TEST: MotocykleTesty

TEST: Honda Forza 350 – Prémia medzi skútrami! Forza je o triedu vyššie ako konkurencia

TEST: Honda Forza 350

Jazda na skútri môže byť zábavnou aj so slabším motorom. 125-ka však niekedy jednoducho nestačí. A to hlavne vtedy, ak sa napríklad do práce potrebujete prejsť niekoľko kilometrov diaľnicou či rýchlostkou. Pre takých Honda ponúkala svoj prémiový skúter Forza 300, ktorý bol však pre tento rok nahradený výkonnejším modelom Forza 350. Sčasti za to môžu prísnejšie emisné normy, a sčasti aj dopyt zákazníkov. Novinka Forza 350 tak ponúka motor s objemom 330 cm3 s výkonom 28,3 koní a krútiacim momentom 27,2 Nm. Nám sa tento stroj samozrejme páčil aj v 300-vkovom prevedení, no 350-ka nám opäť o niečo viac prirástla k srdcu. Predsa len, jazdnými vlastnosťami a svojím komfortom prevyšuje konkurenčné skútre a vďaka silnejšiemu i objemnejšiemu motoru ju viete povytáčať do slušných rýchlostí.

Lepší ako jeho predchodca

Jazda na Honde Forza 350 je záživnejšia, čipernejšia a celkovo zábavnejšia. Vyšší objem o 51 cm3 a tri kone navyše vedia so strojom s hmotnosťou 182 kg spraviť svoje.

Keď sme nasadli na skúter Honda Forza 350, nemohli sme sa vyhnúť porovnávaniu s minuloročnou Forzou 300. Keď sme chválili plexisklo s rozsahom pohybu 14 centimetrov pri 300-vke, nová 350ka ho má ešte o 4 cm väčší. Rozsah posunu sa tak zväčšil až na 18 centimetrov. Toto plexisklo je veľkým pomocníkom hlavne pri jazde diaľnicou, kde dokonale tlmí protivietor a jazdec je tak veľmi dobre chránený. Niekedy by takéto plexi privítali možno aj majitelia naháčov či superšportov. Praktickou novinkou je aj USB zásuvka. Jazda na Honde Forza 350 je záživnejšia, čipernejšia a celkovo zábavnejšia. Predsa len vyšší objem o 51 cm3 a tri kone navyše vedia so strojom s hmotnosťou 182 kg spraviť svoje.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


  Dotiahnutý do dokonalosti…

  Rozmýšľali sme, aké dizajnové zmeny by mohol dostať “nový” skúter Honda Forza 350. Už jeho predchodcu sme opísali ako dokonalý stroj, ktorý nepotrebuje zmenu. Podobné zmýšľanie malo pravdepodobne aj vedenie spoločnosti Honda, pretože na novej Forze 350 sa toho veru veľa nezmenilo. A to je aj dobre. Predsa len vymoženosti ako možnosť vopchať dve prilby pod sedadlo, kde sa pritom vmestí navyše aj lekárnička a pár ďalších drobností, na tých netreba veru meniť nič. Možno len o niečo vylepšiť odklápanie sedadla. Privítali by sme trošku väčší “výklop” pre jednoduchšiu manipuláciu s nákladom. Ďalší dokonalý odkladací priestor sa otvorí nad ľavým kolenom. Niekedy aj omylom, keď skúter nadskočí na retardéri a vy si do neho kopnete kolenom (samozrejme ak máte 2 metre ako náš jazdec). Nechýba ani dokonalé LED-kové osvetlenie, bezkľúčové ovládanie skútra či perfektne prepracované sedadlo, ktoré pohodlne odvezie dvojicu pasažierov, pričom ten vzadusediaci sa môže oprieť o príplatkový bezkľúčový kufor s tvarovaným operadlom. Mimochodom, do príplatkového boxu sa vmestí jedna prilba, batoh aj ďalšie menšie veci, ako napríklad rukavice, mikina či crossbody taška. Bezkontaktné otváranie kufra fungovalo bezproblémovo. Po prvých dvoch otváraniach už presne viete, kde nahmatať tlačidlo na otvorenie boxu.

  Radosť nasadnúť a jazdiť…

  Nielen väčší a silnejší motor je to, čo nás na jazde so skútrom Honda Forza 350 bavilo, ale aj celkovo pohodlné sedenie, dobré tlmenie nerovností (aj keď na naše cesty trošku tvrdšie) či sedadlo vo výške 780 mm, čo poteší aj nižších jazdcov. Vďaka takmer 12 litrovej nádrži sme pri spotrebe zhruba 3,4 litra (dá sa však jazdiť aj ekonomickejšie) dokázali prejsť zhruba 300 kilometrov. Celý týždeň tak jazdíte nielen do práce, ale aj do prírody na jedno natankovanie. To je super. Čo sme však vytkli minulý rok Honde Forza 300, bola jej šírka a späťáky vo výške tých automobilových. 350-ka pokračuje v tomto trende a niekedy sme sa dobre museli zamyslieť, či sa vydáme pomedzi autá na čelo kolóny na semaforoch. Či už z mestskej päťdesiatky alebo z diaľničnej stotridsiatky nás opäť do pokoja dostávali kotúčové brzdy s ABS. Predný kotúč s priemerom 256 mm a zadný s priemerom 240 mm. Maximálna rýchlosť oproti 300-vkovému predchodcovi mierne podrástla a vie vyšplhať aj do 150 km/h (jeden kamarát nám to povedal, keď jazdil nemeckou diaľnicou s neobmedzenou rýchlosťou).


   Čo povedať na záver?

   Honda Forza 350 je veľmi kvalitne spracovaný, praktický, silný, pohodlný a dizajnový skúter, ktorý dostal cenovku 5 790 eur a oproti konkurencii je nielen cenovo, ale aj vybavenosťou výhodnejší, ako napríklad drahší konkurenti Kymco Downtown II 350i, Yamaha X-MAX 400 či Suzuki Burgman 400. Vďaka silnejšiemu a objemnejšiemu motoru nestratil kvôli prísnejšej norme EURO 5 nič, ba čo viac, ešte dostal viac koní a viac cm3. Je vynikajúcou voľbou pre majiteľov, ktorí potrebujú na cestovanie zo satelitu do mesta využiť aj diaľnicu. Spotreba v okolí troch litrov a takmer 12-litrová nádrž zabezpečia na jedno plné natankovanie dojazd do 300 km. Posuvný plexištít v rozsahu 18 cm dokonale utlmí nárazový vietor. Pri jazde mestom sa dá stiahnuť a jazdca tak naopak príjemne ofukuje vietor v horúcich letných dňoch. Drobným mínusom je postavenie spätných zrkadiel, ktoré sú takmer v rovnakej úrovni ako tie automobilové a šírka skútra. Pri úzkej uličke v kolóne medzi autami si treba dobre rozmyslieť, či sa s Forzou 350 dostanete bez problémov na čelo kolóny. Ak by sme sa rozhodovali, aký skúter si do mesta vyberieme, pri modeloch Forza 125 a 350 by sme určite uprednostnili silnejší a objemnejší skúter. Ak však vlastníte len klasický vodičák a motorkový si ešte len robíte, uspokojíte sa s menšou sestrou Forza 125, ktorá je rovnako vynikajúca, akurát s menej objemným motorom.

   Foto & video: Marcel Szabó

   Celkové hodnotenie

   Pohodlie - 92%
   Motorizácia - 94%
   Jazda - 91%
   Variabilita - 95%
   Spracovanie - 93%

   93%

   Skúter ako stvorený tak do mesta, ako aj na diaľnicu. Super spotreba, výborná dynamika.

   Honda Forza 350 je veľmi kvalitne spracovaný, praktický, silný, pohodlný a dizajnový skúter, ktorý dostal cenovku 5 790 eur a oproti konkurencii je nielen cenovo, ale aj vybavenosťou výhodnejší. Vďaka silnejšiemu a objemnejšiemu motoru nestratil kvôli prísnejšej norme EURO 5 nič, ba čo viac, ešte dostal viac koní a viac cm3. Je vynikajúcou voľbou pre majiteľov, ktorí potrebujú na cestovanie zo satelitu do mesta využiť aj diaľnicu. Spotreba v okolí troch litrov a takmer 12-litrová nádrž zabezpečia na jedno plné natankovanie dojazd do 300 km.

   User Rating: 4.76 ( 4 votes)

   Plusy:

   • pomer cena – výkon
   • štýlový dizajn
   • veľký priestor pod sedadlom
   • bezkľúčová prevádzka
   • ekologická a ekonomická jazda

   Mínusy:

   • spätné zrkadlá vo výške automobilových
   • väčšie rozmery skútra
   • slabšia čitateľnosť displeja

   Cena testovaného modelu:

   • 5 790 eur

   Technické parametre:

   Typ motora:

   jednovalec (4T)

   Objem:

   330 cm3

   Maximálny výkon:

   28.3 koní

   Maximálny krútiaci moment:

   27.2 Nm

   Rozvod:

   OHC (4V)

   Chladenie:

   kvapalinou

   Brzdy vpredu/vzadu:

   jednokotúčová

   Priemer bŕzd vpredu/vzadu:

   256/240 mm

   Pneumatiky vpredu/vzadu:

   120/70 R15 / 140/70 R14

   Hmotnosť s náplňami:

   182 kg

   Výška sedla:

   780 mm

   Rázvor:

   1510 mm

   Dĺžka/Šírka/Výška:

   2140/755/1470 mm

   Svetlá výška:

   135 mm

   Objem nádrže:

   11.7 l

   Maximálna rýchlosť:

   137 km/h

   Spotreba paliva (podľa výrobcu):

   3 l/100km

   Dojazd po rezervu:

   cca 300 km

   Matúš Paločko

   Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

   Súvisiace články

   Jeden komentár

   1. Veľmi sa mi páči Honda forza 350 ale aj sym 508tl alebo BMW 400gt je to veľmi ťažké rozhodnutie. Uvažoval som aj nad forzou 750.Škoda že nie je možné porovnať tieto skútre.Chýba aj postreh od samotných majiteľov skútrov.Hľadal som všade kde by som sa mohol informovať žiaľ nenašiel som.

   Pridaj komentár

   Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

   Back to top button