TEST: AutáTesty

TEST: Peugeot 508 SW – Keď je guľatučké kombi príťažlivejšie ako vyrysovaný fastback

TEST: Peugeot 508 SW 1,6 Plug-In Hybrid GT

Aktuálna ponuka modelov Peugeot prináša do množstva sterilných tvarov a bezpohlavných automobilov iskru, šarm a zmysel pre dizajn francúzskych dizajnérov. Ako sme pochvaľovali detaily fastbacku Peugeot 508, tak sme ešte viac obdivovali krivky jeho „riťatého“ dvojčaťa, modelu 508 SW. A úprimne, kombi verzia nás veru poriadne očarila a do jej kriviek sme sa zaľúbili na prvý pohľad. Podľa nášho názoru je SW verzia tvarovo viac podarená a dizajnovo dokonalejšia ako „krátka“ 508-ička. Pod kapotou sme testovali hybridné pohonné ústrojenstvo s výkonom 225 koní, ktorému mimochodom nechýba dynamika a zároveň spotreba poteší aj šetrnejšieho vodiča. A ako sa nám na Peugeote 508 SW jazdilo a aké sú naše dojmy z tohto automobilu, vám prezradíme v našom teste.

Dizajn modelu 508 SW je viac než dokonalý

Guľatá zadná časť pôsobí ešte dokonalejšie, športovejšie, a tak nejak dokončenejšie ako krivky ne-kombíčkovej 508-ičy.

Ako sme to už spomínali pri teste ne-kombi modelu Peugeot 508, francúzska značka zaujme svojim šarmom a detailmi, ktoré modely s levom na kapote vytrhávajú zo všednosti uhladených až sterilných tvarov konkurenčných modelov. Peugeot 508 SW je pre nás z hľadiska tvarov ešte o niečo príťažlivejší. Guľatá zadná časť pôsobí ešte dokonalejšie, športovejšie, a tak nejak dokončenejšie ako krivky štandardnej 508-ičy. Je to ale náš subjektívny pocit, no netajíme sa tým, že do Peugeotu 508 SW sme sa zaľúbili na prvý pohľaď. Aj keby sa to mohlo opticky zdať, že kombi model je oveľa väčší, nie je tomu úplne tak. Jeho dĺžka je takmer zhodná s modelom 508 a teda konkrétne 4778 mm. Šírka je 1859 mm a výška 1420 mm. Rázvor 2793 mm poskytne miesto na zadných sedadlách aj pre dlhších pasažierov. Keď sa pozrieme na prednú časť, rozdiely s 508-ičkou nevidíme. Predok dostal 3D-lamely mriežky chladiča, ktoré vďaka svojmu tmavému prevedeniu dokonale kontrastujú so svetlejším lakom karosérie. LED-kové svetlomety v tvare škrabanca od pazúrov po mačkovitej šelme sú vítaným dizajnovým osviežením prednej masky. Zadnú časť zase zdobia svetlomety s jedinečným svetelným podpisom, podľa ktorého spoznáte Peugeot hneď na prvý pohľad. Aj napriek k príslušnosti k plug-in hybridom, nechýbajú Peugeotu 508 SW veľké koncovky výfukov, ktoré nie sú fejkové a nemuseli by sa za ne hanbiť ani novodobé šesťvalcové benziňáky. Berieme to ako veľké plus, že sa Peugeot na nič nehrá, ale poskytne jednak dizajnový a zároveň funkčný detail, aj keď nemusel.


  Dostatok výkonu aj pre zábavnejšiu jazdu…

  Výkon plug-in hybridného pohonného ústrojenstva je spolu 225 koní s maximálnym krútiacim momentom 360 Nm. Tieto parametre teda hovoria jasnou rečou. Automobil sa nebude trápiť ani na diaľnici a tiež to znamená, že spotreba nebude narastať do závratných výšin. Plug-in hybridné pohonné ústrojenstvo pracuje aj napriek vyššiemu výkonu rovnako ako pri ne-kombi modeli 508 ktorý sme testovali, a ktorý dostal 180 koňové naladenie. Akumulátor, z ktorého elektromotor čerpá energiu, dostal kapacitu 12,4 kWh. Jeho mínusom je, že ho nedokážete nabíjať pomocou rýchlonabíjačky, ale na plné nabitie si hodinku a pol až dve počkáte. A tiež, rýchlo sa vybije pri jazde na čisto elektrický pohon. V reále sme na baterku dokázali prejsť len zhruba 40 km. Avšak ak sa do práce pripojí aj spaľovací motor, v meste dokážete spraviť 100 kilometrov s plne nabitou baterkou a motorom len za pár litrov. Doslova medzi jedným až dvomi litrami na 100 km. Čo je obrovské plus. Avšak musíte si byť istí, že máte akumulátor stále dobitý. Pri jazde na čisto spaľovací motor, pri vybitej baterke, robíte stále výborné kombinované spotreby pod hranicou 7 litrov. Rovnako sa darilo jazdiť aj nám a to sme sa nesnažili nijakým spôsobom jazdiť na čo najnižšiu spotrebu. Najazdili sme cez 700 kilometrov bez toho, aby sme sa obmedzovali. Presne tak, ako s týmto autom bude jazdiť každý normálny vodič. Pritom na dynamiku, či už v mestskej, mimomestskej alebo diaľničnej premávke sme sa nesťažovali. Ani obiehanie na okreskách s naloženým autom (2 dospelí, 2 deti a plný kufor) nebolo žiadnym problémom.

   Priestranný interiér a dostatok miesta na zadných sedadlách…

   Keď už hovoríme o deťoch, s nimi boli spojené aj detské sedačky, ktoré sme do auta museli umiestniť. Vďaka ISOFIX-u žiadny problém. Rovnako dostatok miesta poskytol interiér aj na vloženie sedačiek a manipulovanie s nimi. Ideálne rodinné auto. Do kufra vmestíte oveľa viac ako len zložený kočík. Pokiaľ cestujete na dlhšiu cestu s priateľmi, miesta budú mať dostatok aj vzadu a to aj vtedy, ak je šofér dlhší. Prostredné zadné sedadlo poslúži skôr však ako odkladací priestor na ruksak či kabelku. Keď spomíname sedačky, tak nesmieme zabudnúť ich pochváliť. Vo výbave GT, v ktorej sme našu testovačku osedlali, sme dostali nielen dokonale tvarované sedadlá, ktoré máte mimochodom aj v nižších výbavách, ale dostanete aj dizajnovo dokonalé a tiež prémiové čalúnenie s prešívanou kožou. Vpredu dostali sedadlá aj masážnu funkciu, ktorá vám dokonale spríjemni dlhé cestovanie. Prístrojová doska s dreveným obložením sa môže pochválit i-Cockpitom s dokonalým grafickým spracovaním, rozlíšením na displeji digitálneho pristrojového štítu ako aj na displeji infotainmentu a tiež jednoduchým a intuitívnym ovládaním. Plusom sú príjemné animácie pri prepínaní funkcií, no na druhej strane to mierne spomaľuje chod infotainmentu. Mínusom prístrojovky, ako aj pri modeli 508, bol malý rozsah nastavenia volantu a jeho poloha voči digitálnemu prístrojovému štítu, na ktorý je aj napriek splošteným tvarom volantu horší výhľad tak pre nižšieho, ako aj vyššieho jazdca. Dá sa to do istej miery korigovať zdvihnutím alebo znížením výšky sedadla. Stále vyzdvihujeme, že v interiéri ostali na ovládanie aj klasické mechanické prepínače a displej nepreberá ovládanie všetkých funkcií auta. Mimochodom, tak ako sa nám páčil posed za volantom modelu 508 a prirovnali sme ho k Batmobilu, tak rovnako sa nám páčil aj posed za volantom modelu Peugeot 508 SW.

    A ako hodnotíme hybridný Peugeot 508 SW my?

    S hybridným motorom v modeli Peugeot 508 SW sme sa už zoznámili vďaka ne-kombi verzii 508. Avšak, bola to jeho slabšia verzia s výkonom 180 koní. Testovaný 508 SW dostal silnejšiu 225 koňovú variantu pohonu. 1,6 litrový štvorvalec v kombinácii s elektromotorom poskytuje slušný a dostatočný výkon autu vo všetkých podmienkach. Šetrných vodičov poteší aj spotreba, ktorá sa po skončení nášho testu ustálila na hodnote 6,7 litra na 100 km. Rovnako, ako sme hodnotili hybridnú sústavu pri „krátkej“ 508-ičke, tak ju hodnotíme aj teraz. Na elektrinu prejdete len zhruba 40 km a baterka sa rýchlo vybije. Spaľovák v meste stíha dobíjať a žerie naozaj skoro nič. Diaľnica si po vybití baterky zapýta viac, no stále akceptovateľné množstvo paliva. Dynamika nie je superšportová, no na pokojnú a bezpečnú jazdu postačí. Interiér je „batmobilovský“ a vďaka výbave GT aj luxusnejší, vďaka čomu nechýbajú kožené čalúnenia, drevené dekory či elektronicky nastaviteľné masážne športovejšie sedadlá. Na aute asi najviac poteší veľký kufor, ktorý v základe poskytne objem 530 litrov a po sklopení zadných sedadiel až 1780 l. Aj keby sa mohlo zdať, že SW verzia je oveľa väčšia, tak tomu nie je tak. Vo vnútri poskytne rovnaký priestor pre pasažierov, ako aj ne-kombičková 508-ička a teda slušný priestor pre pasažierov vpredu, ale aj pre dvojicu sediacu vzadu. Prostredné miesto je skôr na kabelku či ruksak. So základnou cenovkou 42 790 eur a cenou testovačky 53 590 eur je stále veľmi konkurencieschopným modelom v porovnaní s nemeckou, českou či japonskou konkurenciou. Okrem toho ponúkne dokonalé krivky exteriéru, ako aj emotívny a športový dizajn interiéru, ktoré jednoznačne naklonia misky váh na stranu modelov Peugeot 508 a 508 SW.

    Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó      Video: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Pohodlie - 85%
    Motorizácia - 85%
    Jazda - 85%
    Variabilita - 85%
    Spracovanie - 85%

    85%

    Guľatučké kombi príťažlivejšie ako vyrisovaný fastback

    Peugeot 508 SW dostal silnejšiu 225 koňovú variantu hybridného pohonu. 1,6 litrový štvorvalec v kombinácii s elektromotorom poskytuje slušný a dostatočný výkon. Poteší aj spotreba, ktorá sa po skončení nášho testu ustálila na hodnote 6,7 litra na 100 km. Na elektrinu prejdete len zhruba 40 km a baterka sa rýchlo vybije. Spaľovák v meste stíha dobíjať a žerie naozaj skoro nič. Diaľnica si po vybití baterky zapýta viac, no stále akceptovateľné množstvo paliva. Dynamika nie je superšportová, no na pokojnú a bezpečnú jazdu postačí. Interiér je „batmobilovský“ a vďaka výbace GT aj luxusnejší. Nechýbajú kožené čalúnenia, drevené dekory či elektronicky nastaviteľné masážne športovejšie sedadlá. Veľký kufor v základe poskytne objem 530 litrov a po sklopení zadných sedadiel až 1780 l. Vo vnútri poskytne rovnaký priestor pre pasažierov, ako 508-ička. Prostredné miesto je skôr na kabelku či ruksak. So základnou cenovkou 42 790 eur a cenou testovačky 53 590 eur je stále veľmi konkurencieschopným modelom v porovnaní s nemeckou, českou či japonskou konkurenciou.

    User Rating: 4.02 ( 12 votes)

    Plusy:

    • extravagantný športový dizajn
    • grafika displejov
    • stále prítomné mechanické prepínače
    • prémiový interiér
    • nízka spotreba pri plnej batérii

    Mínusy:

    • pomalé nabíjanie
    • málo kilometrov na elektrinu
    • horší výhľad na digitálny prístrojový štít

    Cena základného / testovaného modelu:

    • 42 790 eur / 53 590 eur

    Technické parametre:

    Typ motora:

    radový, zážihový + elektromotor

    Počet valcov:

    4

    Počet ventilov:

    16

    Zdvihový objem valcov:

    1598 cm3

    Maximálny výkon spaľovacieho motora:

    133 (180) / 6000 kW (k)/ot./min

    Maximálny výkon elektromotora:

    81 (110) / 2500 kW (k)

    Maximálny výkon sústavy:

    165 (225) kW(k)

    Maximálny krútiaci moment sústavy:

    360 Nm

    Maximálna rýchlosť:

    250 km/h

    Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (udávané výrobcom):

    8 s

    Spotreba kombinovaná (hybrid):

    1,2-1,3 l/100 km

    Spotreba kombinovaná (benzín):

    6,6-6,7 l/100 km

    Objem batožinového priestoru:

    530 l (1780 l po sklopení)

    Objem palivovej nádrže:

    43 l

    Kapacita akumulátora:

    12,4 kWh

    Pohotovostná hmotnosť:

    1846 kg

    Dĺžka / Šírka / Výška:

    4778 / 1859 / 1420 mm

    Rázvor:

    2793 mm

    Základná cena 508 SW:

    42 790 eur

    Cena testovaného modelu:

    53 590 eur

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button