Automobily

Volkswagen ID.Code – Štúdia v Pekingu ukazuje úplne nový dizajn

Volkswagen ID.Code

Volkswagen predstavuje na výstave Auto China v Pekingu úplne nový dizajn elektromobilu, štúdie s menom ID.Code. Koncept má za úlohu predstaviť nový vzhľad značky v Číne. Volkswagen auto opisuje ako SUV, no priznáva, že auto pripomína skôr Gran Turismo.

Ako každé vozidlo s označením ID od Volkswagenu, aj ID.Code je čisto elektrické vozidlo. Elektrina pochádza nielen z lítium-iónovej batérie, ale aj z fotovoltaického systému, ktorý je integrovaný do priehľadnej „energetickej strechy“. ID.Code tiež jazdí autonómne na úrovni 4. V tomto režime môže osoba za volantom čítať alebo si vychutnávať film.

Volkswagen svojim konceptom mieri na čínskeho zákazníka…

Stredová konzola konceptu Volkswagen ID.Code je namontovaná na koľajnici a možno ju posúvať.

Čo vyniká na exteriéri, je ploché čelné sklo. Bočné plochy ponúknu „čisté“ a hladké línie. Dokonca aj kľučky dverí boli vynechané, namiesto toho sú v B-stĺpiku malé dotykové polia. Samotné dvere sa otvárajú a zatvárajú elektricky. Ako to už v štúdiách býva, vonkajšie spätné zrkadlá sú riešené ako kamery. Hladké povrchy tela automobilu majú odrážať okolie ako v lietadle. Odborníci na dizajn používajú termín „tekutosť“ na opis optického efektu. Tento efekt je posilnený modrou farbou exteriéru.

V zadnej časti pripomínajúcej kupé je podobná svetelná lišta ako vpredu, s logom Volkswagen svietiacim na červeno. Zaujímavo pôsobiaci je strešný spojler siahajúci ďaleko do zadnej časti auta. V prednej časti strechy absentujú zbytočné vystupujúce prvky, aby ponad ňu mohol bezproblémovo prúdiť vietor. To nielen optimalizuje aerodynamiku, ale tiež odvádza dažďovú vodu zo zadného okna – pretože tu nie je stierač.

Obzvlášť dôležitú úlohu zohráva téma svetla. To umožňuje autu komunikovať s okolím. Vpredu je súvislá svetelná lišta, ktorá zobrazuje rôzne farebné prechody v závislosti od situácie a jazdného režimu. V strede je integrované osvetlené logo Volkswagen. Vľavo a vpravo sa nachádzajú takzvané „3D oči“ v tvare písmena “U”, ktoré môžu žmurknúť na pozdrav. V autonómnom režime tieto „oči“ simulujú pohyb, ktorý by okoloidúci mali intuitívne chápať ako signál.

Plocha pod svetelnou lištou je riešená ako čiastočne priehľadná LED obrazovka. Ak nie je aktívna, oblasť sa zobrazí vo farbe karosérie. Inak môže napríklad ostatným účastníkom cestnej premávky poďakovať zobrazeným srdcom.

Keď sa priblížite k autu, „oči“ sa pozerajú smerom k blížiacej sa osobe. Ak sa osoba rozpozná, začína sa uvítací scenár, ktorý zahŕňa okrem iného žmurknutie a následný úsmev. Súčasne sa na svetelnej obrazovke zobrazí nápis „Vitajte“ v jazyku majiteľa.

Bočné okná sú riešené ako čiastočne priehľadné displeje. Keď sa priblížite, objaví sa avatar s podporou AI, ktorý vám napríklad pripomenie, aby ste si vzali dáždnik, ak je predpovedaný dážď. Na okne zadných dverí je možné zobraziť konfigurovateľné informácie, ako je úroveň nabitia, dojazd alebo pripomienka často zabudnutých predmetov.

Rovnaký avatar ako vonku sa používa aj v interiéri a poskytuje cestujúcim všetky druhy informácií. Interiér so štyrmi samostatnými sedadlami predstavuje akýsi salónik. Kvalitné materiály šetrné k životnému prostrediu, ako aj dômyselné ozvučenie, ambientné osvetlenie a klimatizačné systémy, majú umožniť cestovanie ako v súkromnom lietadle. Vnútorná strana okenných plôch sa stáva digitálnym javiskom pre avatara a iné zobrazenia.

Vo vnútri sa nachádza „Wide-R-Screen“, ktorá sa tiahne cez celú vnútornú šírku prístrojovky až do dverí, ako aj head-up displej s funkciou rozšírenej reality. Riadi sa pomocou ovládača, ktorý je zasunutý v autonómnom režime. Predné sedadlá sa dajú otočiť o 180 stupňov tak, aby ste sedeli oproti sebe. Alternatívne môžu byť sedadlá umiestnené v polohe na spanie alebo otočené smerom von pre nastupovanie a vystupovanie.

Stredová konzola je namontovaná na koľajnici a možno ju posúvať. Je v nej integrovaná chladnička. Vstavaný držiak na poháre sa dá premeniť na elegantnú lampu. Keď sa na palube konceptu ID.Code sa nikto nenachádza, môžete uviesť auto do hygienického režimu. Vzduch v aute sa čistí pomocou UV svetla, vákuového robota Lupo a vzduchových filtrov s antibakteriálnou vrstvou.

Andreas Mindt, šéfdizajnér značky Volkswagen, definoval nový dizajn značky tak, ako by sa mala predstaviť v najbližších rokoch na čínskom trhu. Filozofia spoločnosti je založená na troch pilieroch, pričom všetky začínajú na písmeno “S” (v angličtine – poznámka redakcie): Stability – stabilita, Sympathy – sympatia a Secret Sauce – tajná omáčka. To posledné znamená vlastnosti a tvary, ktoré majú prekvapiť a podnietiť nadšenie. Odteraz budú tieto tri piliere určovať globálny dizajn Volkswagenu. Dizajnérsky tím však chce špecificky riešiť priania a zákonné požiadavky veľkých trhov.

O stabilitu sa stará štíhla kabína karosérie a mohutné podbehy kolies, ako aj C-stĺpiky, ktoré pripomínajú prvý Golf. Pre technologicky zdatných čínskych zákazníkov tvoria pilier sympatie high-tech funkcie. K tomu sa pridali harmonické proporcie tela a prívetivo pôsobiace písmo. Napokon, interaktívne svetelné systémy majú predstavovať prekvapivú „tajnú omáčku“.

VW ID.2all bol prvým dielom Andreasa Mindta vo Volkswagene. Po odvolaní jeho predchodcu Jozefa Kubáňa zrejme musel v priebehu niekoľkých týždňov skombinovať štúdiu, ktorá mala zaujať. Výsledok bol zodpovedajúci – auto pôsobilo veľmi konvenčne. ID.Code je už lepší. Je to náhoda, že svetelné pásy vpredu a vzadu, ako aj strešný spojler vyzerajú podobne ako G9 od nového kooperačného partnera Volksvagenu, značky Xpeng?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button