Automobily

Netreba tlačiť elektrinu tam kam nepatrí! Mercedes EQG sa ukazuje aj v teréne

Mercedes EQG

Maskovaný prototyp s rakúskymi značkami si to namieril do terénu. Populárne G-čko od Mercedesu dostalo elektrické pohonné ústrojenstvo a pod rúškom maskovania sa preháňa pred fotoaparátmi zástupcov značky po vidieckych cestách a olivových sadoch. A hoci sa do premávky chystá až v roku 2024, už dnes chce presvedčiť komunitu, že aj s elektrinou je stále pravoverným offroadom. Nám však tento pohon v obrovi z Grazu stále jednoducho nepasuje. Poriadne AMG-čko je tým pravým orechovým pod kapotou modelov Mercedes triedy G. Alebo sa mýlime?

 

 

Mercedes pustí model EQG na cesty už o dva roky…

Zmena dizajnu sa neudejú ani pri elektrickej verzii EQG. Aspoň nie radikálne.

Nemecká automobilka Mercdes-Benz predstavile len minulý rok koncept čisto elektrického modelu Mercedes EQG. Je to G-čko s elektrickým pohonom, ktoré sa má zaradiť do ponuky stuttgartskej hviezdy. Mercedes sa rozhodol maskované EQG predstaviť novinárom pri prvých testovacích jazdách. Zahraniční novinári priniesli niekoľko informácií o tomto maskovanom elektrickom obrovi. Podrobnú technickú špecifikáciu si však nemecká hviezda necháva ešte pre seba.

Už na prvý pohľad je jasné, že do úpravy dizajnu sa dizajnéri značky Mercedes nepustili. Je to aj pochopiteľné keď si predstavíme, aké ikonické sú tvary triedy G už od roku 1979. Zmena dizajnu sa teda neudejú ani pri elektrickej verzii EQG. Aspoň nie radikálne. Pár drobných zmien postretlo prednú masku, ktorá je kvôli elektrickému pohonu uzavretá, jemne upravené sú aj nárazníky. Tak isto sa nebude meniť ani jeho doterajší výrobca, ktorým je závod Magna Steyr v rakúskom meste Graz.

O pohon elektrického Mercedesu EQG sa bude starať údajne až štvorica elektromotorov, ktoré budú čerpať energiu z akumulátora s kapacitou 100 kWh, ktorý bude umiestnený pod zadnou lavicou. Každý elektromotor bude logicky poháňať jedno koleso. V teréne tak môže naplno využiť elektrický pohon všetkých štyroch kolies. Nebude chýbať ani nezávislé zavesenie kolies. Každý elektromotor by mal dostať vlastnú mechanickú prevodovku s dvomi rýchlosťami, aby elektrické EQG-čko mohlo poskytnúť niečo ako redukciu. Mercedes dokonca hovorí o naladení elektromotorov tak, aby konkurovali vrcholovému modelu AMG so štvorlitrovým osemvalcovým twin-turbo motorom s výkonom 570 koní. Tak na to sme veru naozaj zvedaví.

Novinkou v G-škovom Mercedese bude aj vďaka štyrom nezávislým motorom možnosť otočenia sa o 360 stupňov takmer na mieste. Táto takzvaná “tanková otočka” je známa už z iného elektrického off-roadu s menom Rivian. Za zmienku stoja aj špeciálne utesnenia pohonného ústrojenstva a batérie, ktoré umožňujú elektrickému Mercedesu EQG brodenie vo vode. Hmotnosť vozidla by sa stále mala vmestiť pod 3,5 tony a teda stále ho bude možné odjazdiť len s vodičákom skupiny B. Aký bude mať elektrický mastodont dojazd a o to viac nás zaujíma dojazd v teréne, to si zatiaľ nemecká značka necháva pre seba. Je asi jasné, že dojazd bude padať geometrickým radom v závislosti od zvyšujúcej sa náročnosti terénu. No ruku na srdce. Kto si v dnešnej dobe vezme do terénu Mercedes G? Veľmi malé percento jeho majiteľov. Preto sa na dojazdy a spotrebu energie v teréne až taký dôraz neberie. Rovnako tak dojazd rapídne klesá aj pri ťahaní prívesu. A to môže byť problém hlavne pre majiteľov lodí, ktorí svoje spaľovacie G-čka vo veľkej miere týmto spôsobom aj využívajú. Sme úprimne zvedaví na reálne parametre a správanie sa tohto auta v premávke. Stále si však myslíme, že tým pravým pohonom pre Mercedes triedy G je poriadne hlučný a výkonný AMG-čkový osemvalec.

 

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button