Technika

Tento špeciálny predný znak pre Volkswagen dokáže odplašiť klokany

Volkswagen RooBadge

Hoci táto správa vyšla na 1. apríla, RooBadge je taký skutočný, ako len môže byť. Zatiaľ čo predné znaky moderných áut obsahujú najrôznejšie radary a senzory, toto logo Volkswagen je iné. Má vstavané smerové reproduktory, ktoré vydávajú starostlivo vybraný lúč zvuku, aby čo najefektívnejšie odplašili klokany spred auta. Slúži ako audio odstrašujúci prostriedok a je vyvíjaný pre všetky vozidlá, nielen pre Volkswagen. V AUstrálii tento znak dokážu majitelia nemeckého pick-upu využiť naplno.

Ako ste možno uhádli, RooBadge (“Roo” je skrátená forma “klokan” v austrálskej angličtine) bol vyvinutý práve pre austrálsky trh. Odborníci značky Volkswagen spojil svoje sily s odborníkmi na správanie klokanov z University of Melbourne, aby sa dozvedeli viac o roztomilom cicavcovi patriacom do rodiny vačkovcov. Austrálska organizácia na záchranu voľne žijúcich živočíchov Wires podáva pomocnú ruku poskytovaním údajov v reálnom čase o tom, kde sa na celom kontinente nachádzajú kengury.

RooBadge sa z Austrálie dostane aj na ďalšie kontinenty…

RooBadge, bude fungovať so špeciálnou aplikáciou vo vozidle, ktorá bude využívať GPS a telemetrické údaje.

Okrem samotného znaku Volkswagen Australia pracuje aj na samostatnom držiaku poznávacej značky, ktorý obsahuje RooBadge. Nová technológia je tu zobrazená na Amaroku, ale plašiaci zvukový “tanier” bude univerzálne kompatibilný. Tieto dve položky v súčasnosti nie sú k dispozícii na predaj, pretože stále pokračuje ich testovanie, ktoré je potrebné vykonať, aby sa zdokonalil zvuk, ktorý vychádza z malých reproduktorov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Spočiatku bude RooBadge slúžiť ako odstrašujúci prostriedok proti východnému šedému klokanovi, ale následné zvuky by mali tiež zabrániť západnému šedému klokanovi a červenému klokanovi. Uvažuje sa o ďalších zvieratách, aby sa ešte viac znížilo riziko zrážky s divou zverou. V úvodnej fáze VW testoval zvuky na klokanoch nájdených na golfových ihriskách a potom prišiel s mixom prírodných a syntetických zvukov.

Potom boli picku-py Amarok vybavené smerovými reproduktormi, 360-stupňovými kamerami a pohybovými senzormi strategicky umiestnené na šesť mesiacov na miestach, kde kengury migrujú. Volkswagen monitoroval ich reakcie a potvrdil, že RooBadge je účinný. Po testovaní technológie so stojacimi vozidlami získala spoločnosť súhlas od Úradu pre etiku výskumu na vyhodnotenie hardvéru s pohyblivými Amarokmi, ktoré jazdia nízkou rýchlosťou.

RooBadge, vyvinutý za tri roky, bude fungovať so špeciálnou aplikáciou vo vozidle, ktorá bude využívať GPS a telemetrické údaje. Automaticky bude vydávať zvuky prostredníctvom hotspotov pri zrážke s klokanmi. Na Amaroku sa bude ponúkať ako plug & play riešenie nahradením pôvodného predného znaku high-tech logom Volkswagen.

Napriek zlému načasovaniu(doslova na 1. apríla) sa to zdá byť príliš prepracované na to, aby to bol len žart. VW hovorí, že už rokuje s partnermi z Európy a Spojených štátov, aby sa RooBadge stal odstrašujúcim prostriedkom aj pre iné zvieratá naprieč kontinentami.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button