Automobily

Tento športiak značky Alpine spaľuje vodík a vyzerá pri tom brutálne

Alpine Alpenglow Hy4

Niektorí výrobcovia automobilov trvajú na tom, že spaľovací motor stojí za to zachovať. Toyota verí, že je to možné tým, že spaľovací motor bude spaľovať vodík namiesto fosílnych palív. Porsche a Lamborghini sa naopak domnievajú, že spásou benzínového motora by mohli byť syntetické palivá. Výkonná značka Renault Alpine je vo “vodíkovom” tíme a tento superšport Alpenglow Hy4 je toho dôkazom.

Alpine ide ďalej a prinesie aj V6-ku…

Štvorvalec v takomto hyperaute pôsobí trochu s oklieštene.

Alpine  HY4 je evolúciou statického konceptu Alpenglow z roku 2022 a je jazdným prototypom. 2,0-litrový preplňovaný motor pprodukujevýkon 340 koní pri 7 000 otáčkach za minútu a je napájaný tromi vodíkovými nádržami, z ktorých každá obsahuje 2,1 kilogramu vodíka pri tlaku 700 barov. Výkon sa prenáša na vozovku prostredníctvom sekvenčnej prevodovky.

Štvorvalec v takomto hyperaute pôsobí trochu s oklieštene, ale nebojte sa. Alpine už pracuje na modernizácii. Prichádza úplne nový motor V6 špeciálne navrhnutý pre vodíkové pohony. Ďalší variant Alpenglow, možno Hy6, má byť predstavený koncom roka 2024. Hy4 medzitým vyrazí na trať.

Model bude po prvýraz verejne predstavený na šesťhodinových vytrvalostných pretekoch v Spa-Francorchamps v rámci sezóny FIA ​​WEC . Potom sa ide do Francúzska na 24 hodín Le Mans, ktoré sa konajú 14. a 15. júna.

Hy4 je tiež vizuálnym vývojom pôvodného konceptu Alpenglow, pričom Alpine prepracovalo karosériu. Vyznačuje sa upravenou nárazovou štruktúrou na umiestnenie dvojmiestneho priestoru pre cestujúcich, zatiaľ čo vodíkové nádrže sú teraz zapustené do bočných podstavcov. Je tiež o niečo vyšší ako predtým a má prepracovaný aerodynamický balík, ktorý je zvýraznený novými časťami strechy.

Hy4 je určený len na pretekársku dráhu, ale Alpine verí, že technológia pohonu je vhodná aj na cesty. Špeciálna francúzska značka ide dokonca tak ďaleko, že hovorí, že spaľovací motor poháňaný vodíkom predstavuje „mimoriadne sľubné riešenie pre prevádzku na cestách“.

Myšlienka úpravy spaľovacieho motora na vodíkový pohon je oveľa staršia ako experimenty Toyoty s modelmi GR Yaris a GR Corolla. V roku 2005 malo BMW V12 radu 7 so 6,0-litrovým agregátom, ktorý poháňal vodík. Koncom sedemdesiatych rokov vyvinula nemecká luxusná značka rad 5 (E12), ktorý poháňal kvapalný vodík. Je ním 520h, ktorý je možné vidieť nižšie na videu od BMW Group Classic.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button