Automobily

Rotačný motor Wankel opäť v automobiloch značky Mazda! Predĺži dojazd elektromobilov

Mazda MX-30 R-EV

Rotačné motory Mazda si pamätáme z divokých modelov RX-7 a RX-8. Nejeden z nás mal aspoň jedno z týchto automobilov na plagáte v izbe. My sme neboli výnimkou. Wankelov motor však musel ustúpiť prísnym emisným normám a na niekoľko rokov, alebo takmer desaťročí, sa utiahol do ústrania. Dnes Mazda prichádza s modelom Mazda MX-30 R-EV, do ktorého sa rotačný motor Wankel znovu vráti. Nebude síce slúžiť na priamy pohon automobilu, no poslúži ako generátor elektrickej energie. Svoju premiéru si nový model Mazda MX-30 R-EV s Wankelom odkrúti na autosalóne v Bruseli.

Uvidíme, či Mazda použije Wankel aj v ďalších modeloch…

Na jedno plná nabitie zvládne Mazda MX-30 R-EV prejsť okolo 150 – 180 kilometrov.

Mazda MX-30 R-EV bude tak prvým novodobým automobilom, konkrétne elektromobilom, na ktorého zvýšenie dojazdu bude osadený pod kapotu rotačný motor, známy pod menom Wankelov motor. Pri konštantných otáčkach bude pracovať ako generátor a zabezpečí stabilný prísun energie do akumulátora. Ten bude mať kapacitu 35,5 kWh, pričom využiteľná kapacita pre chod automobilu je 32 kWh. Na jedno plná nabitie tak zvládne Mazda MX-30 R-EV prejsť okolo 150 – 180 kilometrov. Wankelov motor však môže generovať elektrickú energiu a akumulátor dobíjať Na aký dojazd sa vie nová Mazda MX-30 R-EV s Wankelom dostať, to je zatiaľ známe len jej stvoriteľom. Na oficiálne detaily si ešte počkáme.

Wankelov motor je dokonalým generátorom, ktorý zaručí pohodlné dobíjanie bez nežiadúceho hluku a nepríjemných vibrácií. Okrem toho je kompaktný a plusom môže byť pre elektromobil aj jeho nízka hmotnosť. Zaujíma nás však, ako sa technikom podarilo znížiť emisie, a akú spotrebu bude tento rotačný motor dosahovať. Výkon elektromobilu je aktuálne 107 kW s krútiacim momentom 265 Nm. Na pohyb v meste, ako aj po prvotriedkach úplne postačí. Z nuly na stovku to dokonca zvládne pod desať sekúnd. Hoci sa rotačný motor s najväčšou pravdepodobnosťou návratu, ako jedinej pohonnej jednotky, nedočká, sme radi, že aspoň v takejto forme sa pod kapoty modelov Mazda znova navrátil. Nie je vylúčené, že sa z modelu Mazda MX-30 R-EV rozšíri aj do ďalších súrodencov.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button