Info

Všetko najlepšie tohtoročným automobilovým oslávencom! Kto slávi výročie v roku 2024?

Automobiloví oslávenci roku 2024

Či už to boli skromné ​​rodinné hatchbacky alebo ikonické superautá, mnohé modely, ktoré tvorili cesty minulosti, oslavujú tento rok veľké narodeniny. Keď svet víta nový rok, mnohí automobiloví fanatici oslavujú ikonické klasické modely, ktoré v roku 2024 zažijú významné míľniky.

Medzi oslávencov roku 2024 patria ponycar, ikona, ešte väčšia ikona a člen rodiny.

Ford Mustang

V roku 2024 oslávi svoje 60. narodeniny pôvodná generácia modelu Ford Mustang, ktorá bola predstavená na svetovej výstave v New Yorku 17. apríla 1964.

Mustang, založený na skromnom Forde Falcon, konvenčnom kompaktnom sedane tej doby, sa stal prvým pony carom na svete, pričom jeden z dizajnérov modelu Jerry Malinowski uviedol, že spoločnosť netušila, že bude taký úspešný.

V rozhovore pre Country Roads Magazine si zaspomínal: „Pre Ford som začal pracovať v roku 1961. Mal som 22 rokov, bol som mladý chalan. Nikdy som ani len netušil, že sa auto stane hitom, akým sa stalo. Až keď sa dostal na pôdu showroomu. Prvý deň, keď to vyšlo, prijali objednávky na 24 000 áut – vtedy sme si uvedomili, že máme úspešné auto.“

Volkswagen Golf

Medzitým tento rok uplynie aj polstoročie odvtedy, čo Volkswagen uviedol na trh originálnu verziu svojho ikonického a masami milovaného modelu Golf.

Golf, ktorý nakoniec nahradil ikonický Volkswagen “chrobák”, ktorý sa až do roku 2003 naďalej vyrábal v Južnej Amerike, zaznamenal úspech vďaka svojmu čistému štýlu a širokej škále výbavy a motorov.

Pôvodný Golf sa nakoniec stal aj prvým modelom na svete, ktorý dostal športový variant označený ako „GTI“, čo znamená Gran Turismo Injection.

Ferrari Testarossa

O niečo očarujúcejšie auto, ktoré v roku 2024 taktiež oslavuje svoje narodeniny, je Ferrari Testarossa, ktoré tento rok v októbri oslávi 40-tku.

Zatiaľ čo 4,9-litrový motor V12 bol na vtedajšiu dobu sotva moderný. Jeho korene siahali asi 20 rokov do histórie pred uvedením Testarossy na trh. Ferrari v nezameniteľnek červenej farbe bolo na tú dobu jednoznačne schopné auto, ktoré zrýchlilo z 0 na 100 km/h len za 5,8 sekundy. Aj dnes mu väčšina áut môže tento výkon len ticho závidieť.

Toto Ferrari však bude navždy najviac známe ako senzácia popových médií v 80. rokoch, keď sa objavilo v televíznej dráme Miami Vice a videohre Outrun.

Renault Espace

V roku 2024 oslavuje svoje 40. výročie aj Renault Espace, jedno z prvých viacúčelových vozidiel (MPV), ktoré sa predáva vo veľkom množstve.

Pôvodne bolo auto navrhnuté v Coventry v 70-tych rokoch 20. storočia. Dostalo veľkú sklolaminátovú karosériu. Espace pôvodne plánoval použiť platformu modelu Chrysler, ale táto myšlienka bola americkou značkou zamietnutá. Tento krok americká spoločnosť pravdepodobne oľutovala, keďže Renault tvrdí, že v roku 2019 predal viac ako 1,3 milióna vozidiel Espace.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button