Automobily

Odvážny koncept KIA EV9 je predzvesťou nového kráľa elektrických SUV juhokórejskej značky

KIA EV9

Juhokórejská automobilka odhalila predzvesť budúceho elektrického SUV KIA EV9. Tvary sú nekonvenčné, no nadmieru pútavé. Automobil by sa mal postaviť vedľa modelu Sorento ako jeho elektrická alternatíva. Okrem unikátneho dizajnu ponúkne takmer päťmetrové elektrické SUV hneď niekoľko technologických vychytávok, ktoré ho spravia ešte výnimočnejším a zaujímavejším.

KIA EV9 – elektrický konkurent modelu Sorento…

Ústredným motívom elektrického SUV KIA EV9 je brutálny displej s uhlopriečkou až 27-palcov.

Elektrická rodina automobilov KIA dostala označenie EV. Na trhu momentálne máme možnosť obdivovať mestský crossover EV6. Juhokórejská automobilka vonkoncom s týmto modelom neukončila výrobu svojich elektrických modelov a dnes, na autosalóne v Los Angeles, prichádza s predzvesťou veľkého elektrického SUV, ktoré by malo dostať označenie EV9.

Elektrické SUV KIA EV9 hneď na prvý pohľad zaujme nevšednými tvarmi. Modelu dominujú ostré tvary, ktoré ho vyťahujú zo všednosti a dokážu upútať zraky všetkých naokolo. KIA upustila od prehnanej aerodynamiky a priniesla tak naozaj zaujímavý automobil. Dizajn je podľa slov predstaviteľov juhokórejskej automobilky provokatívny. S tým môžeme len súhlasiť.

Predná maska nedostala typický tigrí nos, ale digitálny panel, ktorý dokáže majiteľa automobilu po príchode k nemu vítať vlastnou svetelnou animáciou. Sú v ňom ukryté aj stretávacie svetlomety, LED-denné svietenie a na jeho okrajoch aj smerové svetlá. Svetelný podpis je jedinečný, vďaka čomu si model KIA EV9 nepopletiete so žiadnym iným. Aj keď je pravda, že pri pohľade na nevšedné tvary je zámena s iným modelom momentálne nemožná.

KIA EV9, vďaka svojmu elektrickému pohonu, dostala niekoľko technologických riešení, ktoré pri automobiloch so spaľovacím motorom nenájdeme. V prednej časti nájdeme aerodynamické prieduchy, v zadnej časti sa nachádza fotovoltaický panel, slúžiaci ako sekundárny zdroj energie. Aerodynamike modelu prospievajú aj kamery namiesto spätných zrkadiel, ktoré obraz z bočných strán automobilu premietajú na displejoch v interiéri. Lyžiny strešného nosiča sú výsuvné a vďaka výsuvnému systému tak dokážu pri ich nevyužívaní znižovať odpor vzduchu po zasunutí do karosérie.

Už na prvý pohľad nový koncept KIA EV9 vyzerá ako mohutný a veľký automobil. Tento pocit potvrdia aj jeho rozmery. Na dĺžku narástol na 4930 mm, na šírku na 2055 mm, na výšku 1790 mm s rázvorom až 3100 mm. Pasažieri v jeho vnútri sa tak na málo priestoru na nohy veru sťažovať nebudú môcť. Je postavený na platforme E-GMP, ktorá je vytvorená výhradne pre elektromobily. Využíva najmodernejšie technológie, medzi ktoré patrí napríklad nabíjanie jednosmerným prúdom s výkonom až 350 kW. Elektromobil by mal prejsť na jedno nabitie viac ako 480 kilometrov. Aký dostane akumulátor je zatiaľ neznáme. Rovnako tajné ostali aj parametre elektromotorov.

Azda opticky najzaujímavejšou časťou elektrického konceptu SUV KIA EV9 je jeho interiér. Jeho ústredným motívom je brutálny displej s uhlopriečkou až 27-palcov. Je určený nielen na ovládanie v podstate všetkých funkcií automobilu, ale aj na zábavu či vysoký komfort jazdy všetkých pasažierov. Volant je futuristický. Vyzerá ako z vesmírnej lode. Keď nie je potrebné ho držať v rukách pri jazde, zasunie sa do prístrojovky. Aj táto jeho funkcia potvrdzuje, že prípadný produkčný automobil bude disponovať prvkami autonómnej jazdy.

Interiér automobilu, ako aj jeho jednotlivé časti, bude možné prispôsobiť podľa potreby pasažierov či podľa momentálnej situácie tak, aby boli využité v čo najväčšom rozsahu. Na výber budú tri režimy užívania auta. Prvým je režim Active, určený pre jazdu. Druhým je režim Pause, ktorý automobil zmení na útulný salónik. Sedadlá prvej a tretej rady otočí oproti sebe a medzi nimi vznikne vďaka sklopeniu druhej rady sedadiel efektný stolík. V treťom režime Enjoy aotumobil otvorí veko kufra a posledný rad sedadiel otočí smerom dovonku. Pasažieri si tak budú môcť užívať romantický pohľad na nebo niekde v prírode. Ako sme mohli postrehnúť, niektoré režimy nie je možné využívať počas jazdy. Aj preto je KIA EV9 zaujímavým konceptom, ktorý neposkytuje príjemné chvíle len počas jazdy, ale aj počas napríklad nabíjania, kým pasažieri čakajú na jeho nabitie a stoja v odstavenom aute niekde mimo cesty.

Interiér, ako aj ďalšie časti automobilu, sú vo veľkom tvorené z udržateľných, recyklovaných či ekologických materiálov. K výrobe podlahoviny v aute boli použité napríklad recyklované rybárske siete, látka čalúnenia sedadiel je vytvorená z recyklovaných plastových fliaš či z recyklovaných vlnených vlákien. Ak si myslíte, že koža v interiéri je skutočná, budete na omyle. Je vegánska a teda umelá.

Nový juhokórejský koncept elektrického SUV s menom KIA EV9 je predzvesťou sériového modelu, ktorý by sa mohol začať vyrábať už budúci rok. Aj napriek faktu, že model EV9 je predstavovaný ako koncept, je až veľmi precízne spracovaný a vyzerá už skôr ako reálna predzvesť nového modelu. Samozrejme s nevšedným dizajnom a mnohými technologickými vychytávkami by si svoj okruh fanúšikov i majiteľov našiel veľmi rýchlo. Tešíme sa na jeho nástup na cesty a na prvé kilometre strávené za jeho volantom.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button