Info

Za zvýšený počet úmrtí chodcov môže slepý uhol! Ako to zmeniť?

Na cestách máme čím ďalej tým viac veľkých SUV-čiek či pick-upov. Tento trend nesledujeme len u nás, ale po celom svete. Nie že by to bol problém, avšak jazda na SUV či pick-upe prináša so sebou úskalia, s ktorými šofér, ktorý presadol do SUV-čka z menšieho automobilu, tak nejak nepočíta. Samozrejme, teraz nehovoríme s problémom s parkovaním, ale s väčším problémom a tým je samotná veľkosť automobilu ako aj jeho častí, ktoré zväčšujú slepý uhol. Či už pretiahnutá kapota, masívnejšie stĺpiky či zlé nastavenie spätných zrkadiel, alebo aj nevhodná poloha sedadla šoféra… Toto všetko môže spôsobiť, že si nevšimnete chodca, dieťa, motorkára či cyklistu a nechtiac spôsobíte katastrofálnu nehodu. Ako sa dá proti tomu bojovať?

Slepý uhol je problém nielen na bokoch auta…

Americký senátor Richard Blumenthal, vyzval úrad NHTSA, aby sa urýchlene začal zaoberať nebezpečenstvami, ktoré pre chodcom, a hlavne deti, predstavujú veľké SUV-čka či pick-upy.

Spojenie “americkí vedci zistili, niekedy berieme už skôr ako žart, avšak pri dnešnej téme sa nielen vedci, ale aj odborná verejnosť či komisia dohliadajúca na bezpečnosť na cestách rozhodli, že sa posnažia vyriešiť stále zhoršujúcu sa situáciu, kedy na amerických (a samozrejme nielen amerických) cestách, umiera oveľa viac chodcov a hlavne detí v dôsledku zrážky s automobilom. Tieto smrteľné nehody spájajú s veľkými pick-upmi a SUV-čkami, ktorých slepý uhol je oveľa väčší, ako pri menších automobiloch.

Zaujímavým testom, aký veľký je vlastne slepý uhol na full-size SUV-čku, akým je napríklad Cadillac Escalade ESV, alebo na európskom trhu napríklad BMW X7, bola skúška pozornosti vodičky, ktorá za volantom takéhoto automobilu sedela. Počas testu, sa testujúcim podarilo okolo auta rozmiestniť až 9 detí tak, že si vodička ani jedno z nich nevšimla. Predstavte si, že sa vám takáto situácia stane v reálnej premávke v obytnej zóne. Šoférka si vôbec nikoho z malých detí nevšimla a doslova ostala zdesená, ako je to možné. Za tento neblahý výsledok môže slepý uhol veľkých automobilov. Čo s ním však robiť?

Americký senátor Richard Blumenthal, ktorý je členom komisie dohliadajúcej na úrad NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) vyzval túto organizáciu, aby sa urýchlene začala zaoberať nebezpečenstvami, ktoré pre chodcom, a hlavne deti, predstavujú veľké SUV-čka či pick-upy. Dôraz by mal byť kladený nielen na slepý uhol po bokoch automobilu, ale aj priamo pred ním. Senátor tlačí na kompetentné úrady, aby sa do takýchto automobilov povinne inštalovali parkovacie kamery tak vpredu ako i vzadu, aby sa eliminovala možnosť ublíženia pri parkovacom manévri. Kolegovia z amerických automobilových médií disponujú aj štatistikami o úmrtiach chodcov v USA v dôsledku so stretom s autami. V roku 2019 zomrelo až 177 detí (chodcov) a ďalších 48 detí na bicykloch. V roku 2020 to už bolo o neuveriteľných 21% viac (celkový nárast usmrtených chodcov vrátane detí).

USA je známe obrovskými SUV-čkami či pick-upmi, no rovnakým trendom sa uberá aj Európa. Nárast crossoverov či SUV modelov na cestách je citeľný tak vo väčších, ako i menších  mestách. Pri šoférovaní veľkých automobilov treba oveľa viac dbať na svoje okolie a radšej sa pozrieť do späťáku aj dva či trikrát, kým zmeníme pruh alebo odbočíme. Ak by sa povinnosť inštalácie parkovacích kamier stala povinnosťou a nielen príplatkovou výbavou, bolo by to určite veľmi pozitívnym impulzom k väčšej bezpečnosti nielen chodcov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button