Automobily

Nové BMW M4 CS spája dokonalú funkčnosť s výkonom 550 koní +VEĽKÁ GALÉRIA

BMW M4 CS

O 20 kg ľahšie, o 20 koní výkonnejšie v porovnaní s modelom BMW M4 Competition Coupé a s cenovkou štartujúcou na 160 000 eurách. Také je v skratke BMW M4 CS. Ale samozrejme je toho oveľa viac, čo toto auto dokáže ponúknuť. Každý, kto čakal na alternatívu BMW M4 medzi Competition Coupé a CSL, si od mája príde na svoje. Modelovo špecifické ladenie podvozku má spĺňať funkčnosť vhodnú pre každodenné použitie. BMW M4 CS môže vyplniť medzeru medzi práve odhaleným BMW M4 Competition Coupé a špeciálnym modelom BMW M4 CSL, ktorý je obmedzený na 1 000 kusov.

Výkonné BMW aj na okruh aj do bežnej premávky…

Vonkajší vzhľad dopĺňajú špeciálne laky vo farbách „Riviera Blue“ a „Frozen Isle of Man Green Metallic“.

BMW sa chce s modelom M4 CS orientovať na preteky bez príliš drastických úprav komfortu. Ako už bolo uvedené, teraz je k dispozícii s výkonom 405 kW (550 k), teda o 20 koní viac ako Competition Coupé.

8-stupňová automatická prevodovka s voličom prevodovky a radiacimi páčkami zrýchli model M4 CS, ktorý je k dispozícii len s pohonom všetkých kolies, z nuly na 100 km/h za 3,4 sekundy. Maximálka je elektronicky obmedzená na 302 km/h. Maximálny krútiaci moment 650 Nm je dostupný medzi 2 750 a 5 950 ot./min., pričom maximálny výkon dosahuje pri 6 250 ot./min. Radosť z otáčok končí až pri maximálnej rýchlosti 7 200 ot./min. Počas testovacích jázd na Nordschleife dosiahol novovyliahnutý model BMW M4 CS čas 7:21,989 minúty.

Tieto pôsobivé jazdné hodnoty bolo možné dosiahnuť úpravou plniaceho tlaku na 2,1 baru. Napriek zvýšenému výkonu bude podľa mníchovskej spoločnosti dosahovať vysokú kvalitu z hľadiska stability a odolnosti.

Zatiaľ čo športový režim 4WD rozdeľuje vyšší podiel hnacieho momentu na zadné kolesá, BMW M4 CS sa stáva vozidlom s pohonom zadných kolies v režime 2WD a riadenie stability jazdy (DSC) je deaktivované. Nezávislá kinematika náprav a ladenie podvozku špecifické pre daný model, majú ďalej optimalizovať presnosť riadenia, odozvu a ovládanie kolies. Rovnako ako elektronicky riadené tlmiče, riadenie a brzdový systém. „M-Dynamic Mode“ je určený na rozšírenie rozsahu limitu jazdnej dynamiky prostredníctvom povoleného sklzu.

Štvorrúrkový výfukový systém s elektronicky ovládanými klapkami a pármi koncoviek lakovaných matnou čiernou v typickom M móde zaisťuje „atmosféru pretekárskej dráhy“ v režimoch Sport a Sport+. V komfortnom režime je zvuk o niečo sofistikovanejší.

S exkluzívnymi dizajnovými prvkami sa štandardná výbava špeciálneho modelu odlišuje od svojich modelových súrodencov. Brzdový systém „M-Compound“ je dostupný buď s červenými alebo čiernymi lakovanými brzdovými strmeňmi. Nechýbajú ani kované disky z ľahkej zliatiny v dizajne V-spoke. 19-palcové na prednej a 20-palcové na zadnej náprave v matnej zlatej bronzovej alebo matnej čiernej farbe majú potešiť nielen  športového jazdca.

Pre maximálny zážitok z výkonu auta sú kolesá štandardne vybavené pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup 2 v rozmeroch 275/35 ZR19 a 285/30 ZR20. Ak predsa len uprednostňujete pohodlie, môžete sa rozhodnúť aj pre výkonnú alternatívu bez príplatku.

Zlepšené hodnoty výkonu sa dosahujú aj vďaka optimalizovanej hmotnosti s množstvom komponentov vyrobených z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP). Strecha, kapota, predný splitter, predné prívody vzduchu, kryty vonkajších spätných zrkadiel, zadný difúzor a zadný spojler v štýle Gurney sú vyrobené z karbónu.

Tento obraz je umocnený v kokpite na stredovej konzole, radiacich páčkach a obložení interiéru. Štandardne sú k dispozícii aj karbónové sedadlá. Samotný titánový výfukový systém vraj ušetrí 4 kg. Celkovo BMW M4 CS dosahuje nielen exkluzivitu na prvý pohľad, ale aj zníženie hmotnosti o 20 kg v porovnaní s BMW M4 Competition Coupé.

Vonkajší vzhľad dopĺňajú špeciálne laky vo farbách „Riviera Blue“ a „Frozen Isle of Man Green Metallic“, čierne bočné prahy, XXL M-kové žiabre s červenými obrysovými líniami a opakujúci sa nápis „M4 CS“.

V interiéri sa o špeciálny modelový efekt stará volant z alcantary s červeným stredovým označením, spomínané karbónové škrupinové sedadlá, kožené povrchy Merino a čierno-červené kontrastné prešívanie.

Zoznam voliteľných prvkov zahŕňa karbóno-keramické brzdy s červenými alebo zlatými lakovanými strmeňmi a farby exteriéru „Brooklyn Grey“ a „Sapphire Black Metallic“. Stretávacie svetlá a uvítací svetelný displej svojou žltou žiarou pripomínajú pretekárske vozidlá BMW GT.

Cena je ešte radikálnejšia ako minuloročný sedan, brat BMW M3 CS, ktorý vzbudil rozruch so základnou cenou štartujúcou na 146 000 eurách. Základná cena modelu BMW M4 CS pre Nemecko je stanovená na 160 000 eur vrátane 19 % DPH. So štartom výroby sa počíta v júli tohto roku. BMW M4 CS je možné si predobjednať od konca mája.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button