TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: Moped MP Korado SuperMaxi 50 – Návrat do minulosti, do radostí detstva a pokoja malomestského prostredia

TEST: Moped MP Korado SuperMaxi 50 EFI Euro5 II

Keď sme dostali mail od zakladateľa a majiteľa spoločnosti MP Korado, pána Pavla Mikulu, či by sme nemali záujem testovať moped MP Korado, oživenú legendu niekdajších mopedov – Babiet či Manetov Korado z nielen minulého storočia, ale aj tisícročia, tak sme neváhali ani minútu a samozrejme sme sa na túto úlohu s radosťou podujali. O pár dní potom, ako sme prejavili náš záujem, nám kuriér v dodávke doniesol útly moped prigurtňovaný na palete priamo pred dvere domu. Akokeby sme si objednali nejaký kuchynský spotrebič. Päť minút rozbaľovania a hneď sme sedeli v sedle oživenej legendy, ktorá vás síce nevystrelí z nuly na stovku za pár sekúnd a športové výkony z nej nedostanete, no prenesie vás do detstva, kedy ste sa so starým otcom či s ocinom prevážali ako deti na Babetách po dedine, cestou na záhradku či na ryby a ako násťroční ste tento moped potichu vytláčali z garáže a ukradomky na ňom utiekli na zábavu či za frajerkami. Presne takéto spomienky v nás vyvolal aj novodobý moped MP Korado, ktorého aktuálne naladenie je nielen silnejšie, ako bolo pri mopedoch v minulosti, ale aj oveľa ekologickejšie, keďže spĺňa emisnú normu EURO 5. A ako sa nám jazdilo na 50-tkovom mopede a s akými reakciami sme sa stretávali, si povieme v našom teste.

Spomienky na každom kroku

Ako môžeme vidieť vo videu či na fotografiách, moped MP Korado pripomína svojimi tvarmi v minulosti populárne Babety či Manety Korado, na ktorých jazdili a jazdia generácie.

Už po prvotnom odbalení a nazdieľaní prvých fotografií či už na sociálne siete, alebo po zaslaní našim kamarátom či rodičom, sme sa stretli s množstvom pozitívnych ohlasov a množstvom spomienok, ktoré tento moped v ľuďoch vyvolal. Starší motoristi si hneď spomínali, ako na takýchto mopedoch behali za frajerkami, alebo ako čakali na to, kým si na takýto moped našetria a brigádovali kade-tade, len aby sa im ich sen splnil. Mladší zase vzali tento novodobý stroj ako dokonalé hipsterské retro, s ktorým môžu „flexiť“ medzi kamarátmi a s ktorým budú opäť o niečo zaujímavejší. Ako môžeme vidieť vo videu či na fotografiách, moped MP Korado pripomína svojimi tvarmi v minulosti populárne Babety či Manety Korado, na ktorých jazdili a jazdia generácie. Nechýbajú mu bicyklové pedále, ktorými sa môžete nielen nakopnúť namiesto elektrického štartéra (ktorý tiež má), ale môžete s nimi dôjsť do cieľa v prípade, že vám dojde benzín z 3,5 litrovej nádrže. Ak pretávíme tieto možnosti do jazyka dnešnej doby, dostaneme tak dokonalý hybridný dvojkolesový stroj, ktorý dokáže jazdiť tak na benzín, ako aj na silu vašich nôh a to úplne bezemisne.


  Bohatá história s miliónmi vyrobených kusov…

  Mladšie generácie, či generácie narodené po roku 2000 si na Babety či Manety Korado pamätajú maximálne tak z obrázkov či rozprávania. Česť výnimkám, ktoré si na týchto, dnes už historických strojoch, mali možnosť zajazdiť. Mopedy zažívali na území Československa svoj rozmach už v povojnovom období (po 2. sv vojne), no svojej najväčšej obľube sa tešili v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, keď schádzali z liniek v Považských strojárňach a ľudia ich vo veľkom využívali ako svoj jediný dopravný prostriedok na denné jazdenie či už do práce, na záhradu, do obchodu, do krčmy, či do prírody. Áno v tejto dobe nemuseli spĺňať žiadne emisné normy, vy ste na nich nemuseli mať žiadne značky, nepotrebovali ste STK-čku a tiež ste nenosili prilbu. A keď ste sa na moped nasáčkovali aj traja, tak to nejak nikto zvláštne neriešil. Bola to doba pohody a pokoja, kedy na cestách nejazdili obrovské SUV-čka a dopravné zápchy boli pojmom nepoznaným.

  Závody valivých ložísk ZVL, pod ktoré patrili štátne podniky v Kolárove a Považskej Bystrici po roku 1989 nabrali iný smer a hoci sa ich snažili súkromníci zjednotiť, konkrétne firma pána Ing. Janoška z Kysuckého nového Mesta (malosériovo vyrábajúceho pretekárske motocykle Torette a Dakaríno) do asociáice motocyklových výrobcov. Pre nechuť niektorých zainteresovaných tento plán nevyšel. Medzi dvomi bratskými podnikmi tak vznikol doslova bratrovražedný konkurenčný boj, čo im nakoniec v prosperite vôbec nepomohlo. Babeta a jej výroba ostala v Kolárove a Považské strojárne nadviazali na výrobu mopedov po vzore modelov z 80. rokov. Tu sa vyrábalo aj vtedajšie modernizované Korado s licencovaným rakúskym motorom Puch. V roku 1994 sa výroba mopedov Manet Korado oddelila od Považských strojární a začali sa vyrábať pod vedením dcérskej firmy PS Motor Manet a.s. Výroba mopedov Manet pretrvala do roku 2005. Po takmer 60-ročnom fungovaní výroby mopedov ich z pásov zišlo viac ako 2,5 milióna.

  Popri výrobe mopedov Manet a Babeta na Slovensku odštartovala v roku 1994 svoje pôsobenie v Českej republike aj firma MP Korado, ktorá pod vedením pána Pavla Mikulu dodnes pretrváva na trhu a ktorá nám dnes zapožičala inovovaný moped MP Korado SuperMaxi 50 na testy. Táto spoločnosť sa počas svojej 30-ročnej histórie stala najskôr výhradným dovozcom a zástupcom PS Manet v Česku, neskôr prevzala predaj mopedov a náhradných dielov Manet Korado a rovnako ďalej sa venovala aj výrobe inovovaných mopedov, ktoré boli po roku 2000 vytlačené stále viac a viac populárnymi skútrami. Keď sa zmenila legislatíva a na klasický B-čkový vodičák sa dalo s ním jazdiť už na skútroch s objemom do 125 cm3, mopedy boli vytlačené do úzadia. To však firmu MP Korado neodradilo stále pracovať na mopedoch a zdokonaľovať ich do takej formy, s akou sme sa aj my dnes stretli pri testovaní novodobého mopedu MP Korado Supermaxi 50 EFI Euro5 II. A vďaka entuziazmu a optimizmu vedenia spoločnosti môžeme aj v dnešnej dobe nostalgicky jazdiť na strojoch, ktoré nám pripomínajú detstvo či mladosť.

   Maximálna rýchlosť vhodná do malého mesta…

   Výrobca udáva maximálnu rýchlosť mopedu MP Korado Supermaxi 45 km/h čo by znamenalo, že sa s ním budete pohybovať mierne obmedzene aj v bežnej mestskej či obecnej premávke. My sme sa na skúter posadili s hmotnosťou jazdca 115 kg a povieme vám, že sme nemali problém jazdiť aj v rýchlostiach 50-60 km/h. Ponad 60-tku sme sa už nedostali. Ľahší jazdec by to ale asi s najväčšou pravdepodobnosťou zvládol. Moped sme testovali v Bratislave, kde sa na maximálne povolené rýchlosti veľmi nehľadí a doprava je tu naozaj divoká. Hoci sa dostanete na semafóry pomedzi autá úplne bez problémov, keďže moped je uzučký a maximálne agilný, štarty z 0 na 40 km/h trvajú celkom dlho a teda vyštartovanie ako na skútri tu nečakajte. Musíte si v prvom rade zvyknúť, že sa moped pri zatiahnutí plynu nespráva ako skúter. Rozbeh je pomalší. Keď sa však rozgúľa na 40 km/h, do 60 km/h zrýchľuje veľmi pekne. Vtedy nepociťujete žiadny výkonostný deficit. Treba si však uvedomiť, že výkon tohto dvojkolesového stroja je 1,9 kW a objem motora je do 50 cm3. Na tento výkon sú pripravené aj brzdy, ktoré nedostali ABS. Naša testovačka bola dvojsedadlo, čiže miesta aj na väčší zadok sme mali dosť. Nechýbal ani kufor na nosiči, do ktorého si dáte hneď niekoľko drobností ako aj plexištít na riadítkach, ktorý pomôže odrážať protivietor. Nevyhli sme sa ani zastaveniu policajtami, ktorí si náš „pekáč“ s úsmevom pozerali. Neobišli sme sa bez fúkania, samozrejme s 0-vými hodnotami, pretože takýto moped predsa len evokuje niekdajšie využitie krčmovými štamgastami, kde sa pred jazdou sem-tam posilnilo nejakým pivečkom či zápražkou. Vo veľkomestskej premávke kvôli menšiemu výkonu môžete mať tak mierny problém či nepokoj pri jazde, že nedokážete na hlavných cestných ťahoch jazdiť permanentne 60+ km/h, ale na sídlisku, v menšom meste či na dedine dokážete tento stroj plne využiť. My sme sa s ním vybrali naprílkad aj na ryby a pripomenuli si tak časy minulé. Nerovnosti zvláda úplne bez problémov a pocit pri jazde máte na ňom taký, akokeby ste sedeli na BMX-ke či na Velamose. Akurát nemusíte šliapať do pedálov.

    Jazda je pokojná, ale trochu trasľavá…

    Pod zadkom máte mäkké jedno alebo dvojsedlo, podľa zvolenej verzie. My sme mali dvojsedlo. Pri rýclostiach do 40 km/h necítite na zadku žiadne nepríjemné nadmerné vibrácie. Akonáhle ho však roztiahnete do maxima, tak sa začína prejavovať tak, ako mopedy z minulosti. Brnenie pod zadkom nie je niečo, na čo si po čase nezvyknete, no pro prvých jazdách vás môže prekvapiť. Motor je jednovalcový a prevodovka je jednorýchlostná. Kebyže tam máme rýchlosti dve, podporilo by to jazdu. Ak sa vám nebude chcieť držať nohy na pedáloch počas jazdy, viete si ich vyložiť na rám na gumenú podložku. Hoci vám to mierne uberie na stabilite. Miesta na ráme je toľko, že sa tam poskladal aj náš dvojmetrový jazdec. Predsa len, rázvor mopedu je 1100 mm, čo nie je vôbec málo. Pred jazdcom sa na riadítkach nachádza analógový či mechanický budík s ledkou oznamujúcom málo paliva v nádrži. Tiež si na riadidlá môžete pripevniť držiak na telefón. Elektroniky to zbytočne veľa nie je. Plusom je LED-osvetlenie vpredu aj vzadu, ktoré šetrí baterku. A že je celkový dizajn mopedu naozaj pútavý, sme mali dokázané aj my, keď sa pri nás pristavil pán, ktorý si mopeda nafotil, popýtal sa o ňom všetky podstatné informácie a povedal, že presne také niečo hľadá, lebo na skúter sa už necíti a potrebuje sa pohodlne odviezť cez sídlisko za rodinou, do obchodu či s manželkou len tak k Dunaju. Presne pre takúto klientelu, ktorá sa na veľký 125-kový a relatívne ťažký skúter necíti, je tu 68 kilový moped MP Korado Supermaxi 50 EFI Euro5 II, ktorý dostanete za cenu 1650 eur a teda za cenu priemerného horského bicykla, či za cenu nejakého neznačkového elektrobajku. A nepotrebujete na neho žiadny A-čkový vodičák. Vystačí vám klasické B-čko.

    A ako hodnotíme moped MP Koradu SuperMaxi 50 my?

    Vďaka tomuto stroju sme sa preniesli opäť do detstva. Je to dvojkolesové vozidlo, s ktorým zabudnete na uponáhľaný svet. O pohon sa stará jednovalcový štvortakt s objemom 50 cm3 a výkonom takmer 2 kW. Jeho spotreba je pod 2 litre na 100 km a nádrž ponúkne objem 3,5 litra. Jeho využitie je široké hlavne v menších mestách či dedinskom prostredí, kde okolo vás nelietajú obrovské SUV-čka či nákladiaky. My sme sa s ním vybrali na ryby, ku vode, do lesa, na záhradu a užívali si pokojnú jazdu. S cenovkou 1650 eur je lacnejší ako mnoho bicyklov, nehovoriac o skútroch. Vďaka jeho nízkej hmotnosti ho ocenia tiež starší motoristi či dôchodci, ktorý chcú siahnuť po dvojkolesovom stroji, no na skúter sa už necítia. Je to segment, ktorý sme na trhu nemali takmer 30 rokov a určite si klientelu svojich obdivovateľov a milovníkov nájde. Vďaka firme MP Korado odkaz mopedov značiek Manet a Babeta z minulého storočia prežíva aj v dnešnej dobe.

    Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó     Video: Marcel Szabó

    Celkové hodnotenie

    Motorizácia - 75%
    Pohodlie - 75%
    Jazda - 75%
    Variabilita - 75%
    Spracovanie - 75%

    75%

    Spomienky na detstvo v retro prevedení

    Vďaka tomuto stroju sme sa preniesli opäť do detstva. Je to dvojkolesové vozidlo, s ktorým zabudnete na uponáhľaný svet. O pohon sa stará jednovalcový štvortakt s objemom 50 cm3 a výkonom takmer 2 kW. Jeho spotreba je pod 2 litre na 100 km a nádrž ponúkne objem 3,5 litra. Jeho využitie je široké hlavne v menších mestách či dedinskom prostredí, kde okolo vás nelietajú obrovské SUV-čka či nákladiaky. My sme sa s ním vybrali na ryby, ku vode, do lesa, na záhradu a užívali si pokojnú jazdu. S cenovkou 1650 eur je lacnejší ako mnoho bicyklov, nehovoriac o skútroch. Vďaka jeho nízkej hmotnosti ho ocenia tiež starší motoristi či dôchodci, ktorý chcú siahnuť po dvojkolesovom stroji, no na skúter sa už necítia. Je to segment, ktorý sme na trhu nemali takmer 30 rokov a určite si klientelu svojich obdivovateľov a milovníkov nájde. Vďaka firme MP Korado odkaz mopedov značiek Manet a Babeta z minulého storočia prežíva aj v dnešnej dobe.

    User Rating: 3.72 ( 7 votes)

    Plusy:

    • Full-LED osvetlenie
    • retro dizajn
    • nízka cena
    • možnosť jazdy s B-čkovým vodičákom
    • nízka spotreba

    Mínusy:

    • maximálna rýchlosť 45 km/h (60 km/h)
    • lenivší jazdný prejav
    • trasenie pri vyšších rýchlostiach

    Cena základného modelu:

    • 1 650 eur

    Technické parametre:

    Motor:

    štvortaktný vzduchom chladený jednovalec

    Objem motora:

    49,0 cm3

    Rozmer dך×v jednosedlo:

    1600x805x1080 mm

    Rozmer dך×v dvojsedlo:

    1790x805x1080 mm

    Rázvor:

    1100 mm

    Maximální povolená hmotnosť:

    223 kg

    Pohotovostná hmotnosť:

    68 kg

    Objem palivovej nádrže:

    3,5 l

    Objem motorového oleja:

    800 ml

    Mazanie:

    automatické

    Rozmer pneumatík:

    2,75–14

    Spojka:

    automatická

    Palivo:

    BA 95 Natural

    Priemerná spotreba:

    1,9 l/100 km

    Tlak pneumatík predná / zadná:

    196/221 kPa

    Prevod:

    reťaz

    Maximálna rýchlosť:

    45 km/hod (60 km/h)

    Batéria:

    12 V/5 Ah

    Predné / zadné svetlo:

    12V LED

    Maximálny výkon:

    1,9 kW/ 7500 ot/min

    Štartovanie:

    elektrické (navyše šlapací štartér)

    Matúš Paločko

    Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

    Súvisiace články

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Back to top button