Technika

Mercedes dostal povolenie k autonómnej jazde! Ruky na volante budú minulosťou! Tesla utrpela porážku…

Hoci si mnohí myslia, že priekopníkom v autonómnej jazde je Tesla, lebo sa s tým roky veľmi chváli, nie je to tak. Priekopníkom je značka Mercedes-Benz, ktorá so semiautonómiou mala rozrobené už dlhšie ako Tesla, no svoj celý potenciál nikdy nevypustila na trh. Teraz je však čas na zmenu a Mercedes útočí na poli autonómnej jazdy naplno. Táto ofenzíva vyústila vo veľký úspech v Kalifornii, kde značka Mercedes-Benz získala schválenie od úradu pre motorové vozidlá, vďaka ktorému môže začať rezidentom predávať autonómne modely vybavené systémom asistovaného riadenia tretej úrovne. Prvými lastovičkami budú modely triedy S a EQS. Ruky na volante sa tak stávajú minulosťou! Mercedes tak poráža Teslu na plnej čiare a prináša prevrat na poli automobilov a šoférovania.

Mercedes porazil Teslu na domácej pôde…

Systém tretej úrovne Mercedes Drive Pilot umožňuje, aby sa šofér napríklad hral hry počas jazdy.

Mercedes poráža Teslu. Je to veľký úspech pre nemeckú automobilku. Hviezda je tak prvým výrobcom, ktorý takéto povolenie v Kalifornii dostal. Vodiči tak už nebudú musieť dávať pozor na cestu či držať volant. Systém tretej úrovne Mercedes Drive Pilot umožňuje, aby sa šofér napríklad hral hry počas jazdy, ktorým sa môže plne venovať. Môže tiež riešiť pracovné záležitosti. Dostávame sa tak doby, na ktorú sme všetci čakali, keď sme pozerávali seriál Knight Rider.

Samozrejme, povolenie od kalifornského úradu obsahuje aj niektoré obmedzenia, ktoré musia byť zakomponované vo vyhláške. Napríklad sa tu nachádza stať, že šofér musí byť pripravený a schopný prevziať kontrolu nad vozidlom, ak si to situácia vyžaduje. A tu nastáva problém vo výklade, ako by sa dokazovalo zavinenie pri nehode. V tomto prípade je stále zodpovedný vodič, hoci autonómne auto by malo byť naozaj tak inteligentné, aby akejkoľvek nehode predišlo. Tiež šofér nesmie za volantom spať. Použitie autonómneho riadenia modelov Mercedes je schválené na vybraných úsekoch ciest a tiež do maximálnej povolenej rýchlosti 40 míľ za hodinu (64 km/h) a tiež len za dňa.

Mercedes Drive Pilot je zatiaľ schválený v Kalifornii, no značka sa snaží získať povolenia vo všetkých amerických štátoch. Uvidíme, ako sa k tomuto typu riadenia postavia konzervatívnejšie štáty a či naozaj je cestná sieť v Amerike dostatočne prispôsobená na takúto jazdu naprieč celými USA. Každopádne značke Mercedes gratulujeme, že porazila Teslu a že sa stala prvou značkou, ktorej autonómne automobily môžu oficiálne vyraziť na cesty a jazdiť bez zásahu vodiča.

Ján Ondrovčík

Motoristická žurnalistika nie je len prácou. Je poslaním. Je plná nových podnetov, informácií, skúseností. Je ľahké sa stratiť v množstve informácií no o to ťažšie je sa v nich vyznať. Ja sa snažím byť odborníkom na automobily, motocykle a motorizmus ako celok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button