Domáce cestyInfo

Idete do Rakúska s dodávkou? Hrozí vám obrovská pokuta!

UmweltPickerl

Do Rakúska chodíme hlavne zo západnej časti Slovenska tak, ako keby sme prechádzali len to inej dediny, mesta či okresu. Treba si však uvedomiť, že hoci máme schengenský priestor a hranice nás nijak neobmedzujú, Rakúsko môže prekvapiť nariadeniami, ktoré nás môžu stáť tisíce eur a ani o tom nemusíme hneď vedieť. Tento článok píšeme z osobnej skúsenosti ako výstrahu vodičom, ktorí bez toho, aby spravili nejaký priestupok, môžu byť z ničoho-nič o desiatky, stovky ba až tisíce eur ľahší. Na čo si treba dať pozor, ak sa chystáte s dodávkou do Rakúska?

Pokuta vám môže prísť aj poštou…

UmweltPickerl je nálepka, ktorú vám vystavia na stanici technickej kontroly ÖAMTC v Rakúsku na počkanie, zhruba za 5 minút, alebo si ju viete kúpiť aj online.

Ľudovo povedané dodávka, alebo vozidlo kategórie N1, projektované a konštruované na prepravu tovaru s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 3 500 kg, je u nás považované na ceste za štandardný automobil v kategórii do 3,5 tony. Nie je potrebné na jeho jazdu mať špeciálne vodičské oprávnenie, nepotrebujete špeciálnu diaľničnú známku (ako napríklad v Maďarsku) a do každého mesta môžete bez problémov napochodovať s akoukoľvek starou dodávkou a nikto vás za to nebude naháňať. V Rakúsku je to však inak. Ako sa vyhnúť pokute, ktorá vás môže stáť niekoľko desiatok a v najhoršom prípade až tisícok eur?

Nám sa takáto nepríjemnosť stala vo Viedni, kde sme boli s našim Peugeotom Boxerom z roku 2006 vyzdvihnúť nejaké veci. Zastavili nás policajti, čo samo o sebe nie je pre nás žiadny problém, keďže ovládame nemecký jazyk. Klasicky si vypýtali doklady, zaujímavé bolo že tak ako od vodiča, tak aj od spolujazdca. Vtedy sme začali rozmýšľať, čo by asi chalani v modrom od nás mohli chcieť. Začali si vo veľkom prezerať dodávku. Gumy, podbehy, svetlá, korbu, motor… Nám stále nedopínalo, kde môže byť problém. Po asi 10 minútach obzeračiek nám vysvetlili, že náš automobil je kategórie N1. Čo sme samozrejme vedeli a ďalej sme sa divili, že teda aký majú problém. V tom z nich vypadlo, že nemáme takzvaný “UmweltPickerl”. Vtedy nám nejak začalo dopínať, že to bude asi niečo s emisiami. Vysvetlili nám ďalej, že je to taká nálepka, ktorú vydáva ÖAMTC a že stojí zhruba nejakých 30 eur a že sa dá kúpiť doslova za rohom na stanici technickej kontroly ÖAMTC. Tak sme sa tam teda hneď chceli vybrať, no kým sme naštartovali, chalani v modrom nám zvestovali, že teda je pekné od nás, že si ideme kúpiť tú nálepočku, ale že teda keďže sme ju nemali keď nás zastavili, tak nás to bude stáť 70 eur. Ako schuti sme sa zasmiali, že či teda s nálepkou budeme mať nižšie emisie a teda čo nalepená nálepka na okne zmení, samozrejme chlapci sa zasmiali tiež, povedali že nič, že aj oni vedia, že si vedia pozrieť údaje o aute zo značky alebo vinka, ale že také sú pravidlá a že ich musia dodržať. Našim plusom v tomto prípade akurát je, že v budúcnosti už pokutu nedostaneme. A že ešte môžeme byť radi, že nám to nedali zaplatiť na základe objektívnej zodpovednosti, lebo tam sa pokuty v správnom konaní pohybujú v rozmedzí od 700 do neuveriteľných 2180 eur!

Poďme si teda vysvetliť, čo to ten UmweltPickerl je. Je to nálepka, ktorú vám vystavia na stanici technickej kontroly ÖAMTC v Rakúsku na počkanie, zhruba za 5 minút (alebo si ju viete kúpiť aj online na nasledovnom linku: UmweltPickerl kaufen). Ak budete nálepku riešiť osobne ako my, prídete na stanicu, kde vám na základe malého techničáku a na základe emisnej normy, ktorú váš automobil kategórie N1 spĺňa, vystavia danú nálepku. Nálepka má rôzne farby, ktorých rozdelenie závisí od danej emisnej normy, ktorú váš automobil spĺňa. Naše auto je Euro 4 a teda sme dostali zelenú nálepku. S touto môžeme vojsť do všetkých rakúskych miest bez obmedzenia. To sa však nedá povedať o nálepkách, ktoré sú čierne (Euro 1) a červené (Euro 2). Tieto autá sa do väčších miest bez hrozby pokuty žiaľ nedostanú. Automobily s normou od Euro 3 a vyššou nemajú zatiaľ žiadny problém.

UmweltPickerl si zakupujete na automobil raz a jeho platnosť je doživotná (do zošrotovania automobilu). Cena našej nálepky na normu Euro 4 bola 35 eur. Úsmevné je, že nalepiť na sklo si ju sami nemôžete. Musíte počkať na technika, ktorý príde, nalepí nálepku, zanadáva si s vami, aké je to stupídne a idete ďalej. Rakúsko má okrem hlavného mesta hneď niekoľko ďalších miest a ciest, na ktoré je možné s vozidlami kategórie N1 ísť len s danou známkou bez toho, aby ste dostali pokutu. Zoznam miest môžete mať stále u seba vďaka mobilnej aplikácii Green-Zones. Sú tiež napríklad na diaľniciach označené značkami IG-L. A nejedná sa len o staré autá. Tak 16 ročná, ako aj úplne nová “dodávka” musia túto nálepku podľa pravidiel mať. Výnimku majú cirkusové vozidlá a veterány staršie ako 30 rokov. Cirkusanti sa teraz určite veľmi potešili. Toto nariadenie je platné už od roku 2014, no sme si istý že nie všetci šoféri, ktorí jazdia do Rakúska na dodávkach, o tomto nariadení vedia. Ak viete po nemecky, tak si o známke môžete prečítať všetko potrebné na nasledujúcej stránke. Dúfame, že náš článok pomôže zachrániť minimálne niekoľko desiatok eur našim vodičom.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button