Automobily

Hyundai SEVEN je obývačka na kolesách! Vo svojom vnútri ponúkne aj gauč

Hyundai SEVEN Concept

Ďalším juhokórejským želiezkom v ohni na autosalóne v Los Angeles je aj unikátny koncept Hyundai SEVEN. Toto obrovské elektrické SUV stojí na rovnakej platforme, ako jeho koncernový súrodenec KIA EV9 a teda na platforme E-GMP (Electric-Global Modular Platform), určenej výhradne len pre elektromobily. Koncept luxusného SUV je naozaj jedinečný. Vo svojom vnútri ukrýva luxusnú obývačku a obrovský priestor pre pasažierov.

Udržateľné a recyklované materiály…

Interiér sa vie usporiadať do podoby akéhosi salóniku. Nechýbajú tu teda otočné sedadlá ,chladnička či špeciálne priehradky určené na čistenie topánok.

Nový koncept elektrického SUV Hyundai SEVEN, je hneď na prvý pohľad dokonalý. Prepracovaný do detailu, oplývajúci čistými líniami. Jeho silueta je aerodynamicky čistá, postoj dominantný. Kolesá s integrovanými aktívnymi vzduchovými klapkami ešte viac prispievajú dokonalej aerodynamike a znižujú odpor vzduchu. Vysúvajú či zasúvajú sa automaticky v závislosti od potreby chladenia bŕzd.

Rázvor konceptu ponúkne až 3200 mm, čo je naozaj veľkorysé. Pasažieri vo vnútri tak dostanú obrovský priestor, v ktorom sa podľa koncept Hyundai SEVEN nebude len nudne sedieť počas jazdy, ale bude sa v ňom zažívať zábava rôzneho druhu. Vďaka plochej podlahe, ktorá je príznačná pre elektromobily, dizajnéri rozvrhli interiér tak, aby bol nielen zaujímavý a nevšedný, ale aj jedinečný a do istej miery luxusný. Automobil je prispôsobený autonómnej jazde, vďaka čomu sa volant vie schovať do prístrojovky a sedadlá natočiť podľa želaní pasažierov.

Interiér sa vie usporiadať do podoby akéhosi salóniku. Nechýbajú tu teda otočné sedadlá ,chladnička či špeciálne priehradky určené na čistenie topánok. Topkou konceptu Hyundai SEVEN je aj pomerne veľký gauč či sedačka, ktorá je zabudovaná po obvode batožinového priestoru. Konceptu nechýba ani štíhla prístrojová doska s panoramatickým OLED displejom, ktorý zobrazuje rôzne obsahy podľa preferencií pasažierov. Veľké množstvo materiálov interiéru je tvorené z recyklovateľných alebo obnoviteľných zdrojov akými sú napríklad bambusové drevo, meď či bio-živica. Karoséria okrem toho dostala nástrek z bio-laku.

Pandemická situácia pozitívne ovplyvnila tento koncept. Je to trochu divné no vďaka pandémii konštruktéri konceptu koncept Hyundai SEVEN prispôsobili ventilačný systém, ktorý teraz dokáže oddeliť prúdiaci vzduch medzi cestujúcimi vpredu a vzadu. Zamedzuje tak vzájomnej nákaze medzi pasažiermi. Súčasťou ventilačného systému je aj germicídny sterilizačný žiarič UVC.

Rovnako ako pri koncernovom súrodencovi predstavenom na losangeleskom autosalóne, modeli KIA EV9, ani pri koncepte Hyundai SEVEN nemáme podrobné informácie o pohonnom ústrojenstve. Vieme len, že prejsť na jedno nabitie by mal 483 km. Z rýchlonabíjačky z výkonom 350 kW by sa z 10 na 80% mal dobiť len za 20 minút. V podobe, v akej sa predstavuje koncept Hyundai SEVEN na americkom autosalóne, ho na cestách s najväčšou pravdepodobnosťou neuvidíme. Jeho prednosti, samozrejme tie realistické, by sa však mali pretaviť do chystaného SUV Hyundai IONIQ 7.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button