Automobily

Dizajnér Lamborghini vytvoril nové elektrické SUV. Ako sa vám páči model s menom Aehra?

Aehra SUV

S elektrickými modelmi sa za posledné roky roztrhlo vrece. Najviac noviniek chrlí Čína a celkovo Ázia, no prichádzajú stále nové a nové modely aj zo starého kontinentu či z USA. A práve vďaka spolupráci medzi európskymi a americkými dizajnérmi a technikmi vznikol cieľavedomý start-up, ktorý by chcel rozvíriť vody medzi segmentu luxusných elektrických automobilov. Prvotina s menom Aehra SUV vznikla v hlave dizajnéra značky Lamborghini. Na trh by sa podľa slov predstaviteľov start-upu mohli prvé exempláre dostať už v roku 2025.

Aehra SUV útočí na luxusné európsku prémiu…

O pohon Aehra SUV sa postará elektrina, ktorá bude čerpaná z akumulátora s kapacitou 120 kWh.

Oficiálne označenie novinka zatiaľ nedostala. Hazim Nada, šéf spoločnosti Aehra si zatiaľ na meno modelu necháva čas. Nechce ho prezradiť pred tým, ako bude mať automobil zelenú vyštartovať na cesty. Novinku jej tvorcovia označili ako SUV. Jej dĺžka je 5100 mm, šírka 2000 mm a výška 1640 mm. Dizajn je športový a za jeho zrodom stojí bývalý šéfdizajnér talianskej značky Lamborghini, Filippo Perini. Pod jeho taktovkou vznikli napríklad modely Aventador a Huracán.

Cieľavedomý start-up poskytol verejnosti aj niekoľko technických údajov. Hmotnosť elektromobilu by nemala presiahnuť dve tony. O pohon sa postará elektrina, ktorá bude čerpaná z akumulátora s kapacitou 120 kWh. Vďaka tejto obrovskej kapacite poskytne SUV-čko Aehra dojazd na jedno nabitie v okolí 800 kilometrov. Či bude automobil poháňať jeden, dva či štvorica elektromotorov, to zatiaľ nevieme. Výkon by však mal atakovať hranicu 600 kW. Maximálna rýchlosť bude elektronicky obmedzená na 265 km/h. Za koľko dokáže Aehra SUV zrýchliť z 0 na 100 km/h si start-up zatiaľ necháva pre seba. Všetky hodnoty, ktoré výrobca prezentoval, však stále musíme brať s rezervou. Mladá značka stále hľadá partnerov, s ktorými by výrobu elektrického SUV rozbehla.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Po dizajnovej stránke sľubuje Hazim Nada, že sa dizajn konceptu bude na minimálne 95% podobať produkčnej verzii. Vďaka prvkom aktívnej aerodynamiky, ktorými sú napríklad kamery namiesto spätných zrkadiel či bezkľučkové dohora sa vyklápajúce dvere, by mal automobil dosahovať výnimočné hodnoty aerodynamického odporu vzduchu. Na ich presné číslo si ešte musíme počkať. Do interiéru nás rendre poskytnuté start-upom žiaľ nepustili. Zatiaľ si musíme vystačiť len s obrázkami zovňajšku. Po vzore konceptu Aehra SUV by sa mal v najbližšej dobe odhaliť aj koncept sedanu. Nová značka má v pláne následne produkovať až 25 000 automobilov ročne. Cenovka SUV-čka by sa mohla pohybovať niekde na hranici 156 až 185 000 eur podľa výbavy. A to je veru dosť veľa peňazí na premyslenie si, či ich investujete do overenej značky, alebo do úplnej novinky na trhu.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button