Info

Model Lancia Ypsilon vám nič nehovorí? V Taliansku je bestsellerom

Lancia Ypsilon

Malý mestský štýlový dizajnový ekonomický taliansky automobil s menom Lancia Ypsilon je vo svojej poslednej tretej generácii na trhu od roku 2011. Chvíľočku sa presadzoval aj u nás no tak ako na našom trhu, ani v iných európskych krajinách veľmi nezaujal a z našich ciest sa vytratil. Čo sa s týmto modelom stalo? Uchýlil sa na čižme Apeninského polostrova, kde ho domáci motoristi doslova zbožňujú. Aj napriek nepriaznivým rokom pre automobilizmus sa modely Lancia Ypsilon tak darilo, že minulý rok bol pre neho z hľadiska predajov rekordný.

Nová generácia modelu Lancia Ypsilon už budúci rok…

Malý roztomilý hatchback je na online konfigurátore dostupný v dvoch motorizáciách. Oba agregáty sú spaľovacie.

Malý mestský automobil za po prvýkrát pod menom Lancia Ypsilon objavil na trhu v roku 1995. Pred ním sa od roku 1985 vyrábal ešte jeho predchodca Lancia Y10 od roku 1985. Tohto predchodcu však za prvú generáciu modelu Ypsilon nepočítame. Prvá generácia Ypsilon-ky tak prišla na cesty v roku 1995. Odvtedy prichádzali ďalšie generácie so zhruba osemročným životným cyklom. Dnes je na trhu posledná, tretia generácia, ktorá nastúpila na cesty v roku 2011. Ak by ste ju hľadali v ponuke talianskej automobilky v Nemecku, Francúzsku, Česku alebo u nás, veru nenájdete ju. Predáva sa už len na domácom trhu, no aj napriek tomu zažíva obrovské úspechy a vysoké čísla predajov. Taliani ju označujú ako automobilový bestseller talianskeho trhu.

Malý roztomilý hatchback je na online konfigurátore dostupný v dvoch motorizáciách. Oba agregáty sú spaľovacie. Menší benzínový jednolitrový trojvalec je súčasťou mild-hybridnej sústavy, ktorá poskytuje autu výkon 70 koní. Druhým motorom je 1,2 litrový štvorvalec, ktorý dokáže jazdiť aj na LPG a automobilu ponúkne výkon 69 koní. Zdá sa vám to málo? No na prejazd úzkymi uličkami talianskych miest pri rýchlostiach do 60 km/h je to až-až. Mild-hybrid štartuje na cene 15 150 eur a štvorvalec na hodnote 17 750 eur. Cena najnižšia nie je, no talianska automobilka sa ani nesnaží prezentovať jeho cenu ako kľúčovú pri predaji tohto auta.

Jeho kľúčovým faktorom predaja je jeho dizajn a štýlovosť. Taliani si na tieto “veličiny” dosť potrpia. Aj preto má model Lancia Ypsilon za sebou rekordný rok. Je najpredávanejším modelom v segmente B na talianskom trhu a to už štvrtý rok a okrem toho je za minulý rok 2022 druhým najpredávanejším automobilom na talianskom trhu vôbec. Minulý rok sa jej predalo až 40 991 kusov, čo je 15,3% zo všetkých predaných modelov v Taliansku. Pre auto, ktoré sa predáva len na jednom jedinom trhu, sú to vynikajúce výsledky. Nový dizajn v novej generácii dostane model Lancia Ypsilon budúci rok. Sme zvedaví, či po tom opäť skúsi šťastie s predajmi aj na iných trhoch, alebo ostane verná domácej klientele.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button