Technika

Spoločnosť JLR vyrobí viac ako štvrtinu svojej elektriny v Spojenom kráľovstve z vlastných zdrojov

Jaguar Land Rover

Spoločnosť JLR oznámila, že viac ako štvrtinu svojej elektrickej energie v Spojenom kráľovstve bude vyrábať z nových projektov obnoviteľnej energie v blízkosti závodov, čím zníži účty za energiu a zároveň aj závislosť od energie zo siete.

Plány tvoria súčasť jej globálnej stratégie v oblasti obnoviteľných zdrojov, ktorej cieľom je zvýšiť do roku 2030 vlastnú produkciu energie na 36,4 % jej celosvetovej spotreby.

Spoločnosť JLR už rozbehla projekty energetickej efektívnosti…

Spoločnosť už schválila plány pre pozemné solárne pole s výkonom 18,2 MW v sídle spoločnosti v Gaydone.

Nové energetické projekty spoločnosti JLR mimo elektrickej siete majú za cieľ produkovať v špičke takmer 120 megawattov (MW) obnoviteľnej energie, čo stačí na napájanie takmer 44 500 domácností, alebo na nabíjanie 2,7 milióna batérií modelov I-PACE ročne.

Ústredný bod týchto plánov predstavuje inštalácia rôznych typov solárnych zariadení navrhnutých tak, aby maximalizovali možnosti každého z globálnych závodov JLR, vrátane závodu v Halewoode, Centra výroby elektrických pohonov (EPMC) vo Wolverhamptone a sídla spoločnosti v Gaydone.

Kombinácia strešných a pozemných panelov, ako aj solárnych automobilových portov na napájanie procesov a nabíjanie elektromobilov, zvýši schopnosť vlastnej výroby elektriny zo solárnej energie o 16 %. Všetky lokality si ponechajú pripojenia na elektrickú rozvodnú sieť, aby si tak zaistili bezpečnosť dodávok elektriny.

V súčasnosti sa pracuje na dodaní týchto projektov, pričom prvé tri majú byť hotové do konca roka 2026. Spoločnosť už schválila plány pre pozemné solárne pole s výkonom 18,2 MW v sídle spoločnosti v Gaydone. V kombinácii so solárnymi panelmi namontovaným na streche, ktoré sa už nachádzajú na mieste, zabezpečí vyrobená elektrina pokrytie približne 40 % energetických potrieb závodu.

Samostatne generovaná solárna kapacita v Electric Propulsion Manufacturing Center (EPMC) vo Wolverhamptone vzrastie o ohromujúcich 145 % vďaka rozšíreniu existujúcich strešných polí
na výrobu 18,9 MW, čo predstavuje dostatok energie na pokrytie 37 % celkovej spotreby závodu.

„Spoločnosť JLR sa zaviazala riadiť svoj prechod s nulovou spotrebou energie v náročnom prostredí nestálych cien energie. Ako spoločnosť v rámci našich globálnych aktivít tvrdo pracujeme na zlepšení našej energetickej účinnosti. Tieto nové projekty diverzifikujú naše energetické portfólio, znížia našu závislosť od elektrickej energie zo siete a pomôžu nám znížiť naše účty za energiu. Kroky, ktoré podnikáme, podporujú náš ambiciózny cieľ dosiahnuť do roku 2039 nulové emisie,“ uviedol François Dossa, výkonný riaditeľ pre stratégiu a udržateľnosť JLR.

Spoločnosť JLR už rozbehla projekty energetickej efektívnosti v rámci svojho podnikania, čím v roku 2023 znížila emisie o 26 % v porovnaní s rokom 2020. V minulom roku sa podarilo úspešne implementovať 53 projektov energetickej optimalizácie s úsporou 10 900 ton CO2.

Spoločnosť JLR s podporou strategického partnera spúšťa aj globálny systém inteligentného merania energie vo svojich výrobných závodoch, pričom pre všetky hlavné prevádzky v Spojenom kráľovstve pokračuje v nákupe elektriny vyrobenej čisto z obnoviteľných zdrojov.

Všetky tieto dodatočné opatrenia na zvýšenie účinnosti, iniciatívy v oblasti obnoviteľných zdrojov, projekty dekarbonizácie siete a znižovania spotreby plynu prispejú k cieľu spoločnosti JLR znížiť do roku 2030 emisie uhlíka vo všetkých prevádzkach o 46 %.

Toto oznámenie predstavuje ďalší príkladom toho, ako sa spoločnosť JLR snaží podnikať v súlade s udržateľnosťou a ambíciou materskej spoločnosti Tata Sons stať sa jednou z najudržateľnejších obchodných spoločností na svete.

Zdroj: Tlačová správa JLR, Jaguar Land Rover zslovensko, Grayling

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button