Domáce cestyInfo
Trendy

Ako pripraviť auto na zimu? Tieto veci by ste určite nemali pred mrazmi podceniť!

Sklá sa zahmlievajú, štarty sú náročnejšie a čoraz častejšie si musíme ráno privstať, aby sme stihli oškriabať sklá –  Áno, prichádza zima a vonku poriadne prituhlo. Mrazivé počasie dokáže dať poriadne zabrať našim verným 4-kolesovým “tátošom”. Je jedno, či ste vlastníkom nového, alebo starého automobilu. Príprava auta na zimu je veľmi dôležitá aj z hľadiska bezpečnosti. Prinášame vám preto návod, ako pripraviť auto na zimu tak, aby ste vedeli prísť pohodlne a bezpečne do cieľa aj počas mrazivých dní.

Príprava auta na zimu začína včasným prezutím letných pneumatík za zimné, no vhodný čas sa môže od podnebia či nadmorskej výšky v regióne líšiť. Vhodným intervalom je preto mesiac október až november.

Rozdiel nespočíva len v odlišných drážkach!

Zimné pneumatiky sa od letných odlišujú napohľad najmä usporiadaním a množstvom drážok v dezéne – tie zimné ich majú o mnoho viac, aby bol zabezpečený lepší odvod vody spod kolies a auto sa nedostalo do šmyku. Tam to však nekončí! Zimné pneumatiky sú vyrobené z mäkšej zmesi (obsahujú viac prírodného kaučuku), vďaka čomu sú aj pri nízkych teplotách stále pružné a vysoko priľnavé. Ideálne vlastnosti zimných pneumatík sú k dispozícii pri teplotách nižších ako 10 stupňov, preto neprezúvajte príliš skoro. Prvý krok, ako pripraviť auto na zimu sme zvládli, no pri pneumatikách to ani zďaleka nekončí!

S dobitím ďalej zájdeš

Jedným z ďalších krokov, ako pripraviť auto na zimu je dobiť akumulátor, ktorý je nevyhnutný pre fungovanie vozidla. Štarty sú v zime výrazne náročnejšie a tak okrem štartéra trpí hlavne akumulátor, ktorý okrem naštartovania motora okamžite distribuuje energiu do všetkých zariadení v aute. Príprava auta na zimu preto zahŕňa každoročné dobitie akumulátora pred zimou. Batéria by mala mať pri vypnutom motore napätie minimálne 12 voltov, ak má menej, rozhodne ju dobite, aby ste ráno nemuseli volať šéfovi, že budete meškať do práce. Pravidelným dobíjaním batérie viete predĺžiť jej životnosť, no ak ju raz vybijete úplne, je možné, že sa vám ju už nepodarí oživiť nikdy.

Čistenie skiel v mrazivom období

Príprava auta na zimu zahŕňa pochopiteľne aj výmenu kvapaliny ostrekovačov – letnú za zimnú (nemrznúcu) zmes. Tu však dávajte pozor, pretože zimnú oproti tej letnej nesmiete riediť. Mohli by ste tak zvýšiť bod tuhnutia, čo by mohlo byť fatálne pre trysky či hadičky ostrekovačov pri jej zamrznutí. Nezabúdajte tiež, že nemrznúca zmes je agresívnejšia voči gumovým častiam – prispieva k strácaniu ich pružnosti. Pri čistení skiel ešte chvíľu ostaneme. Každý z nás už isto omylom spustil stierače, primrznuté ku sklu. Vyvarujte sa tomuto zlozvyku a použite radšej škrabku či rozmrazovač okien. Ušetríte nielen gumičky stieračov, ale aj motorčeky, ktoré by inak prekonávali vysoký odpor na skle.

Starostlivosť o palivový systém

Áno, aj palivový systém je potrebné náležite pripraviť na chladné mesiace. Do paliva je vhodné pridať zimné aditívum, ktoré okrem prečistenia a zachytenia vody, napomáha k ľahšiemu štartovaniu. Zbystriť by mali najmä majitelia vozidiel s naftovým motorom, ktorí by okrem aditíva nemali zabudnúť aj na prechod na “zimnú naftu”. Problémy s mrazivými štartami majú najčastejšie práve oni, nehovoriac o tom, že sa motor na toto palivo výrazne pomalšie zahrieva, preto sa vyvarujte najmä v zime krátkym jazdám. “Zimná nafta” by mala byť dostupná na väčšine čerpacích staníc. Rovnaký postup s aditívami odporúčame aj majiteľom benzínových motorov, no tých zväčša problémy so štartovaním v zime netrápia. Podobne jestvuje aj sezónny benzín, tu sa však nemusíte obávať, rozdiel nie je až taký markantný ako v prípade nafty.

Zopár ďalších rád, ako pripraviť auto na zimu

V zimných mesiacoch sa nám môže okrem iného stať aj to, že nám jednoducho primrznú dvere. V takejto situácii je dobre mať poruke (nie v aute) opäť rozmrazovač, no dobrý spôsob ako tomu z veľkej miery predchádzať je venovať pozornosť ošetreniu tesnení. Na trhu sú mnohé špeciálne “balzamy”, no postačí aj obyčajný silikónový olej, ktorým tesnenia ošetríte a dodáte im tak pružnosť. Zabudnúť by ste však nemali ani na užitočnú výbavu vozidla – štartovacie káble, snežné reťaze, metličky či škrabky na sklo. Tu je vhodné voliť škrabky s plastovou čepeľou, nie kovovou – predídete tak poškriabaniu skla. Majte na pamäti, že vás môže postihnúť i snehová kalamita, sprevádzaná dlhým státím v kolóne, preto majte v aute vždy aj nejaké trvanlivé drobné potraviny. V neposlednom rade nezabúdajte aj na celkový dobrý stav vášho vozidla vrátane neprekročeného intervalu výmeny oleja.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button