MotocykleTechnika

Hydrocykel alebo motocykel na vodík! Možné či nemožné?

Hydrocykel - motocykel na vodík

„Hydrocykel, motocykel pre vodíkový vek,“ takto predstavil Fraunhoferov inštitút pre obrábacie stroje a technológiu tvárnenia (IWU) svoj výskumný projekt 1. februára 2024. V praxi je použitie vodíka ako paliva pre dvojkolesové vozidlá ešte ťažšie ako pre väčšie štvorkolesové vozidlá. Jadrom veci je nádrž na vodík, konkrétne jeho skladovanie, ktoré je čo najbezpečnejšie, najtesnejšie a chladené. Je potrebné urobiť aj zásadné rozhodnutie: Má sa vodík spaľovať v bežnom motore, alebo má vyrábať elektrickú energiu pre elektrický pohon v palivovom článku? Najmä Kawasaki , ale aj Yamaha, Suzuki a Honda vyvíjajú koncepty s vodíkovými spaľovacími motormi. BMW a jej indický partner TVS vyvíjajú palivové články. Výrobcovia nezverejňujú celý vývoj a pravdepodobne nechávajú všetky možnosti otvorené.

Vodíkový prototyp má aj Kawasaki

Hydrocykel ako projekt nielen česko-nemeckého konzorcia…

Spoločný projekt dostal meno Hydrocycle (voľne preložené ako Hydrocykel – motocykel na vodík).

Nemecko-české konzorcium tvoria okrem Fraunhofer Institute IWU so sídlom v Chemnitzi aj títo partneri: WätaS Hitzetauscher Sachsen GmbH (Olbernhau), 1to1design (Praha), České vysoké učení technické (ČVUT, Praha) a UJV Rez (Husinec). Počiatočným pozadím projektu a spolupráce bola údajne „výzva na financovanie spoločných česko-saských spoločných projektov v oblasti trvalo udržateľnej mobility a dopravných systémov pre ľudí a tovar“. Fraunhoferov inštitút IWU vysvetľuje: “Hydrocykel prispieva k vodíkovej stratégii Európskej únie. Usmernenia EÚ stanovujú, že vodík z obnoviteľných zdrojov energie bude od roku 2030 zohrávať kľúčovú úlohu v sektore dopravy, aby sa EÚ do roku 2050 stala klimaticky neutrálnou.”

Vodíkový skúter – patent spoločkosti TVS

Vodík ako palivo pre motocykle…

Fraunhoferov inštitút IWU opisuje najväčšiu technickú výzvu v projekte hydrocyklov nasledovne: „Ak jeden kilogram vodíka umožňuje dojazd (okolo) 100 kilometrov pre auto, v obmedzenej inštalácii je možné umiestniť aj nádrž H2 na elektrický pohon. Oveľa náročnejšie je umiestniť kompletný systém palivových článkov do konštrukcie rámu, ktorý je potrebný pri motocykli na premenu vodíka na elektrickú energiu.“

Hydrocykel je naplánovaný na rok 2025…

Pokiaľ ide o vlastný časový rámec pre výskumný projekt, Fraunhofer Institute IWU oznamuje: „Do konca roku 2025 bude postavený pojazdný motocykel ako demonštrátor, ktorý bude spĺňať prísne európske schvaľovacie normy a certifikačné predpisy.“ Kľúčové technické údaje o výkone, dojazde či hmotnosti Hydrocycle zatiaľ nie sú k dispozícii.

ČVUT má na starosti konštrukciu

Mobilita budúcnosti…

Fraunhofer Institute IWU to dáva jasne najavo a stále ukazuje potenciálne a konkrétne výhody vozidla s palivovými článkami s dvoma kolesami: „Vodíkový motocykel má slúžiť ako inšpirácia pre mobilitu a slúžiť budúcnosti. Vďaka svojej agilnosti a kompaktnosti je takýto motocykel zaujímavý pre doručovacie služby v centre mesta a pre doručovateľov balíkov. Umožňuje CO2 neutrálnu mobilitu a prispieva k zníženiu emisií hluku. Výhodou oproti batériovo-elektrickým riešeniam je vyšší dojazd a kratšie časy tankovania.“

Deľba práce v projekte Hydrocycle…

Povinnosti inštitútov a spoločností zapojených do projektu Hydrocycle sú jasne upravené: Partneri z Českej republiky pracujú na vývoji vozidla, ktorý zahŕňa oblasti konštrukcie vozidla, ergonómie a „balenia“ (prispôsobenie technológie v dostupnom montážnom priestore). Nemeckí partneri projektu sa sústreďujú na pohon. Za týmto účelom spoločnosť WätaS Heat Exchanger Sachsen vyvíja novú generáciu takzvaného zásobníka palivových článkov.

Pomocou „Reference Factory.H2“ Fraunhofer Institute IWU podporuje vývoj nových výrobných technológií a zlepšovanie funkcií zásobníka. Chemnitzský ústav je zodpovedný aj za dimenzovanie a prípadné škálovanie systému. Okrem toho má Fraunhoferov inštitút IWU pôsobiť ako rozhranie medzi rozvojovými oblasťami.

Render zásobníka palivových článkov

Nemecko-české konzorcium pod vedením Fraunhoferovho inštitútu pre obrábacie stroje a technológiu tvárnenia (IWU) vyvíja Hydrocycle, vodíkový motocykel s palivovým článkom. Pojazdný prototyp by mal byť vyrobený do konca roku 2025, ale len na demonštratívne účely. Sériová verzia sa neplánuje. Technické kľúčové údaje pre projekt Hydrocycle zatiaľ nie sú k dispozícii.

Zdroj: www.motorradonline.de

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button