Domáce cestyInfo

Pozor na podozrivo lacné jazdenky! Môžu vás nemilo prekvapiť

V médiách sledujeme veľké problémy s počasím hlavne v Nemecku, Holandsku či Belgicku. Práve tieto krajiny sú veľmi obľúbenými pre dovoz automobilov tak na Slovensko ako aj do Česka. Z nich sa do našich štátov dováža najviac ojazdených automobilov. Momentálna situácia s povodňami však môže ovplyvniť, inak pomerne kvalitné, ojazdené automobily, ktoré môžu skončiť aj na našom trhu. Treba si preto dať veľký pozor na jazdenky, ktoré majú podozrivo nízke ceny a pochádzajú práve z krajín postihnutých povodňami. Môžu byť totižto zatopené!

Ako odhaliť zatopené auto? Je to ťažké…

Zatopené automobily sú prakticky nepredajné no priekupníci s nimi smerujú do štátov, kde ich je stále možné predať.

Ako však prísť na to, že ponúkaný automobil mohol byť utopený? Čo si na podozrivo lacnej, dobre vyzerajúcej, jazdenke treba všímať? Je veľmi pravdepodobné, že sa na náš trh takéto zaplavené autá dostanú. A predpokladá sa, že vďaka bleskovému charakteru povodní, bolo zaplavených veľké množstvo automobilov, z ktorých sa určitá časť dostane na “východ” a teda aj k nám či do Česka. Na prvý pohľad je ťažké nájsť nejakú chybu, ktorá by mohla byť spájaná so zatopením vozidla. Samozrejme niekedy je auto cítiť potuchlinou, ale s tým sa šikovní predajcovia vedia vysporiadať. Prezradiť zatopený automobil môže napríklad bahno v miestach, ktoré je ťažké vyčistiť. Napríklad v rôznych záhyboch tak na karosérii, ako aj vo vnútri automobilu, pod čalúnením dverí či v prístrojovej doske. Pri zatopení auta najviac trpí elektronika, ktorá môže v dôsledku prítomnosti vody kedykoľvek zlyhať.

Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA AUTO odporúča, aby záujemci o kúpu jazdeného automobilu z krajín, v ktorých sa v poslednej dobe vyskytovali mohutné povodne, nástojili na doplnenie kúpno-predajnej zmluvy o bod, v ktorom predávajúci prehlási, že automobil nebol zatopený. Ak by sa neskôr zistilo, že predsa zatopený bol, nový majiteľ môže žiadať o finančnú kompenzáciu pri poruche spôsobenej zatopením či o vrátenie automobilu predajcovi a následné vrátenie peňazí zo strany predajcu naspäť kupujúcemu. Petr Vaněček však dodáva, že pozor si treba dať aj na dovezené automobily z Česka na Slovensko. V Česku tiež na niektorých miestach došlo k lokálnym záplavám a aj z týchto oblastí môžu niektoré automobily poputovať na predaj práve na Slovensko. Tiež odporúča nekupovať automobily zo zahraničia od rôznych priekupníkov. Automobily, ktoré boli zatopené, by po správnosti mali prejsť kontrolou a výmenou celej elektroinštalácie, čo by však znamenalo investíciu rádovo aj v tisíckach eur. Preto sú zatopené automobily prakticky nepredajné no priekupníci s nimi smerujú do štátov, kde ich je stále možné predať. A tými štátmi môžu byť aj Slovensko aj Česko.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button