Automobily

Nové elektrické Porsche Macan Turbo dostalo výkon 630 koní

Porsche Macan 4 & Macan Turbo

Najpredávanejší model Porsche, kompaktné SUV Macan, prechádza na elektrický pohon. Nemecká značka práve predstavila svoj nový elektrický crossover v dvoch podobách. Macan 4 s výkonom 402 koní a Macan Turbo s výkonom 630 koní. Toto je veru veľká vec pre nemeckú športovú značku.

Dve verzie elektrického Porsche Macan…

Batéria využíva lítium-nikel-mangánové kobaltové články.

Základom druhej generácie Macanu je platforma vyvinutá v spolupráci s Audi. Táto platforma s názvom Premium Platform Electric (PPE) využíva 800-voltovú elektrickú architektúru a bude základom pre nadchádzajúce elektromobily Audi A6 a Q6 a pravdepodobne aj plne elektrické Porsche Cayenne.

Batéria využíva lítium-nikel-mangánové kobaltové články usporiadané do 12 modulov s čistou kapacitou 95 kWh (100 kWh brutto). Porsche bolo prvou automobilkou, ktorá vyrobila 800-voltový sériový elektromobil s modelom Taycan a táto architektúra s vyšším napätím umožňuje znížiť spotrebu medi a rýchlejšie nabíjať. Nájdite 800-voltovú jednosmernú nabíjačku a Macan sa dokáže nabíjať výkonom až 270 kW. Ak pripojíte 400-voltovú nabíjačku, batéria sa efektívne rozdelí na polovicu a nabíja sa paralelne, čím sa výrazne skráti doba nabíjania.

Macan 4 aj Macan Turbo používajú synchrónne motory s permanentnými magnetmi na každej náprave a zadný motor je otočený o 180 stupňov, aby sa zabezpečilo mierne posunuté rozloženie hmotnosti vzadu. V Porsche Macan 4  disponujú výkonom 402 koní, zatiaľ čo v Macane Turbo získate výkon až 630 k a krútiaci moment neuveriteľných 1130 Nm. (Všetky tieto hodnoty sú dosiahnuté s „overboostom“, ktorý je dostupný len na obmedzený čas pri použití Launch Control.) Keď hovoríme o zrýchlení, Porsche sľubuje, že Macan 4 dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 4,9 sekundy, zatiaľ čo Turbo to dokáže len za 3,1 sekundy. Najvyššia rýchlosť je 220 km/h a 260 km/h.

Zadný motor tiež vylučuje dvojrýchlostnú prevodovku používanú na Taycane, pretože Porsche dokázalo dosiahnuť svoje ciele v oblasti najvyššej rýchlosti a zrýchlenia len s redukciou prevodového stupňa. Posúvanie viacrýchlostnej prevodovky tiež pomáha šetriť hmotnosť a znižovať straty hnacieho ústrojenstva, čo je prínosom pre celkovú efektivitu.

Rovnako ako Taycan však ani nový Macan neponúkne režim pohonu jedným pedálom, namiesto toho bude drvivú väčšinu regeneratívneho brzdenia zvládať prostredníctvom brzdového pedála. V závislosti od stavu nabitia batérie dokáže elektrický Macan pri brzdení regenerovať až 240 kW energie.

Odpruženie je vpredu aj vzadu viacprvkové. Konštrukcia predného zavesenia je ako dvojité priečne rameno s horným priečnym ramenom rozdeleným na dva články, ktoré posúvajú os riadenia ďalej von. Oba varianty budú štandardne dodávané so vzduchovými pružinami a adaptívnymi tlmičmi Porsche Active Suspension Management (PASM).

Novinkou pre elektrický Macan je voliteľný systém riadenia zadných kolies, ktorý natáča zadné kolesá až o päť stupňov vo fáze alebo mimo fázy s prednými. Otáčanie kolies do protismeru pomáha pri manévrovaní s autom pri nízkych rýchlostiach, zatiaľ čo posúvanie zadných častí s prednou má za následok virtuálne predĺženie rázvoru pri vysokej rýchlosti, čo podporuje stabilitu.

Čo sa týka dizajnu, je to typické Porsche – evolúcia, nie revolúcia. Charakteristický tvar a proporcie pripomínajúce kupé Macanu zostali zachované, hoci vpredu sú nové denné svetlá v štýle Taycan. Svetlomety sa presunú nižšie na predný nárazník a výrazná véčková kapota klasického Macanu so spaľovacím motorom je teraz preč. Kapota je však nižšia, keďže pod ňou nie je žiadny motor, len malý prídavný kufor na nabíjacie káble a podobne. Porsche tiež tvrdí, že má nízky koeficient odporu vzduchu 0,25 vďaka použitiu aktívnych aerodynamických prvkov, ako je roztiahnuteľný zadný spojler, plus klapky v prednej maske a obložení spodku karosérie.

Interiér sa podobá na iné modely Porsche, napríklad na nový Cayenne a novú Panameru tretej generácie. K dispozícii je plne digitálny prístrojový panel s elegantným zakriveným displejom a v strede široká obrazovka s najnovšou verziou informačno-zábavného systému Porsche. V súlade s dobou infotainment prevádzkuje obľúbené aplikácie ako Spotify a YouTube. K dispozícii je tiež voliteľný displej pre cestujúcich a head-up displej s rozšírenou realitou. Porsche ponúka lepšie plánovanie trasy s nabíjacími zastávkami pre vstavaný navigačný systém. Pre túto novinku však tradicionalisti radi nájdu fyzické ovládacie prvky HVAC a ovládač hlasitosti na stredovej konzole.

Porsche bude nejaký čas pokračovať vo výrobe prvej generácie Macanu poháňaného spaľovacím motorom v Amerike. Výroba tohto modelu sa pre Európu skončila kvôli novým nariadeniam EÚ. Porsche ho tu samozrejme môže stále dopredávať. To by malo uľahčiť prechod z benzínu či nafty na elektrinu.

Andrej Bivan

Autá som mal rád už ako dieťa. Nebola značka, ktorú by som nepoznal. Táto láska k autám pretrvala dodnes. Na autá sa mi však už nestačí len pozerať. Chcem v nich sedieť, jazdiť a počúvať ich motor. To je tá najlepšia hudba pre moje uši.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button