očakávanou novinkou je aj elektrický crossover s hviezdou na kapote. Privítajme spolu model EQA, ktorý okrem dojazdu 486 km prinesie aj zábavný systém MBUX a dokonca za sebou môže potiahnuť aj príves vďaka ťažnému zariadeniu. Ak by sa vám málil jeho výkon 140 kW, nesmúťte! Už onedlho prídu na trh aj jeho silnejšie klony.

Mercedes-Benz EQA je elektrickou mutáciou štandardného modelu GLA. Samozrejme nie je to len elektromotor vložený do útrob spaľovacieho GLA-čka. Dizajnéri sa vyhrali aj s jeho odlíšením sa od konvenčných modelov. EQA je jedným z mnohých kúskov strategickej skladačky Mercedesu, ktorá má dostať nemeckú hviezdu na vrchol medzi výrobcami elektromobilov.

Trojica výkonostných verzií modelu EQA…

Na jedno nabitie prejdete s najslabším modelom až 486 km. Silnejší ponúkne dojazd 500 km. A čo ten najsilnejší? Jeho detaily si zatiaľ hviezda necháva pre seba.

Elektrický crossover prichádza na trh s označením 250 čo v preklade do elektroreči bude znamenať, že poskytne výkon 140 kW s krútiacim momentom 375 Nm. Zásobárňou energie pre jazdu bude lítium-iónový akumulátor s kapacitou 66,5 kWh, vďaka ktorému prejde na jedno nabitie až 486 km. Je uložený v špeciálne vyvinutom ráme z výtlačne lisovaných profilov. Predná časť batérie je chránená štítom, ktorý ju obráni proti preniknutiu cudzieho telesa pri náraze. Vďaka asynchrónnemu elektromotoru pri prednej náprave dokáže z nuly na stovku zrýchliť za 8,9 sekundy. Jeho maximálka pri tom nepresiahne hranicu 160 km/h.

Nabíjanie potrvá 30 minút vďaka rýchlonabíjačke. Z wallboxu to zvládnete za noc. Konkrétne za päť hodín aj štyridsaťpäť minút. Navyše tento elektromobil ponúkne v príplatkovej verzii aj ťažné zariadenie, čo pri elektromobiloch vôbec nie je bežným javom. Maximálna hmotnosť ťahaného prívesu by pri tom nemala prekročiť hmotnosť 750 kg.

Zaujímavým faktom mercedesu EQA je jeho súčiniteľ odporu vzduchu od cx 0,28. Je to aj vďaka jeho čelnej prednej ploche A, ktorá má plochu len 2,47m2. Mercedes sa ďalej pochválil aj s ďalšími aerodynamickými opatreniami, vďaka ktorým je EQA-čko celkovo energeticky veľmi úsporné. Systém regulácie prívodu chladiaceho vzduchu je celkom uzavretý v hornej časti masky chladiča. Rovnako uzavretá je aj spodná časť vozidla. Nezabudlo sa ani na aerodynamické kolesá so špeciálnym dizajnom.

Komu by sa málilo výkonu ako aj maximálnej rýchlosti, nemusí byť hneď smutný. Po prvej slabšej verzii budú na trh prichádzať len tie silnejšie. Ďalším z trojice chystaných modelov bude 200 kilowattový stroj, ktorý dostane aj pohon všetkých štyroch kolies eATS. Jeho dojazd sa zvýši na 500 kilometrov. Tretie elektrické EQA-čko je zatiaľ zahalené rúškom tajomstva. Mercedes-Benz EQA ponúkne v štandardnej výbave 18-palcové kolesá z ľahkej zliatiny, LED svetlomety s asistentom adaptívnych diaľkových svetiel či zadné piate dvere s elektrickým ovládaním.

Interiér elektrického crossoveru Mercedes-Benz EQA je elegantný komfortný a zároveň stále veľmi praktický. Prístrojový panel je vybavený informačno-zábavným systémom MBUX. Dekoratívne osvetlenie vnútrajšku ponúkne pasažierom až 64 možných farieb. Bedrová opierka sedadiel je nastaviteľná v štyroch smeroch. EQA-čko ponúka ďalej širokú paletu bezpečnostných a asistenčných prvkov tak, ako sa na správny elektromobil patrí.  Všetky ich menovať nebudeme no vypichneme tie najzaujímavejšie. Tými sú aktívny brzdový asistent, systém udržania automobilu v jazdnom pruhu, funkcia pre odbočovanie, funkcia pre záchrannú uličku či systém upozornenia na prichádzajúceho cyklistu či vozidla pri vystupovaní z interiéru.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button