Motocykle

Elektrický skúter z budúcnosti! BMW taký jeden má

BMW CE 04

Motocykle BMW sa radia medzi svetovú špičku v rôznych kategóriách. Posledný výtvor BMW Motorrad však prichádza s niečím novým, prevratným. Je to elektrický pohon v mestskom skútri. Najnovší výtvor určený do mestskej džungle dostal označenie CE 04. Okrem inovatívneho pohonu však ponúka aj jedinečný futuristický dizajn, do ktorého sa zamilujú aj odporcovia elektromobility. Musíme uznať, že aj na nás veru spravil veľký dojem!

Od cieľavedomého konceptu k produkčnému stroju…

Z nuly na 50 km/h dokáže vďaka výkonnému elektromotoru vystreliť za 2,6 sekundy!

Ak by sa vám vzhľad najnovšieho motocykla CE 04 z dielne BMW Motorrad zdal tak nejak povedomý, zdá sa vám veru dobre. Jeho konceptový predchodca sa predstavil svetu už v roku 2017 ako koncept BMW Motorrad Concept Link. Vtedy by ešte väčšina povedala, že sa na cesty dostane možno niekedy v roku 2030. O tri roky neskôr, v roku 2020, sa svetu predstavil už takmer produkčný stroj pod menom BMW Motorrad Definition CE 04 a dnes, prichádza oficiálne na scénu vo svojej produkčnej verzii.

Ako sme už v úvode načrtli, o pohon najnovšieho skútra z dielne BMW Motorrad sa stará elektromotor s permanentným magnetom s maximálnym výkonom 42 koní. Je umiestnený v ráme medzi akumulátorom a zadným kolesom. Z nuly na 50 km/h dokáže vďaka výkonnému elektromotoru vystreliť za 2,6 sekundy! Viete si tento elektroskúter predstaviť na semaforoch? BMW Motorrad myslelo aj na držiteľov vodičského oprávnenia A2 a pripravil si pre nich slabšiu verziu s výkonom 23 kW (31 k). Maximálna rýchlosť oboch verzií, aj silnejšej aj slabšej, je pri tom elektronicky obmedzená na 120 km/h. Škoda…

Akumulátor disponuje kapacitou 8,9 kWh. Vďaka nej dokáže elektrický skúter BMW CE 04 prejsť na jedno plné nabitie až 130 km. Pri slabšej verzii elektroskútra je to len 100 km. Lítium-iónový akumulátor si majiteľ bude môcť nabiť nie len doma zo štandardnej zásuvky, ale aj z Wallboxu či na verejnej elektrickej nabíjačke. Pri úplne vybitej batérii bude nabíjanie doplna trvať z bežnej zásuvky až 4 hodiny a 20 minút. S rýchlonabíjačkou by to malo byť o hodinu menej. Z na 20% nabitej baterky sa do 80% kapacity dokáže BMW CE 04 nabiť pomocou rýchlonabíjačky len za 45 minút.

Elektrický skúter dostál rám s oceľovou trubkovou konštrukciou. Aj vďaka nemu váži BMW CE 04 len 231 kilogramov. Pri dĺžke 2285 mm a šírke 855 mm, s elektromotorom a akumulátorom, je táto hmotnosť naozaj perfektná. O tlmenie predného kolesa sa stará teleskopická vidlica s priemerom trubky 35 mm. Zadné koleso je vedené pomocou jednostranného kyvného ramena. Je odpružené pružinovou vzperou. O brzdenie sa stará dvojkotúč vpredu a jednokotúč vzadu.

BMW CE 04 ponúkne budúcim majiteľom možnosť výberu z trojice jazdných režimov. ECO je určený pre ekologický a hlavne ekonomický chod, ROAD zas na každodenné bezstarostné používanie a RAIN, ktorý ma optimalizovať jazdné vlastnosti na mokrej vozovke. Za príplatok bude k dispozícii aj štvrtý režim DYNAMIC, ktorý už podľa svojho označenia, bude slúžiť na vytlačenie čo najväčšieho výkonu, sily a teda aj zábavy s elektrického skútra BMW.

Pre vyznávačov technologických hračičiek, ako aj pre všetkých ostatných, ktorí chcú vedieť o svojej jazde všetko podstatné, ako aj omnoho viacej, je BMW CE 04 vybavené 10,25 palcovým farebným displejom s navigačným systémom. A nie tým čo máte v smartfóne. Ale vlastným, integrovaným. A čo cena tohto stroja? Tá bude začínať zhruba na 12 250 eurách. Vôbec nie zlé, čo poviete?

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button