InfoRozhovor

Vyhrážali sa mi fyzickou likvidáciou. Ale ja som ťažká hlava, toto na mňa neplatí…

Na slovíčko so Štefanom Farkasom

Štyri písmená HAKA sa na Slovensku stali už pojmom. Tento rok oslavujú svoje piate výročie. Čo však HAKA znamená? Je to “Hľadá sa Auto Krádeže Automobilov. Za vznikom organizácie HAKA, ktorá sa špecializuje nie len na vyhľadávanie odcudzených automobilov a ich návrat pôvodným majiteľom, stojí Štefan Farkas, ktorý bol ochotný sa snami porozprávať a poskytol nám zaujímavé informácie o práci, fungovaní či úspechoch organizácie HAKA.

Štefan Farkas pracoval 11 rokov ako bezpečnostný manažér v nadnárodnej firme. Tiež mal “pod palcom” veľké logistické centrá, podieľal sa na tvorbe bezpečnostných procesov, pracoval aj na Ministerstve dopravy ako aj na riaditeľskom poste v slovenskej bezpečnostnej firme. Svoj čas a silu momentálne však naplno sústreďuje do organizácie HAKA, ktorá tento rok slávi už svoje piate narodeniny. Aj preto sme veľmi vďační za čas, ktorý venoval nášmu rozhovoru, pri svojom nabitom programe a podelil sa s nami o informácie, ktoré nám detailnejšie priblížia, ako HAKA funguje a čo všetko občanom, nie len Slovenska, ponúka.

Ako prežívate momentálny stav? Obmedzuje Vás v každodennej práci? Alebo ste si na neho už zvykli?

Vzhľadom na to že pandémia trvá už skoro rok, tak sme sa s tým naučili nejakým spôsobom žiť. Služby, ktoré poskytujeme poškodeným, poskytujeme celoročne. Či je to v období mieru, pandémie, chorôb, alebo akýchkoľvek iných stavov, my musíme fungovať. Museli sme však trošku prispôsobiť naše fungovanie stavu, aký momentálne je.  S menšími obmedzeniami pracujeme tak ako za bežných okolností.

HAKA funguje už piaty rok. Ktoré udalosti či úspechy Vás za tento čas potešili najviac?

Každý prípad je nejakým spôsobom individuálny a vždy na konci je nejaká pomoc pre poškodeného. To znamená, že dôležité sú asi všetky rovnako. Pri niektorých prípadoch máme tú radosť o niečo väčšiu. Ja si vážim každú pomoc od nášho člena, keď sa nájde ukradnuté vozidlo, lebo to znamená vrátenie pôvodnému majiteľovi. Nechcel by som to rozdeľovať že niečo je lepšie a niečo menej. Realita je taká, že keď sa podarí nájsť vozidlo, ktoré vlastnil napríklad postihnutý človek, alebo dôchodca, slobodná mamička alebo niekto, kto má ťažší osud a podarí sa mu to vozidlo vrátiť, tak toto ma vie naozaj potešiť. Dá sa všeobecne povedať, že čím zložitejší je ten prípad a poškodený je v zložitejšej situácii, tým viac ma to teší, že sa mu podarí pomôcť.

HAKA už nie je len o hľadaní automobilov. Zahŕňa aj ďalšie služby pomoci občanom ako hľadanie kradnutých bicyklov, pátranie po osobách, pátranie po osobách, ktoré poškodili iné vozidlá. Chystáte do budúcnosti rozšíriť svoje pôsobenie aj v ďalších oblastiach?

Pôvodne sme čisto chceli robiť iba autá. Ale jednak aj zo strany polície, rádových policajtov či fanúšikov na sociálnych sieťach, prichádzali nové podnety, aby sme sa skúsili zamerať aj na ďalšiu pomoc, ktorú oni nemajú úplne dobre vymyslenú. Napríklad ako pátranie po odcudzených bicykloch, kde absentovala aplikácia alebo spoločná databáza. Zatiaľ takú databázu máme iba my – HAKA. Aj keď má polícia svoje databázy, sú skôr rozkúskované na kraje či okresy. Dnes, akýkoľvek policajt, ktorý ide na bytovú alebo nebytovú prehliadku a u podozrivého nájde a zaistí aj bicykle, môže použiť našu aplikáciu a zistiť, sú v pátraní. Pridávame dokonca aj bicykle zo zahraničia a nejedenkrát sa stalo, že vďaka aplikácii sa aj také bicykle našli. Napríklad z Českej republiky, Rakúska či Maďarska. Okrem toho, ľudia nás prosili aj o pomoc pri iných udalostiach, ako napríklad pri hľadaní vinníka nehody. Rozhodli sme sa teda vyhovieť prosbám a založili sme aj na tento účel zvláštnu skupinu. V súčasnosti máme hľadanie ukradnutých vozidiel, bicyklov, poškodené vozidlá, cielené pátranie po osobách a tiež stránku, ktorá sa zaoberá pomocou rodinám v núdzi.

Akým spôsobom funguje stránka určená na pomoc ľuďom a rodinám v núdzi?

Pomoc v núdzi funguje tak, že keď niekto potrebuje pomoc, môže si podať inzerát ale aj naopak, ak niekto disponuje niečím, čo chce venovať na pomoc iným, môže to na stránke spropagovať, alebo sa skontaktovať s človekom, ktorý má zrovna o takúto pomoc záujem a môžu sa spoločne dohodnúť. Tiež si tu ľudia pomáhajú napríklad s oblečením pre deti, pre dospelých, tiež tu nájdeme rôzne výzvy na finančné zbierky. Volá sa to “HAKA pomáhame rodinám v núdzi”. Táto stránka funguje samostatne. Ľudia sami komunikujú medzi sebou. Funguje to bez nášho zásahu pod našou hlavičkou.

Na facebookovom profile sa venujete aj charitatívnej činnosti a pomoci poškodeným občanom ako napríklad kúpa automobilu pánovi, ktorému bol jeho starý odcudzený. Plánujete v tejto iniciatíve pokračovať?

Úprimne, máme našej primárnej pracovnej náplni toľko, že časovo by sme takýto spôsob činnosti už nezvládali. Pre príklad – zbierka na automobil. Navrhli ju členovia skupiny v komentároch, ktorí chceli pánovi pomôcť. Nebolo to len o tom vyzbierať peniaze. Na to stačilo 24 hodín.  Po vyzbieraní financií som venoval tri týždne nájdeniu správneho automobilu a jeho následnému vyservysovaniu do bezproblémového stavu. Potreboval som nájsť naozaj vhodné auto, aby nás ľudia neskritizovali, že sme kúpili “haraburdu”. Neplánujeme, aby sa z HAKA stala do budúcnosti charitatívna organizácia, ktorá bude robiť zbierky na autá motorky a podobne. Nemôžem povedať, že by ma takáto pomoc netešila, ako aj samotné odovzdanie, ale je to časovo náročné a radšej prenecháme túto činnosť charitatívnym organizáciám. My sa chceme sústrediť na kvalitnú, stopercentne odvedenú prácu pri pomoci pri pátraní po odcudzených vozidlách. Ak by sme nerobili pátračky a netrávili množstvo času na cestách, tak by mi charitatívna činnosť nevadila. Ak ju však nemôžem robiť na 100%, radšej by som sa do nej nepúšťal.

Aplikácia Hakatron má už viac ako 5000 stiahnutí na Google Markete. S akým ohlasom sa stretávate zo strany užívateľov?

Aplikácie máme celkovo tri. Haka System, Haka System+ a Hakatron. Hakatron je najnovšia a je hardwarovo dosť zložitá aplikácia čo znamená, že nie každému bude fungovať s menej výkonnejším smartfónom. Aplikácia robí kontrolu zo živého vstupu, zo živého videa a predpoklad na jej používanie je moderný telefón s kvalitným fotoaparátom a dostatočnou pamäťou. Tým, že nie každý má dostatočne výkonný telefón, stiahnutí je zatiaľ menej. Naši kóderi však stále pracujú na jej optimalizácii. Naopak Haka System+ je sťahovaná v desiatkach tisíc. S ňou sme za posledné tri roky skontrolovali viac ako 2 300 000 vozidiel! A našli sme až 273 odcudzených vozidiel. Je to výsledok našich aplikácií a kvalitnej práce našich členov.

Získali ste niekoľko ocenení za vaše aplikácie. Môžete nám prezradiť o aké ocenenia išlo?

Hakatron vyhral aplikáciu roka 2020 na Slovensku. S aplikáciou Haka System sme dostali prvú cenu na STU v roku 2019. A rovnaká aplikácia získala rok predtým opäť prvú cenu ako Aplikácia roka 2018 na Slovensku. Pokorili sme firmy, ktoré investujú neskutočné peniaze do rôznych aplikácií a kampaní. Nám sa podarilo zvíťaziť.

Úzko spolupracujete s políciou. Ako sa PZ SR stavia k vašej iniciatíve? Máte aj medzi policajtami svojich aktívnych HAKA členov, ktorí využívajú vaše aplikácie?

Viem o veľa policajtoch, ktorí používajú naše systémy. Je to z viacerých dôvodov. V niektorých policajných vozidlách nie je Soitron – policajný systém podobný našej aplikácii Hakatron. Používajú teda Hakatron a našli vďaka nemu aj niekoľko vozidiel. Máme to zmapované aj s televíznymi novinami, keď nejedenkrát volali televíziu k nájdenému ukradnutému autu, ktoré našli policajti v službe s našou aplikáciou. Pravidelne mi volajú policajti z hraníc, ktorí našli ukradnuté auto cez aplikáciu. Prípadne mi volajú aj s otázkami, ako sa Hakatron správne používa alebo akým spôsobom finguje, informujú sa o technických parametroch a podobne. Aplikácia je obľúbená tak u civilného obyvateľstva ako aj u ozbrojených a ochranných zložiek.

V dnešnej dobe, keď nič nie je zadarmo, je problém nájsť sponzorov a partnerov, ktorí by HAKA tím podporovali v jeho činnosti?

HAKA tím má momentálne dostatok partnerov a ďalších sa nesnažíme hľadať či oslovovať. Dva roky už máme stabilných partnerov, ktorými sú moji osobní kamaráti, ktorí podnikajú a podporujú nás. Sú to partneri, ktorých som poznal ešte pred založením HAKA. Prvé tri roky sme si všetko financovali sami. Náš rozpočet je okolo 1500 eur na mesiac čiže dostávame od piatich firiem po 300 eur. A to nám úplne bohato stačí na to, aby sme si vedeli pokryť náklady na servery, internetové pripojenie, na nákup tričiek, búnd, technického materiálu, PHM na výjazdy či prezenty do súťaží a darčeky pre členov. HAKA nie je na to, aby nejakým spôsobom zhromažďovala financie. Členovia HAKA plat nedostávajú. Pracujú z vlastného presvedčenia pre dobrú vec.

Tak, ako máte veľa fanúšikov, podľa komentárov na sociálnych sieťach vidíme aj veľa neprajníkov. Nestalo sa vám, že by sa vám niekto kvôli HAKA vyhrážal?

Prvé tri roky to bolo všelijaké. Prišli mi “pomaľovať” dom no netrafili sa a pomaľovali susedov, vytvorili na mňa diskreditačnú webovú stránku, na ktorej tvrdili nepravdy a šírili konšpirácie, aby poškodili mňa aj celú organizáciu. Mysleli si, že ľudia na nás zanevrú no zabudli na to, že odvádzame kus dobrej roboty a ľudia nie sú dneska hlúpi a dokážu si všetko napísané aj overiť. Zlodeji dokonca vytvorili letáky, ktoré rozdistribuovali v mojom bydlisku i v mojej práci, posielali rôzne udania môjmu bývalému zamestnávateľovi.  Mal som vyhrážky telefonické, aj osobné, vyhrážali sa fyzickou likvidáciou, ublížením na zdraví. Ale ja som ťažká hlava, toto na mňa neplatí. Aj keď urobili nejakú škodu a nebáli sa ma konfrontovať z očí do očí, mňa to neodradilo. Idem ďalej a vôbec ma vyhrážky nezaujímajú. Aj keby došlo k vážnemu ublíženiu na zdraví, nebolo by to nič, čo by ma presvedčilo o tom, aby som prestal.

Na facebooku ste sa pochválili, že sa HAKA etabluje aj v Poľsku. Akým spôsobom sa tam HAKA rozbieha? Je to Vaša iniciatíva? Alebo sa Vašej myšlienky chytili poľskí partneri?

My rozbiehame tých spoluprác viac. Je to aj vďaka tomu, že na facebookovej skupine máme už viac ako 231 000 členov, ktorí žijú v rôznych oblastiach Slovenska ale aj v zahraničí a rozhodli sa, že niečo podobné ako robíme my, rozbehnú aj v krajine v ktorej žijú v súčasnosti. HAKA sa rozbieha nie len v Poľsku, ale aj v Česku či Maďarsku a dokonca záujem o rozbehnutie mali aj členovia, ktorí bývajú napríklad v Holandsku, Fínsku či Francúzsku. My v takomto prípade záujmu o spoluprácu trváme na jednej podmienke – aby sa ich zahraničná organizácia nevolala rovnakým názvom ako tá naša a teda aby sa nevolala HAKA. My poskytneme aplikáciu, dáta, podporu, reklamu, zázemie, poradenstvo a odovzdáme know-how ale nechceme, aby oficiálne vystupovali pod hlavičkou HAKA. Tým, že by sme zahraničnú skupinu nekoordinovali my, ale iní ľudia, tak nechceme, aby sa to volalo rovnako. My poskytneme naozaj doslova všetko čo máme a čo vieme, vďaka čomu budú mať nové zahraničné skupiny výhodu, že nemusia na všetko prichádzať sami tak, ako sme na to prichádzali a stále prichádzame aj my už päť rokov. Každá novovzniknutá organizácia sa stáva automaticky našim partnerom. Sme ochotní si navzájom pomáhať. Ja sám kvitujem, že sa v zahraničí niekto odhodlal k tomu, že sa niekomu páči táto myšlienka a budeme podporovať každého, kto sa bude chcieť tomu venovať. Musí však byť pripravený na to, že to stojí čas na úkor priateľov, osobných aktivít, financií či rodiny.

Aký je dôvod Vášho rozhodnutia, že v iných krajinách nechcete, aby partneri vystupovali pod názvom HAKA?

My chceme garantovať za značku HAKA. Značka má už nejaké štandardy, operačné postupy, aktívnych členov tímu. V našom slovenskom tíme máme výsluhových pracovníkov policajného zboru, tajnej služby či NAKA. Máme svoj kódex, v ktorom sú pravidlá vystupovania a zasahovania našich členov. Garantujeme, že členovia nebudú páchať žiadnu trestnú činnosť, nerobili nátlak, aby sa chovali nenápadne, aby do ničoho nevstupovali. Ja nemôžem dopustiť, aj keby to zahraniční partneri mysleli v dobrom a založili organizáciu HAKA (s rovnakým názvom) a nedajbože by sa dopustili hoci aj nechtiac niečoho protizákonného, že sa takéto niečo stane s našim názvom. Keď to nemáme pod kontrolou a nevieme kto tam bude v tíme, ako bude vystupovať, postupovať, nemôžeme si dovoliť dať svoje meno cudzej organizácii.  Nechcel by som niesť následky za to, že niekto úplne iný spraví nejaký “prúser” pod našim menom a potom nám to otrieskajú o hlavu, že napríklad v Česku ste spravili to a to. A pri tom my sme to nespravili, lebo sme tam neboli a v takom prípade je už nejaký problém spojený hneď s nami. Na Slovensku viem ručiť, že nikto z našich členov HAKA tímu nebude páchať tresnú činnosť, nebude robiť nič, čo by mohlo byť na hrane zákona. Ja osobne sa o to starám a presne viem, čo si môžeme dovoliť v medziach zákona.

HAKA je výnimočná organizácia, ktorá pomáha na mnohých frontoch. Pomocnú ruku podáva tak všetkým občanom, ako aj polícii. Sme radi, že už piaty rok poskytuje neoceniteľné služby občanom a že sa stále rozrastá tak fanúšikovská ako i podporovateľská základňa. Chceme poďakovať odhodlanému zakladateľovi Štefanovi Farkasovi, že sa nenechal odradiť neprajníkmi a ich vyhrážkami, ale že ho, práve naopak, tieto udalosti dokázali ešte viac motivovať k tomu, aby svoju činnosť ako aj činnosť všetkých členov ešte viac rozšíril, vylepšoval a podporoval.

Uznanie si zaslúžia aj všetci členovia a fanúšikovia HAKA, ktorí svojou činnosťou pomáhajú občanom Slovenska. Im patrí veľké ĎAKUJEM za všetky poskytnuté informácie a všetok čas, ktorí venujú hľadaniu tak odcudzených vozidiel, ako aj osôb a to aj v tejto ťažkej pandemickej situácii. Aj my, členovia redakcie, si ich činnosť vážime a prajeme im do budúcnosti veľa sily, odhodlania a úspechov. Nikdy nevieme, kedy môžu títo hrdinovia pomôcť aj nám.

Zdroj fotografií: Facebook skupiny HAKA, Osobný profil Štefana Farkasa

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button