Pod kapotou nástupcu modelu Ferrari 812 Superfast tróni 6,5-litrový motor V12. Bez turba a bez elektrifikácie. Chválabohu. Ferrari opäť robí veci tak, ako sa na Ferrari patrí. Najnovšia svetová premiéra talianskeho výrobcu ukazuje, ako to má pri superšportoch fungovať. Nástupca modelu 812 Superfast, ktorého Ferrari teraz predstavilo v Miami v podobe kupé a spider, sa volá 12Cilindri. A ako už názov napovedá, všetko to bude o motore. Dvanásťvalec pod kapotou, bez turba, bez elektrifikácie, bez zbytočného obmedzovania sa. Tak to má byť…
Ferrari vzdoruje elektrifikácii…
Motor je do značnej miery podobný motoru 812 Competizione.
6,5-litrový agregát V12 je najnovšou evolúciou motora Ferrari F140 , ktorý bol prvýkrát použitý v Enze pred dvoma desaťročiami. Tu produkuje výkon 830 koní pri 9 250 ot./min a krútiaci moment 678 Nm pri 7 250 ot./min. Obmedzovač otáčok je na neskutočných 9 500 ot./min a hoci chýba podpora hybridu, výrobcovi sa ako-tak podarilo splniť všetky príslušné emisné normy.
Motor je do značnej miery podobný motoru 812 Competizione. Obsahuje titánové spojovacie tyče a ventilový rozvod, ktorý vymieňa typické hydraulické zdvihátka za pevný valčekový systém. Jedinečný je však systém s názvom „Aspirated Torque Shaping“, ktorý elektronicky upravuje krivku krútiaceho momentu na treťom a štvrtom prevodovom stupni.
S motorom je spojená 8-stupňová dvojspojková prevodovka vzadu, ktorá sľubuje o 30 percent rýchlejšie radenie ako prevodovka modelu 812. Vzhľadom na to, že 812 bola jedným z najrýchlejšie radených áut na ceste, môžeme si len predstaviť, čo to v skutočnosti musí byť za systém. Prechod na väčšie 21-palcové pneumatiky tiež skracuje prevodový pomer o 5 percent, čo prispieva k lepšej akcelerácii.
Ferrari si pripisuje čas 2,9 sekundy na šprint z 0 na 100 km/h. Zrýchlenie z 0 na 200 km/h trvá menej ako 7,9 sekundy. Tieto hodnoty však platia len pre uzavretú verziu, Spider je o niečo pomalší. Maximálna rýchlosť pre oba modely by mala byť ponad 340 km/h.
Ako by ste očakávali, 12Cilindri je vybavený najnovšími a najpokročilejšími systémami riadenia podvozku Ferrari, vrátane Side Slip Control 8, ktorý je navrhnutý tak, aby poskytoval rýchlejšie posúdenie priľnavosti pneumatík. Nechýba ani nezávislé riadenie štyroch kolies. Ako už bolo spomenuté, rozmery kolies sa zväčšili z 20 na 21 palcov, s rozmermi 275/35ZR21 vpredu a 315/35ZR21 vzadu. Môžete si vybrať medzi pneumatikami Michelin Pilot Sport S 5 a Goodyear Eagle F1 Supersport.
Ferrari udáva pohotovostnú hmotnosť 1 560 kg. Táto hodnota platí len pre kupé. Údaje pre Spider neboli zverejnené. Môže však byť o niečo ťažší. Tiež je zaujímavé, že Ferrari 12Cilindri je údajne o 15 percent tuhšie ako model 812.
Model Ferrari 12Cilindri je 4 733 mm dlhý, 2 176 mm široký a 1 292 mm vysoký a má rázvor 2 700 mm. Vo väčšine rozmerov je o niečo väčší ako 812 Superfast. Len rázvor sa mierne zmenšil. Dizajn je podobný modelu Roma, len s viacerými upravenými technickými detailmi. Čierna platňa pred kapotou a medzi prednými svetlami je napríklad odkazom na prednú časť prvých modelov 365 GTB/4 Daytona.
V interiéri nájdete dnes už tradičný volant Ferrari. Ale na rozdiel od mnohých iných nových modelov značky je tu centrálny displej infotainmentu. Inak sa interiér až tak nelíši od toho, čo sme videli v Purosangue. Samozrejme, Ferrari 12Cilindri nemá žiadne zadné sedadlá.
A aké budú talianske ceny modelu? Nuž… Ferrari 12Cilindri stojí minimálne 395 000 eur ako kupé. Spider je o niečo drahší, minimálne 435 000 eur. Čísla budú pravdepodobne vyzerať podobne aj v Nemecku či na iných trhoch Európy. Stále ale predpokladáme, že séria bude už na niekoľko najbližších rokov vypredaná a cena modelov ešte porastie.