MEGAŠKANDÁL! Tesla do svojich elektromobilov vedome inštalovala chybné diely! Zákazníkom účtovala za opravy
Megaškandál automobilky Tesla
Správy o pochybnej kvalite konštrukcie Tesly sa v priebehu rokov občas niekde objavili, ale nové vyšetrovanie agentúry Reuters odhalilo, že americká automobilka sa aktívne snažila zamiesť povestné “smeti” pod koberec.
Značka obviňovala zákazníkov zo zlého zaobchádzania s vozidlom a predchádzajúceho poškodenia komponentov odpruženia a popierala zodpovednosť za zlyhania dielov, hoci vedela, že niektoré komponenty sú chybné.
Tesla sa znažila zamiesť nedostatky na autách pod koberec…
Predné koleso odpadlo počas jazdy s autopilotom pri rýchlosti 60 mph (100 km/h).
Súčiastky modelov Tesla predčasne zlyhávali, no zákazníci si za ich opravy museli platiť sami. Vyšetrovanie agentúry Reuters ukazuje, že Tesla vedela, že do svojich elektromobilov už roky montuje chybné komponenty odpruženia a riadenia. Tie predčasne zlyhávali, no majiteľom bolo pri servise povedané, že za opravy musia zaplatiť, lebo ich vozidlá neboli “správne” používané, alebo že dokonca zlyhanie zapríčinilo nejaké “predchádzajúce” poškodenie. Paradoxom bol aj fakt, že niektoré poškodené vozidlá nemali ani týždeň…
Správa tlačovej agentúry Reuters začína znepokojivým príbehom zákazníka zo Spojeného kráľovstva, ktorý si v roku 2023 kúpil úplne novú Teslu Model Y. Len deň po dodaní svojho vôbec prvého elektromobilu išiel s nablýskaným crossoverom nízkou rýchlosťou do svojho susedstva – s manželkou a dcérou v aute – keď pri pomalej zákrute náhle stratil kontrolu nad riadením. Pravé predné odpruženie jeho elektromobilu sa zlomilo po celkovom nájazde len 115 míľ (185 km) od jeho výroby.
Podľa podrobného odhadu opravy, ktorý získala agentúra Reuters, potreboval Model Y takmer 40 hodín práce na opravu odpruženia a výmenu stĺpika riadenia, okrem ďalších opráv spojených s nehodou, čím sa celkové náklady vyšplhali na viac ako 11 248 GBP, čo je v prepočte zhruba 13 078 eur. Tesla odmietla pokryť opravy v rámci záruky, pričom majiteľa obvinila, že jeho nehoda nastala v dôsledku „predchádzajúceho“ poškodenia. Toto je len jeden prípad, keď problémy so zavesením ovplyvnili autá značky Tesla, ktoré sotva zišli z montážnej linky a k tomu boli aj mladšie ako dva roky.
Ďalšou otrasnou skúsenosťou bola skúsenosť majiteľa Modelu 3 v Spojených štátoch. S menej ako 15 000 míľami (24 140 km) napočítanými na počítadle kilometrov za približne jeden rok jeho vlastníctva, skončil elektromobil po nehode v opravárenskom stredisku Tesla v Brooklyne v New Yorku. Technik do správy o oprave napísal: „Predné koleso odpadlo počas jazdy s autopilotom pri rýchlosti 60 mph (100 km/h).” Vyšetrovanie agentúry Reuters sa nezmieňuje o tom, či bolo auto opravené, ale na základe výsledku pátrania Reuters konštatuje, že zákazník odmietol zaplatiť za opravu, keď našli dôkaz, ako sa o niekoľko mesiacov neskôr elektroauto predávalo v aukcii bez pravého predného kolesa.
Od januára 2021 do marca 2022 Tesla vymenila horné ovládacie ramená na približne 120 000 autách na celom svete, uviedla agentúra Reuters vo svojej analýze, pričom americká automobilka zaplatila väčšinu opráv v rámci záruky. Zhruba 31 000 majiteľov starších áut, u ktorých došlo k poruchám pruženia, si však opravy muselo zaplatiť z vlastného vrecka.
V Nórsku, v krajine, ktorá je známa tým, že vedie v pretekoch počtu elektromobilov na obyvateľa, bývalí servisní manažéri a technici Tesly povedali, že im výrobca povedal, aby náklady na časté a opakované poruchy posunuli na zákazníkov, a tým aby znížili náklady na záručné opravy. To sa udialo v roku 2017. “Teraz musíme prestať hovoriť nezmysly,” povedal jeden servisný manažér, ktorý tvrdí, že bol vytlačený zo spoločnosti. Servisný technik ukončil svoju prácu po jednom roku práve pre tento problém. “Nerobil som nič iné, ako len neustále menil tie kontrolné ramená,” povedal pre Reuters.
Okrem ovládacích ramien mala Tesla problémy s polovičnými hriadeľmi a stĺpikmi riadenia, pričom zákazníci museli niekedy zaplatiť za opravy viac ako 4 000 dolárov, aj keď boli autá stále v záruke. Servisní manažéri, technici a inžinieri v priebehu rokov upozorňovali na problémy s dizajnom a chybné diely. Tesla štyrikrát prepracovala predný a zadný článok Modelu S. Zdá sa však, že prepracovaná časť skončila iba v modeloch smerujúcich do Číny. Čína pri tom sama prinútila automobilku so sídlom v Austine zvolať po štyroch rokoch problémov svoje Tesly.
V Spojených štátoch spoločnosť oznámila regulačným orgánom, že zlyhania boli spôsobené „nesprávnym zachádzaním vodičov“ a inštruovala svoje servisné strediská, aby použili rovnaké vysvetlenie v prípade zákazníkov, ktorí majú zlyhanie zavesenia či stĺpika riadena, ukazuje vyšetrovanie agentúry Reuters.
A aký bol vlastne dôvod celej tejto pochybnej taktiky? Samozrejme peniaze, ako vždy. Počas štvrtého kvartálu roku 2018 stratila opravárenská spoločnosť Tesly 263 miliónov dolárov v dôsledku vysokého objemu opráv v rámci záruky a dobrého mena, čo predstavovalo takmer dvojnásobok štvrťročného zisku spoločnosti vo výške 139 miliónov dolárov. V priemere spoločnosť zaplatila takmer 500 dolárov za opravy každého modelu Tesly, ktorý bol v tom čase v prevádzke.
Zatiaľ čo znižovanie zbytočných nákladov by malo byť kľúčovým záujmom každej spoločnosti na svete, obviňovanie zákazníkov z poškodzovania áut len preto, aby bankový zostatok zostal na zdravej úrovni, by sa nemalo v civilizovanom svete vôbec stať. A obzvlášť nie vtedy, keď za svoje auto platíte obrovské peniaze.
Stretli ste sa už s takýmito problémami na svojich Teslách? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie.
Zdroj: Agentúra Reuters