TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: SYM ADX 125i – Dobrodružstvo môže začať! 125-kový skúter, ktorý sa nebojí nespevnených povrchov

TEST: SYM ADX 125i ABS TCS (R3)

Slnečné lúče sa čím ďalej tým viac predierajú cez upršané jarné mraky a to znamená len jedno. Z automobilov vo väčšej miere presadáme na dvojkolesové stroje. A ako by sme sa čo najľahšie preštrikovali pomedzi stojace autá v mestských kolónach? No predsa na skútri. A práve jeden taký v našej redakcii testujeme. Je ním novinka z dielne SYM, konkrétne dobrodružný skúter s označením ADX 125. Táto stodvadsaťpäťka definovala svoju vlastnú triedu skútrov a ako je už na prvý pohľad na základe jeho dizajnu jasné, nezľakne sa ani nespevnených povrchov. Nechýbajú mu ani moderné technológie, ani moderné bezpečnostné prvky. A či sa tomuto skútru páčilo aj mimo vozovky a ako sa na ňom jazdilo, si povieme v našom teste.

Mohutný dizajn a zaujímavé krivky sa značke SYM podarili…

Aj napriek faktu, že skúter nepatrí do kategórie veľkých skútrov, a je len 125-ka, priestor pre pasažiera či dokonca dvoch menších jazdcov je na ňom poriadny.

Dizajn dobrodružného skútra SYM ADX 125 môžeme s čistým svedomím prirovnať k dizajnu 750-tkového skútra japonskej značky, ktorý spadá do úplne inej kategórie ako naša testovačka SYM. Jednak je jeho objem oveľa vyšší a potrebujete na neho A-čkový vodičák, rovnako aj jeho cena je úplne z inej kategórie. SYM ADX tak nemá v podstate konkurenta. Dizajn jeho kapotáže je nielen športový či svalnatý, ale čiastočne aj terénny, vďaka čomu po vysadnutí do jeho sedla, ktoré je mimochodom od zeme vzdialené 810 mm, máte chuť strhnúť to z pevnej vozovky na poľné cesty, čo sme samozrejme spravili aj my. Predná maska spolu so svetlami vyzerá ako Stormtrooper zo Star Wars a budí rešpekt okoloidúcich. Oplastovanie je kvalitné, nehrká či neklepe ani keď jazdíte rýchlejšie po kamenistej ceste. To hovorí o kvalite prevedenia skútra. Aj napriek faktu, že skúter nepatrí do kategórie veľkých skútrov, a je len 125-ka, priestor pre pasažiera či dokonca dvoch menších jazdcov je na ňom poriadny. V porovnaní s klasickými mestskými 125-kami, pri ktorých sme si buď riadidlami, alebo lakťami narážali do stehiem či kolien, na tomto skútri s rázvorom 1390 mm sme mali aj pri dvojmetrovej výške jazdca a jeho 113 kilogramom dostatok priestoru pre manévrovanie. Pri posede na skútri nemáte pocit, že by ste mali kolená pri brade a to je pre nás veľkým plusom, keďže aj my sme poriadne veľkí pasažieri a pomaly každý 125-kový skúter je pre nás malý. SYM ADX je však iný, lepší, rozmernejší, no stále kompaktný. Okrem toho, posed na dokonale tvarovanom sedle bol pevný a sedlo nás nepustilo skĺznuť sa dopredu a rovnako nám dokonale podopieralo kríže.


  Nebojí sa ani ľahšieho terénu…

  Vďaka vyššej svetlej výške a špeciálnym pneumatikám s väčšou vzorkou dezénu s dobrodružným kútrom SYM ADX 125 nemusíte mať strach zísť ani z pevnej cesty do ľahkého terénu. My sme si to namierili aj na poľňačku či na násyp zeminy a štrku, kde sme sa so skútrom poriadne vybláznili. Na naše prekvapenie skúter pod zadkom pocitovo pružil lepšie, ako keď sme v meste prechádzali retardérmi či výtlkmi. Skúter vďačí za svoje terénnejšie vlastnosti hlavne vyššej svetlej výške, ale tiež dokonalému nastaveniu prednej vidlice so zdvihom 90 mm či zadného mono-shock tlmiča. Okrem toho, skútru nechýba ani ABS-ko na prednom i zadnom kolese, vďaka ktorému skúter dokáže adekvátne zabrzdiť aj z vyššej rýchlosti aj pri ťažšom jazdcovi.

  Brzdy dostali kotúče s priemermi 260 mm vpredu a 230 mm vzadu a sú teda väčšie ako pri konkurenčných mestských 125-kových skútroch. SYM ADX 125 stojí na 13-palcových kolesách, ktoré sú síce dostačujúce, no dopriali by sme mu pokojne aj 14-stky. Keď už hovoríme o rozmeroch, tak SYM ADX 125 meria 1980 mm na dĺžku, 780 mm na šírku a 1225 mm na výšku. Aj vďaka týmto kompaktným rozmerom sa s ním veľmi dobre manévruje tak v meste ako aj mimo mesta a tiež sa vďaka nim na skútri pohodlne sedí aj väčšiemu jazdcovi.

  Jazda je svižná a agilná, no pár koníkov navyše by sme mu dopriali…

  Hoci majú motorkári predsudky pred 125-kovými skútrami, musíme sa na ne pozerať tak, že ich dostanete ku klasickému B-čkovému vodičáku a netreba mať na ne A-čko. Čiže pre ne-motorkárov, ktorí skútre využívaju na vyhýbanie sa kolónam a dochádzanie do práce či na kuriérske služby, je aj výkon 125-ky dostatočný. A teda tak sme sa pozerali aj na SYM ADX 125. Na semaforoch štartujete bez problémov a na odpich sa sťažovať nebudete. Do 60-65 km/h ťahá bezproblémovo. Pri jazdcovi s hmotnosťou ponad 100 kg však mierny výkonostný deficit nastáva medzi 70-90 km/h. Tu je na zrýchľovaní už veru cítiť, že by si skúter zaslúžil o pár koníkov viacej. Avšak v tom prípade by ste už na tento stroj potrebovali minimálne A2-ojku. Každopádne pri jazde v meste sme nepociťovali žiadny problém pri štrikovaní sa pomedzi autá, pri štartoch na semaforoch či pri jazde aj v strmších kopcoch. Skúter je dobre naladený a okrem toho disponuje aj výbornou spotrebou. Tá sa včase nášho testu pohybovala okolo hranice troch litrov na 100 km. Plusom je aj 15 litrová nádrž, vďaka ktorej s pumpárom kamaráti nebudete, keďže nebudete nútenní tankovať každý druhý či tretí deň. Na jednu nádrž pri spotrebe okolo troch litrov prejdete cez 400 kilometrov, čo je naozaj obrovský dojazd hlavne keď jazdíte primárne v meste. Maximálna rýchlosť skútra je udávaná na 99 km/h čo v praxi znamená, že na mestských cestách a prvotriedkach sa s nim presúvate bez problémov. Na diaľnicu by sme ho brať neodporúčali. Predsa len, pokiaľ jazdíte o 40 km/h pomalšie ako okolojazdiace autá, tak je to minimálne nepríjemný pocit a mohli by sme povedať, že je to až miestami nebezpečné. 

  Moderné technlógie mu nechýbajú…

  Moderné technológie, na ktoré sme zvyknutí z automobilov, prenikajú aj do našich dvojkolesových miláčikov. Skúter SYM ADX 125 nie je výnimkou a ponúkne hneď nikoľko novodobých technológií, ktoré vám uľahčia život. Ako prvú musíme spomenúť technológiu bezkľúčového štartovania. Vdaka ovládaču, ktorý máte vo vrecku, skúter načíta jeho vlny a môžete naštartovať bez toho, aby ste museli použiť kľúč. Vieme, že to nie je žiadna novinka, no chceme pochváliť, že tento systém funguje bezproblémovo a ani raz sa nám nestalo, že by sa nám nepodarilo naštartovať či odblokovať skúter na prvýkrát. Pochvaľovali sme si aj USB prípojku, a tiež farebný TFT displej, ktorého grafika je príjemne spracovaná a poskytuje dokonalé rozlíšenie ako aj veľkosť či množstvo zobrazovaných údajov. Drobným mínusom je prepínanie jednotlivých informácií na tlačidlách po stranách displeja, čo je za jazdy neprirodzené až nebezpečné. Ocenili by sme ovládanie na riedidlách. Plusom je aj “štvorblik” či vypínateľný štart-stop systém, ktorý funguje trošku ťažkopádnejšie, keďže drží po zastavení skúter ešte 3-4 sekundy naštartovaný a až potom ho vypne. Pri potrebe rozbehnúť sa po zatiahnutí plynu cítite mierne opozdenie a štart je tak o dosť pomalší, pokiaľ chcete rýchlo vypáliť zo semaforov. Preto sme tento systém vypli aj napriek tomu, že sme sa snažili jazdiť čo najekonomickejšie. Plusom skútra sú naopak Full-LED svetlá, ktoré šetria baterku a teda okrajovo aj spotrebu. Skútru nechýba plexisklo, odkladací priestor na mobil či na peňaženku a tiež priestor pod sedlom. Ten je dostatočný na otvorenú prilbu (bez brady), ktorú sem vložíte jedine hore dnom. Integrálku či vyklápačku sem nijako nevmestíte. A pri tom by stačilo prehĺbiť dno odkladacieho priestoru a hneď by bol praktickejší. Okolo otvorenej prilby viete vmestiť do priestoru pod sedlom aj motolekárničku, rukavice a nejaké ďalšie drobnosti.

   A ako hodnotíme skúter SYM ADX 125i my?

   V prvom rade musíme vyzdvihnúť dizajn, ktorý je mohutnejší a terénnejšie ladený. Niečo na vzor terénne ladeného 750-tkového skútra od japonskej konkurencie s podobným písmenkovým označením, no s úplne inou cenovkou i kategóriou. S nim však nemá nič spoločé. Dobrodružnú 125-ku SYM ADX osedláte s klasickým B-čkovým vodičákom a vďaka jej podvozku a celkovo vyššej svetlej výške a tiež dlhšiemu rázvoru máte pocit, že sedíte minimálne na 300-vke. Skúter nie je malý a aj dvojmetrový jazdec netrpí a neobucháva si riadidlá o kolená. Skúter dostal okrem mohutnejších a dobrodružnejších tvarov aj predné plexi, pohodlné sedlo s tvarovaním, ktoré vám nedovolí zošuchnúť sa dole a dokonale drží bedrá, či gumy s výraznejšou vzorkou dezénu, s ktorými sa nezľakne ani štrku či blata. Technologická výbava zahŕňa farebný TFT displej, Full-LED osvetlenie, bezkľúčové štartovanie či USB-prípojku na nabíjanie. Drobným mínusom je ovládanie displeja na tlačidlách po jeho stranách. Z riadidiel by to bolo pratickejšie. Skútru nechýba vypínateľný Štart-Stop systém, “štvorblik” ani ABS, ktoré dokáže 153-kilový skúter spolu s jazdcom adekvátne a bezpečne zastaviť. Plusom je 15 litrová nádrž, vďaka ktorej prejdete pohodlne aj 400 km, a to aj pri spotrebe cez tri litre. Nám skúter spapal počas nášho testu do troch litrov na 100 km. S cenovkou 3 799 eur nedostanete nejaký obyčajný malý mestský skúter, na ktorý sa väčšina poriadnych chlapov nevmestí, ale získate priestranného, dobrodružného, dvojkolesového partnera tak na spevnené, ako aj nespevnené povrchy s ktorým si užijete zábavnú jazdu aj v terénoch, kam by ste sa s iným skútrom neodvážili vybrať.

   Foto & Video: Marcel Szabó

   Celkové hodnotenie

   Motorizácia - 85%
   Pohodlie - 85%
   Jazda - 85%
   Variabilita - 75%
   Spracovanie - 85%

   83%

   Dobrodružný skúter so super spotrebou, ktorý definoval vlastnú kategóriu

   V prvom rade musíme vyzdvihnúť dizajn, ktorý je mohutnejší a terénnejšie ladený. Dobrodružnú 125-ku SYM ADX osedláte s klasickým B-čkovým vodičákom a vďaka jej podvozku a celkovo vyššej svetlej výške a tiež dlhšiemu rázvoru máte pocit, že sedíte minimálne na 300-vke. Skúter nie je malý a aj dvojmetrový jazdec netrpí a neobucháva si riadidlá o kolená. Skúter dostal aj predné plexi, pohodlné sedlo ktoré dokonale drží bedrá či gumy s výraznejšou vzorkou dezénu. Technologická výbava zahŕňa farebný TFT displej, bezkľúčové štartovanie či USB-prípojku na nabíjanie. Drobným mínusom je ovládanie displeja na tlačidlách po jeho stranách. Skútru nechýba vypínateľný Štart-Stop systém, štvorblik ani ABS. Plusom je 15 litrová nádrž, vďaka ktorej prejdete pohodlne aj 400 km, a to aj pri spotrebe cez tri litre. Nám skúter spapal počas nášho testu do troch litrov na 100 km. S cenovkou 3 799 eur nedostanete nejaký obyčajný malý mestský skúter, na ktorý sa väčšina poriadnych chlapov nevmestí, ale získate priestranného, dobrodružného, dvojkolesového partnera tak na spevnené, ako aj nespevnené povrchy s ktorým si užijete zábavnú jazdu aj v terénoch, kam by ste sa s iným skútrom neodvážili vybrať.

   User Rating: 4.31 ( 5 votes)

   Plusy:

   • Full-LED osvetlenie
   • mohutný dizajn
   • vyšší podvozok
   • ABS
   • nízka spotreba
   • kvalitné sedlo

   Mínusy:

   • maximálna rýchlosť 99 km/h
   • lenivší jazdný prejav
   • menší priestor pod sedadlom

   Cena základného modelu:

   • 3 799 eur

   Technické parametre:

   Typ motora:

   4-taktný jednovalec / EURO 5

   Ojem:

   125 cm3

   Výkon:

   9,0 kW / 7500 rpm

   Maximálny krútiaci moment:

   11,5 Nm / 7000 rpm

   Chladenie:

   vodou

   Prevodovka:

   automatická CVT variator

   Maximálna rýchlosť:

   99 km/h

   Dĺžka/Šírka/Výška:

   1980 x 780 x 1225 mm

   Rázvor:

   1390 mm

   Predné pruženie:

   teleskopická vidlica

   Zadné pruženie:

   mono-shock tlmič

   Brzda predná:

   kotúčová 260 mm + ABS

   Brzda zadná:

   kotúčová 230 mm + ABS

   Pneumatika predná

   120/70-13

   Pneumatika zadná

   130/70-13

   Objem nádrže:

   15 l

   Váha:

   153 kg

   Výška sedadla:

   810 mm

   Cena:

   3 799 eur

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button