Automobily

Mazda Arata: Ďalší pokus o elektrické SUV pre Čínu

Mazda EZ-60

Hoci bol elektrický model Mazda MX-30 nepodareným prepadákom, japonská značka to s elektromobilitou nevzdáva. Hviezdou v stánku Mazdy v Pekingu na salóne Auto China 2024 je nepochybne elektrický sedan radu 6 s pohonom zadných kolies, o ktorom sme písali aj na stránkach nášho portálu. Nie je to však jediná premiéra. Elegantný koncept elektrického SUV s názvom Arata bol tiež predstavený na čínskom autosalóne a očakáva sa, že sa začne vyrábať koncom budúceho roka.

Mazda musí vyrábať elektromobily aby prežila…

Mazda Arata (v japončine „nové“ alebo „čerstvé“) je ukážkou atraktívneho elektrického SUV.

Podobne ako sedan EZ-6, aj model Arata vyvinula spoločnosť Changan Mazda, spoločný podnik Mazdy a Changan Automobile. Pre sériovú verziu bude mať pravdepodobne iný názov, možno alfanumerické označenie pripomínajúce ostatné SUV. Názov „EZ-60“ je už v Číne chránený ochrannou známkou a mohol by sa teda využiť práve pre toto vozidlo.

Arata (v japončine „nové“ alebo „čerstvé“) je ukážkou atraktívneho elektrického SUV. Zatiaľ čo model EZ-6 bude pravdepodobne novým vydaním či prémiovejšou verziou modelu Changan Depal (Shenlan) SL03, model EZ-60 bude pravdepodobne založený na čínskom elektrickom crossoveri Changan Deepal S7.

Ide však o viac než len o výmenu loga na kapote, keďže tu badáme aj výrazné rozdiely v dizajne. Očakávame, že duo sedanu a SUV s logom Mazda bude vyzerať výrazne prémiovejšie, čo odôvodňuje pravdepodobnú vyššiu cenu za oba modely. Nateraz je cenovka zatiaľ neznáma.

Arata je čistý elektromobil, aspoň zatiaľ, zatiaľ čo model EZ-6, ktorý sa tento rok uvádza na trh v Číne, sa bude predávať aj ako plug-in hybrid. SUV tiež preberá známy dizajnový jazyk Kodo a má relatívne malé okná a štíhle svetlá vpredu aj vzadu. Rovnako ako sedan dostane osvetlenú masku chladiča. Rozsvieti sa aj veľký nápis Mazda na bokoch.

Keďže ide stále o koncept, vozidlo má namiesto bežných zrkadiel kamery a zbavuje sa kľučiek dverí a zadného stierača. Mazda mu dala mohutný spojler predelený zvislým tretím brzdovým svetlom, ktoré akoby siahalo až po strešný panel.

Mazda nehovorí nič o predaji sedanu a SUV mimo Číny, kde sa obe vyrábajú. Spoločnosť s heslom Zoom-Zoom podnikla nesmelé kroky smerom k elektrifikácii, ale vie, že elektromobily sú v tejto dobe, a hlavne v Európe, nevyhnutné. Hoci Mazda MX-30 nebola prinajmenšom komerčným úspechom, japonská značka si je vedomá toho, že sa musí presadiť s elektrifikáciou, aby prežila.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button