Automobily

MAN TGE Next Level dostal niekoľko vylepšení! Na cestách sa ukáže už onedlho

MAN TGE Next Level

MAN TGE dostane pre modelový rok 2025 rozsiahlu funkčnú a interiérovú aktualizáciu. Niet divu, že napokon Volkswagen približne v rovnakom čase upravil svoje úžitkové vozidlo Crafter, ktoré je základom dodávky MAN.

MAN TGE dostáva úplne novú architektúru elektrického systému. S novou generáciou ovládačov sú splnené vyššie požiadavky na kybernetickú bezpečnosť a na druhej strane sa výrazne zvyšuje aktívna a pasívna bezpečnosť vodičov a ostatných účastníkov cestnej premávky pomocou nových asistenčných systémov vodiča.

MAN stavil na vysokú bezpečnosť posádky…

Varovanie v mŕtvom uhle využíva radarové senzory na sledovanie oblasti mŕtveho uhla vedľa vozidla.

MAN TGE je preto lepšie chránený pred digitálnou manipuláciou a neoprávnenými zmenami softvéru vozidla a je tiež ideálne vybavený pre budúce digitálne online služby. Ďalšou výhodou je možnosť bezdrôtových aktualizácií. To eliminuje potrebu návštev v servise kvôli aktualizáciám softvéru a stabilita softvéru sa neustále zlepšuje.

Kombinácia nových riadiacich jednotiek, ako aj nových radarových snímačov a kamier umožnila zreteľný ďalší vývoj bezpečnostných a asistenčných systémov vodiča. Úplne nové sú napríklad asistenčné systémy varovania pred mŕtvym uhlom a priblížením sa k vozidlám. Tie sú teraz štandardom pre všetky MAN TGE nad 3,5 t kategórie N2 a voliteľné pre vozidlá kategórie N1.

Novinkou sú aj voliteľné asistenčné systémy Cruise Assist, Cruise Assist Plus a Turning Assistant. Okrem toho boli takmer všetky systémy revidované a funkčne rozšírené. Za pozornosť stojí aj rozšírený zoznam štandardne inštalovaných asistenčných systémov. V budúcnosti bude v každom modeli MAN TGE Next Level nainštalovaná detekcia ospalosti, informácie o dopravných značkách, inteligentný asistent rýchlosti, asistent núdzového brzdenia, parkovací asistent, aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu, tempomat a displej monitorovania tlaku v pneumatikách.

Novinkou v štandardnej výbave MAN TGE kategórie N1 je airbag spolujazdca a záznam nehôd. Ten zaznamenáva a ukladá kritické parametre a informácie súvisiace s kolíziou krátko pred kolíziou, počas nej a bezprostredne po nej. Týmto spôsobom sú k dispozícii dôležité údaje pre vyšetrovanie nehôd a analýzy výkonu bezpečnostných zariadení. Airbag spolujazdca je stále dostupný ako voliteľná výbava pre vozidlá kategórie N2.

MAN TGE Next Level tiež dostáva mnoho nových komfortných prvkov, ako napríklad novú prístrojovú dosku s digitálnym prístrojovým štítom a veľký dotykový displej na ovládanie funkcií vozidla a informačno-zábavného systému. Podľa značky MAN značne prepracovaná elektrika vozidla v kombinácii s novým pracoviskom vodiča, ako aj nové a aktualizované asistenčné systémy posúvajú TGE na novú úroveň, a preto dostal prezývku „Next Level“. Výroba prvých variantov modelu sa začne v júni 2024, ďalšie budú nasledovať v priebehu roka.

Vzhľadom na chýbajúce zásadné zmeny vo vzhľade (ako aj pri VW Crafter ), MAN Truck & Bus vytvoril jemný pútač s edíciou TGE Next Level Edition, ktorá je určená na vytvorenie vizuálnych akcentov. Edíciu si je možné objednať už teraz. Pozostáva z uvádzacej farby Pale Copper Metallic, krytov spätných zrkadiel v Piano Black prevedení, krytu nárazníka v striebornej farbe, znaku „Next“ na prednej maske a 17-palcových zliatinových diskov kolies v striebornej alebo voliteľne čiernej farbe.

Čo sa týka pohonu, v portfóliu nastáva malá zmena. 2,0-litrový turbodieselový motor a výber medzi manuálnou prevodovkou a 8-stupňovou automatickou prevodovkou zostávajú rovnaké. Z dôvodu obmedzeného dopytu zákazníkov už nie je v ponuke predchádzajúci základný motor s výkonom 75 kW (102 k). Štandardne sú na výber tri výkonové stupne: 103 kW (140 k), 120 kW (163 k) a 130 kW (177 k).

Palubná doska v modeli MAN TGE bola úplne prepracovaná a teraz má v strede voľne stojaci dotykový displej. Novo bol vyvinutý aj ergonomický volant, pomocou ktorého možno priamo voliť nové asistenčné systémy. Nový displej prístrojového štítu je štandardne plne digitalizovaný a ponúka vodičovi rozsiahle možnosti individuálneho prispôsobenia vizualizácie a informácií.

Najviditeľnejším vrcholom nového kokpitu je však nový informačno-zábavný systém MAN Media Van. K dispozícii sú tri varianty: štandardný MAN Media Van s 10,4-palcovou obrazovkou, MAN Media Van Navigation v rovnakom formáte a MAN Media Van Navigation Business s 12,9-palcovou obrazovkou. Pre lepšiu komunikáciu so zadným radom sedadiel v dvojitej kabíne možno zvoliť mikrofón vpredu a reproduktor vzadu. Táto voliteľná funkcia sa nazýva In-Car Communication.

Úplne nové asistenčné systémy vodiča na sledovanie mŕtveho uhla a upozornenia na priblíženie sú štandardne inštalované pre model MAN TGE kategórie N2 a sú ponúkané ako voliteľné príslušenstvo pre TGE kategórie N1. Varovanie v mŕtvom uhle využíva radarové senzory na sledovanie oblasti mŕtveho uhla vedľa vozidla (v závislosti od premávky vľavo alebo vpravo) a znižuje riziko kolízie s cyklistami, najmä pri odbočovaní.

Voliteľne sa dá rozšíriť o monitorovanie na oboch stranách. Varovanie pred približovaním využíva multifunkčnú kameru a radar na sledovanie priestoru pred vozidlom a pomáha predchádzať kolíziám s chodcami alebo cyklistami pri rozjazde. Pri oboch systémoch je vodič varovaný vizuálne a akusticky.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button