Automobily

BYD Shark: Pick-up s plug-in hybridom pre Južnú Ameriku

BYD Shark

Ambiciózne plány má čínska značka BYD, ktorá si pripravila nový pick-up pre brazílsky trh. Pre zahraničné média potvrdil Alexander Baldy, špeciálny poradca spoločnosti BYD Brasil, že cieľom čínskej značky je dostať sa do roku 2028 medzi tri najpredávanejšie značky v Brazílii.

Za týmto účelom manažér “varuje” konkurentov, že tento rok značka BYD uvedie na trh rad vozidiel vrátane SUV, sedanov a dokonca aj spomínaný pick-up Shark. Bezprecedentný pick-up má prísť na brazílsky trh v druhej polovici roku 2024, niekedy medzi augustom a septembrom. Nepripomína vám jeho dizajn nejaký existujúci model?

Solídne vybavený BYD Shark…

Pickup je dobre vybavený a vo svojom vnútri dostal 10,25-palcový digitálny prístrojový panel aj otočné 12,8-palcové multimediálne centrum.

V Mexiku na celosvetovej prezentácii modelu BYD Shark čínska značka odprezentovala aj prekvapivé ceny. Zaujímavý pick-up bude stáť v prepočte necelých 49 300 eur za základnú verziu a približne 53 200 eur za vrcholnú verziu. Vzhľadom na to, že ceny modelov predávaných v Mexiku a Brazílii sú naozaj veľmi podobné s konkurenciou, existuje veľká šanca, že tento pickup skutočne otrasie segmentom.

Exekutíva tiež potvrdila, že továreň BYD, postavená v Brazílii, spustí výrobu v decembri (pričom autá do nej prídu čiastočne zmontované) s cieľom dosiahnuť plnú produkciu do júna 2025. Model, ktorý sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostane v tejto továrni ako prvý do výroby, je Song Plus. Pick-up Shark by sa mohol vyrábať aj v Brazílii. Rozhodnutie však ešte nepadlo. Podľa predstavenstva značky BYD všetko závisí od toho, ako sa pick-up dostane na brazílsky trh.

Napriek tomu, že je konkurentom silno etablovaných modelov ako Toyota Hilux, Ford Ranger a Chevrolet S10, BYD Shark je o niečo väčší s dĺžkou 5 457 mm, šírkou 1 971 mm, výškou 1 925 mm a má rázvor 3 260 mm. To znamená, že je o 132 mm dlhší, o 71 mm širší, 110 mm vyšší a má o 175 mm väčší rázvor ako Hilux. Ložná plocha má kapacitu 835 kg alebo 1 450 litrov. Dizajnovo sa veľmi podobá na obľúbený americký model Ford Ranger. Aj tento detail by mohol prikloniť misky váh na stranu nového pick-upu BYD Shark.

Je postavený na platforme body-on-frame a sľubuje podobný výkon ako jeho konkurenti. Rovnakú architektúru využíva aj rad terénnych vozidiel Fangchengbao. BYD ešte neodhalil všetky mechanické detaily, ale vieme, že má plug-in hybridný pohonný systém, ktorý kombinuje 1,5-litrový preplňovaný motor s dvoma elektromotormi, jedným na každej náprave, aby sa dosiahol výkon presahujúci 430 koní.

Mexická webová stránka tvrdí, že pick-up zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,7 sekundy a bude mať celkový dojazd 840 km podľa testovacieho cyklu NEDC. Na jedno nabitie batérie dokáže prejsť na elektrinu až 100 kilometrov. Na dosiahnutie celkovej hodnoty dojazdu podľa BYD-u pick-up využíva pri jazde 80 percent elektromotora a dosahuje spotrebu 7,5 litra na 100 km.

Pickup je dobre vybavený a vo svojom vnútri dostal 10,25-palcový digitálny prístrojový panel, otočné 12,8-palcové multimediálne centrum (ako majú modely Dolphin alebo Song Plus), 360-stupňovú kameru, 180-stupňovú viditeľnosť pod vozidlom, bezdrôtovú nabíjačku pre smartfóny, 12-palcový head-up displej, šesť airbagov, adaptívny tempomat, automatické núdzové brzdenie, varovanie pred opustením jazdného pruhu a ďalšie.

Bol by čínsky žralok zaujímavým vozidlom aj pre Európu? To sa ešte uvidí. Aj Hilux od značky Toyota, milujúcej hybridy, vie stále ponúknuť pod kapotou aj 2,8-litrový diesel. Čiže hybridný BYD by bol celkom zaujímavým modelom aj pre Európu a jej striktné emisne normy. Určite by záležalo na cene. Koniec koncov, aj Ford ukázal Ranger s plug-in hybridom na jeseň roku 2023. Či tento pohon dostane aj VW Amarok, ktorý sa vyrába spoločne s Rangerom, je zatiaľ otázne…

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button